Президент Шавкат Мирзиёев 21 апрель куни мактаб таълими сифатини ошириш ҳамда педагоглар тайёрлаш тизимини такомиллаштиришга оид тақдимот билан танишди.
“Ўзбекистон – 2030” стратегиясида таълим тизими ислоҳотлари устувор йўналишлардан бири этиб белгиланган. Бу йилги давлат дастурида ҳам мактабларда шароитларни яхшилаш, ёш авлодни билимли этиб тарбиялаш бўйича кўплаб вазифалар қўйилган.
Бу, кўп жиҳатдан, ўқитувчиларнинг билим ва малакасига боғлиқ. Юртимизда 15 та давлат ва 61 та нодавлат олийгоҳида педагогика йўналиши бор. Лекин улардаги илмий салоҳият атиги 40 фоиз атрофида.
Қабулларнинг катта қисмини ижтимоий йўналишлар ташкил этади. Аниқ ва табиий фанлар бўйича педагоглар тайёрлаш жуда кам. Талабаларнинг 40 фоизи сиртқи таълимда ўқияпти.
Шу боис Тошкент давлат педагогика университетини трансформация қилиб, Ўзбекистон миллий педагогика университетини ташкил этиш, келажак педагоглари лойиҳасини амалга ошириш режалаштирилмоқда. Университет барча ҳудудлардаги педагогика институтлари учун таянч олийгоҳ бўлади.
“Янги Ўзбекистон” университетида 40 дан зиёд чет эллик ўқитувчилар ва 30 нафар ватандош зиёлиларимиз фаолият юритмоқда. Талабалар ўзларининг турли йўналишлардаги лойиҳаларига жами 24,3 миллиард сўмлик грантлар жалб қилган. Бу салоҳиятдан фойдаланиб, университетда муҳандислик, рақамли технологиялар, сунъий интеллект, тиббиёт каби замонавий соҳаларда мутахассислар тайёрлашни ривожлантириш, янги лабораториялар очиш режалари тақдимот қилинди.
Шунингдек, олийгоҳда илм-фан, таълим ва амалиёт интеграциясини таъминлаш мақсадида Германиянинг илғор тажрибасидан фойдаланган ҳолда замонавий университет клиникасини ташкил этиш режалаштирилмоқда.
Таълим сифатини аниқлашда ҳам халқаро услублар жорий этилмоқда. Бу йил 233 та мактабдаги 9 минг нафар 15 ёшли ўқувчининг билими “PISA” халқаро дастури орқали баҳоланади.
Ҳозирги кунда 2 мингта мактаб юқори юклама билан ишлаяпти. Бу йил бюджет ҳисобидан 112 мингта янги ўқувчи ўрни ташкил этилади. Аҳоли ўсиши ҳисобига, мактабларга эҳтиёж ҳам ортиб боради. Шу боис Ислом тараққиёт банкидан 200 миллион доллар жалб этиб, ҳудудларда 58 та замонавий мактаб қурилиши режалаштирилган.
Таҳлилларга кўра, мактаб ёшидаги болаларнинг 80 фоизи интернет ва ижтимоий тармоқларда фаол. Уларни зарарли ахборотлардан ҳимоя қилиш бўйича муайян ишлар олиб бориляпти. Лекин, ёшлар таълим-тарбиясига кучли таъсир кўрсатадиган, қизиқарли миллий контентлар яратаётган ижодкорлар саноқли.
Шулардан келиб чиқиб, болаларга хавфсиз ахборот муҳитини яратиш, миллий контентларни кўпайтириш, ижодкорларни қўллаб-қувватлаш бўйича кўрсатмалар берилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 21 апреля ознакомился с презентацией, посвященной повышению качества школьного образования и совершенствованию системы подготовки педагогов.
В Стратегии "Узбекистан - 2030" реформы системы образования определены в качестве одного из приоритетных направлений. В государственной программе этого года также поставлены многочисленные задачи по улучшению условий в школах и воспитанию образованного молодого поколения.
Это во многом зависит от знаний и квалификации учителей. В нашей стране 15 государственных и 61 негосударственный вуз имеют педагогическое направление. Однако их научный потенциал составляет всего около 40 процентов.
Большую часть приема составляют социальные направления. Очень мало подготовки педагогов по точным и естественным наукам. 40% студентов обучаются на заочном отделении.
Поэтому планируется трансформировать Ташкентский государственный педагогический университет, создать Национальный педагогический университет Узбекистана и реализовать проект "Педагоги будущего." Университет станет опорным вузом для педагогических институтов во всех регионах.
В университете "Новый Узбекистан" работают более 40 иностранных преподавателей и 30 наших соотечественников-интеллектуалов. Студенты привлекли гранты на общую сумму 24,3 миллиарда сумов для своих проектов в различных областях. Используя этот потенциал, были представлены планы по развитию подготовки специалистов в таких современных областях, как инженерия, цифровые технологии, искусственный интеллект и медицина, а также по открытию новых лабораторий в университете.
Также в целях обеспечения интеграции науки, образования и практики в вузе планируется создание современной университетской клиники с использованием передового немецкого опыта.
Внедряются международные методы оценки качества образования. В этом году знания 9 тысяч 15-летних учащихся в 233 школах будут оцениваться по международной программе PISA.
В настоящее время 2 тысячи школ работают с высокой нагрузкой. В этом году за счет бюджета будет создано 112 тысяч новых ученических мест. С ростом населения растет и потребность в школах. В связи с этим планируется привлечь 200 миллионов долларов из Исламского банка развития и построить 58 современных школ в регионах.
Согласно анализу, 80 процентов детей школьного возраста активны в интернете и социальных сетях. Ведется определенная работа по их защите от вредной информации. Однако мало творческих людей, которые создают интересный национальный контент, оказывающий сильное влияние на образование и воспитание молодежи.
Исходя из этого, были даны указания по созданию безопасной информационной среды для детей, увеличению национального контента и поддержке творческих работников.