Сўнгги йилларда Ўзбекистонда олий таълим соҳаси жадал ривожланмоқда. 2017 йилда мамлакатда 77 та олий таълим муассасаси фаолият юритган бўлса, бугунги кунда уларнинг сони 203 тага етган. Талабаларни қамраб олиш даражаси ҳам 9 фоиздан 42 фоизга ошгани кузатилмоқда. Шунингдек, нодавлат олий таълим муассасалари сони ортиб, ҳозирда 69 та нодавлат ОТМда 170 мингдан ортиқ ёшлар таҳсил олади.
Шу билан бирга, соҳага оид баъзи тартиб ва чекловлар бўйича аҳолининг мурожаатлари ҳам кўпайган. Жумладан, фуқаролар бир вақтнинг ўзида давлат ва нодавлат ОТМларда — масалан, кундузги ва масофавий ёки кечки ва сиртқи шаклларда таҳсил олиш имкониятининг чеклангани юзасидан норозилик билдирмоқда.
Мазкур масалага аниқлик киритиш мақсадида Олий Мажлис Сенатининг Фан, таълим ва соғлиқни сақлаш масалалари қўмитаси раиси Бахром Абдуллаев томонидан Олий таълим, фан ва инновациялар вазири Қўнғиротбой Шарипов номига сенатор сўрови юборилди.
Сўровида сенатор амалдаги тартиблар, хусусан, Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 20 июндаги 393-сон қарорига асосан абитуриент фақат бир ОТМга ҳужжат топшириши ва HEMIS тизимида бир марта рўйхатдан ўтган талаба бошқа муассасага қайта рўйхатдан ўта олмаслиги ҳақида танқидий фикр билдирган. Бу ҳолат ёшларнинг бир нечта йўналишда ўқиш истагини чеклаб қўяётгани айтилган.
Сенаторнинг таъкидлашича, хорижий давлатлар тажрибасида — хусусан АҚШ, Европа мамлакатлари, Россия ва Қозоғистонда — талабалар бир вақтнинг ўзида бир неча ОТМда таҳсил олиб, икки ва ундан ортиқ дипломга эга бўлиш имкониятига эга.
Шу боис, сенатор Шариповдан ушбу чекловларга аниқлик киритиш ва фуқароларга икки ОТМда бир вақтда таҳсил олиш имкониятларини қонунчилик нуқтаи назаридан қайта кўриб чиқиш зарурлигини билдирган.

News 06/05/2025 In Uzbekistan, it is possible to study at two universities simultaneously
In recent years, the sphere of higher education in Uzbekistan has been developing rapidly. In 2017, 77 higher educational institutions operated in the country, and today their number has reached 203. The student enrollment rate has also increased from 9% to 42%. In addition, the number of non-state higher educational institutions has increased, and now more than 170 thousand young people study at 69 non-state universities.
At the same time, the number of appeals from the population regarding certain procedures and restrictions related to the sphere has also increased. In particular, citizens are expressing dissatisfaction with the limited opportunity to study simultaneously at state and non-state universities - for example, in full-time and distance learning or evening and correspondence forms.
In order to clarify this issue, the Chairman of the Senate Committee of the Oliy Majlis on Science, Education and Healthcare, Bakhrom Abdullayev, sent a senator's inquiry to the Minister of Higher Education, Science and Innovation, Kongratbay Sharipov.
In his inquiry, the senator criticized the current procedures, in particular, the fact that, according to the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 393 of June 20, 2017, an applicant submits documents only to one university, and a student who has registered once in the HEMIS system cannot re-register to another institution. It is said that this situation limits young people's desire to study in several areas.
The senator noted that in the experience of foreign countries - in particular, the USA, European countries, Russia, and Kazakhstan - students have the opportunity to study at several universities simultaneously and obtain two or more diplomas.
In this regard, Senator Sharipov emphasized the need to clarify these restrictions and to review the possibility of citizens studying simultaneously at two universities from a legislative point of view.