Сўнгги йилларда Ўзбекистонда олий таълим соҳаси жадал ривожланмоқда. 2017 йилда мамлакатда 77 та олий таълим муассасаси фаолият юритган бўлса, бугунги кунда уларнинг сони 203 тага етган. Талабаларни қамраб олиш даражаси ҳам 9 фоиздан 42 фоизга ошгани кузатилмоқда. Шунингдек, нодавлат олий таълим муассасалари сони ортиб, ҳозирда 69 та нодавлат ОТМда 170 мингдан ортиқ ёшлар таҳсил олади.
Шу билан бирга, соҳага оид баъзи тартиб ва чекловлар бўйича аҳолининг мурожаатлари ҳам кўпайган. Жумладан, фуқаролар бир вақтнинг ўзида давлат ва нодавлат ОТМларда — масалан, кундузги ва масофавий ёки кечки ва сиртқи шаклларда таҳсил олиш имкониятининг чеклангани юзасидан норозилик билдирмоқда.
Мазкур масалага аниқлик киритиш мақсадида Олий Мажлис Сенатининг Фан, таълим ва соғлиқни сақлаш масалалари қўмитаси раиси Бахром Абдуллаев томонидан Олий таълим, фан ва инновациялар вазири Қўнғиротбой Шарипов номига сенатор сўрови юборилди.
Сўровида сенатор амалдаги тартиблар, хусусан, Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 20 июндаги 393-сон қарорига асосан абитуриент фақат бир ОТМга ҳужжат топшириши ва HEMIS тизимида бир марта рўйхатдан ўтган талаба бошқа муассасага қайта рўйхатдан ўта олмаслиги ҳақида танқидий фикр билдирган. Бу ҳолат ёшларнинг бир нечта йўналишда ўқиш истагини чеклаб қўяётгани айтилган.
Сенаторнинг таъкидлашича, хорижий давлатлар тажрибасида — хусусан АҚШ, Европа мамлакатлари, Россия ва Қозоғистонда — талабалар бир вақтнинг ўзида бир неча ОТМда таҳсил олиб, икки ва ундан ортиқ дипломга эга бўлиш имкониятига эга.
Шу боис, сенатор Шариповдан ушбу чекловларга аниқлик киритиш ва фуқароларга икки ОТМда бир вақтда таҳсил олиш имкониятларини қонунчилик нуқтаи назаридан қайта кўриб чиқиш зарурлигини билдирган.

Новости 06/05/2025 В Узбекистане может появиться возможность одновременного обучения в двух вузах
В последние годы сфера высшего образования в Узбекистане стремительно развивается. Если в 2017 году в стране действовало 77 высших учебных заведений, то на сегодняшний день их число достигло 203. Уровень охвата студентов также увеличился с 9% до 42%. Кроме того, увеличилось количество негосударственных высших учебных заведений: в настоящее время в 69 негосударственных вузах обучается более 170 тысяч молодых людей.
Вместе с тем увеличилось количество обращений граждан по поводу некоторых правил и ограничений, связанных с отраслью. В частности, граждане выражают недовольство ограничением возможности одновременного обучения в государственных и негосударственных вузах - например, в очной и дистанционной или вечерней и заочной формах.
С целью внесения ясности в данный вопрос председатель Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам науки, образования и здравоохранения Бахром Абдуллаев направил сенаторский запрос на имя министра высшего образования, науки и инноваций Кунгратбая Шарипова.
В своем запросе сенатор высказал критическое мнение о действующих правилах, в частности, о том, что согласно постановлению Кабинета Министров No 393 от 20 июня 2017 года абитуриент может подать документы только в один вуз, а студент, зарегистрировавшийся в системе HEMIS один раз, не может перерегистрироваться в другое учреждение. Отмечается, что эта ситуация ограничивает желание молодых людей учиться по нескольким направлениям.
Сенатор подчеркнул, что по опыту зарубежных стран - в частности, в США, странах Европы, России и Казахстане - студенты имеют возможность одновременно обучаться в нескольких вузах и получать два и более диплома.
В связи с этим сенатор попросил Шарипова уточнить эти ограничения и пересмотреть с точки зрения законодательства возможность одновременного обучения граждан в двух вузах.