Мақолалар 26/01/2025 Қишки "перевод"да кимлар ўқишини кўчира олади?
Кўпинча талабаларни Қишки перевод билан боғлиқ турли хил саволлар қийнайди. Шу сабабли бугунги мақоламизда кўпчиликни қизиқтирган саволларга батафсил жавоб беришга ҳаракат қилдик.
Қишки перевод учун аризалар ҳар йили 20 декабрдан 20 январга қадар (ўша куни ҳам) қабул қилинади.
Қишки “перевод”га барча талабалар ҳам ҳужжат топширолмайди. Фақат 2 та узрли сабаби борларга рухсат.
Қуйидагилар узрли сабаблар ҳисобланади:
1-талаба оила қуриши муносабати билан турмуш ўртоғи доимий яшайдиган ҳудуддаги ОТМга ўқишини кўчириш учун;
2-давлат органларининг ходимлари иш жойи ўзгарган тақдирда унинг турмуш ўртоғи ёки вояга етмаган фарзанди ўқишини кўчириш учун (тегишли вазирлик (идора) раҳбарининг тавсияси асосида).
Ҳудудий ишчи гуруҳларга қуйидаги ҳужжатлар тақдим этилади:
• ўқишни кўчириш бўйича ариза (ариза бланкаси ҳудудий ишчи гуруҳи томонидан берилади ва талаба томонидан жойида тўлдирилади);
• талабанинг рейтинг дафтарчаси ёки белгиланган шаклдаги академик маълумотнома ёки транскрипт нусхалари (биттаси бўлса етарли);
• паспорт нусхаси;
• юқорида қайд этилган узрли сабабларни асословчи тегишли ҳужжатлар.
Ўқишни қайта тиклаш бўйича (кўчириб тиклаш бундан мустасно) аризалар талабанинг четлатилганлигига неча йил бўлганлигидан қатъий назар бевосита ўзи таҳсил олган ОТМга тақдим этилади.
Бу муддатда хорижий хусусий ОТМдан ўқишни кўчириш учун аризалар қабул қилинмайди.
Қишки переводда аризалар онлайн шаклда сайт орқали тўлдирилмайди. Керакли ҳужжатлар ҳар бир ОТМда ташкил этилган ишчи гуруҳга талаба ёки унинг яқин қариндошлари томонидан шахсан топширилиши шарт.
Эслатиб ўтамиз, қишки перевод имтиҳонларсиз, ариза асосида амалга оширилади.
Аризалар 20 январгача қабул қилинса, ўқишини кўчириш бўйича аризани кўриб чиқиб, қарор қабул қилиш — ҳар йили 25 январдан 15 февралга қадар амалга оширилади. Ушбу муддат 393-сонли Вазирлар Маҳкамасининг қарорида кўрсатиб ўтилган.
Яъни қишки перевод учун ҳужжат топширган талаба узоғи 15 февралга қадар натижани билиб олиши керак. Агарда, талабанинг аризаси ижобий қаноатлантирилган бўлса, у 25 февралга қадар дарсларга қўйилиши лозим.
Кейинги жараён қандай бўлади?
Тегишли вазирлик (идора) ёки Давлат комиссиясининг хати асосида олий таълим муассасаси ректорининг буйруғи билан ўқиши кўчирилаётган талаба дарсларга қўйилади. ОТМ томонидан талаба илгари таълим олган ОТМга унинг шахсий йиғма жилдини жўнатиш учун сўровнома юборилади.
Сўровнома олингандан сўнг, талаба илгари таълим олган олий таълим муассасаси ректорининг талабалар сафидан четлаштириш ҳақида буйруғи асосида уч кун муддатда талабанинг шахсий йиғма жилди (рўйхати билан) уни ўқишга қабул қилган олий таълим муассасасига жўнатилади ёки ариза билан ўқиши кўчирилган талабага берилади.
Шахсий йиғма жилд жўнатилиши мумкин бўлмаган ҳолларда (ёпиқ йўналишлар ва мутахассисликлар бўйича кадрлар тайёрлаш) олий таълим муассасаси ректори томонидан имзоланган ва гербли муҳр билан тасдиқланган академик маълумотнома талабани ўқишга қабул қилган олий таълим муассасасига жўнатилади.
Эслатма: агар талаба мақсадли қабул доирасида таълим олаётган бўлса, унга ўқишни кўчиришга рухсат берилмайди.
Грантда ўқиётган талаба грант билан ўқишини кўчира оладими?
Ўқишнинг барча шакллари бўйича олий таълимнинг мос ва турдош йўналишлари ҳамда мос мутахассисликлари бўйича давлат грантлари ўринларига кўчиришга фақат давлат грантлари асосида таҳсил олган талабалар аризасига кўра олий таълим муассасаларида тегишли ўқув йилидаги қабул қилиш квоталарида белгиланган давлат грантларининг сони доирасида рухсат этилади.
Яъни агар ОТМ йўналишлари учун ажратилган грант ўрин бўлса, таълим муассасасидаги вазиятдан келиб чиқиб, талабага грант асосида ўқишни кўчиришга рухсат берилиши мумкин.
Кўзи ожиз ва ногиронлиги бор талабаларга грант асосида ўқишни кўчиришга рухсат берилади.
УМУМИЙ ЖАРАЁН ҚУЙИДАГИЧА:
• 20 декабрдан 20 январгача - Қишки перевод қабул жараёни.
• 25 январдан 15 февралга қадар натижалар эълон қилинади.
• 15 февралдан 25 февралга қадар - аризаси қаноатлантирилган талаба дарсларга қўйилади.
• 1 март санасига қадар - талабага буйруқ чиқарилади.
Узрли сабаблар билан ўқишни кўчириш учун топширилган аризалар натижа (жавоб)лари юқорида айтилганидек, 15 февралга қадар аниқ бўлади.
Хўш, талаба "перевод натижасини" қаердан билиб олса бўлади?
Одатда негадир "қишки перевод" натижалари ОАВда эълон қилинмайди, бу ҳолат кузатилмаган десак ҳам бўлади. Талаба ўзи югуриб-елиб билиб олиши керак.
Гап шунда-ки, ВМ-393 сонли қарорида 15 февралга қадар талаба ариза натижаси билан хабардор қилиниши айтилган, қандай усулдалиги эса ёзилмаган. Демак, ОАВ да натижаларни эълон қилмаслик ноқонуний ҳолат эмас, талабага ҳар қандай усул билан маълумот етказилса бўлгани.

Articles 26/01/2025 Who can transfer their studies during the winter transfer?
Students are often asked various questions related to the winter transfer. Therefore, in today's article, we tried to answer in detail the questions that interested many people.
Applications for the winter transfer are accepted annually from December 20 to January 20 (the same day).
Not all students can apply for winter transfer. Only allow those with 2 valid reasons.
The following are valid reasons:
1 - to transfer the student's studies to a higher educational institution in the region of their spouse's permanent residence due to the establishment of a family;
2 - in case of change of place of work of employees of state bodies for the transfer of education of their spouse or minor child (on the basis of the recommendation of the head of the relevant ministry (department).
The following documents shall be submitted to the territorial working groups:
• application for transfer of studies (the application form is submitted by the territorial working group and filled out by the student on the spot);
• copies of the student's rating book or academic reference or transcript of the established form (one is sufficient);
• copy of the passport;
• relevant documents substantiating the aforementioned valid reasons.
Applications for resumption of studies (with the exception of resettlement) are submitted directly to the university where the student studied, regardless of the number of years since his dismissal.
Applications for transfer from foreign private universities will not be accepted within this period.
During the winter transfer, applications are not filled online through the website. The necessary documents must be submitted personally to the working group established in each university by the student or their close relatives.
We remind you that the winter transfer is carried out without exams, on the basis of an application.
If applications are accepted before January 20, the consideration of the application for transfer of studies and the adoption of a decision - from January 25 to February 15 of each year. This period is specified in the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 393.
That is, the student who submitted the document for the winter transfer must know the result by February 15. If the student's application is approved, it must be submitted to classes by February 25.
What happens next?
On the basis of a letter from the relevant ministry (department) or the State Commission, the student transferred by order of the rector of the higher educational institution is admitted to classes. The university sends a request to send the student's personal file to the university where they previously studied.
After receiving the questionnaire, on the basis of the order of the rector of the higher educational institution where the student previously studied, the student's personal file (with the list) is sent to the higher educational institution that accepted him or is given to the student whose studies were transferred with an application within three days.
In cases where it is impossible to send a personal case (training of personnel in closed areas and specialties), an academic certificate signed by the rector of the higher educational institution and certified with a coat of arms seal is sent to the higher educational institution that accepted the student.
Note: If a student is studying within the framework of targeted admission, they will not be allowed to transfer their studies.
Can a student studying on a grant transfer their studies on a grant?
Transfer to the positions of state grants in the corresponding and related directions of higher education and relevant specialties in all forms of education is allowed only at the request of students who have studied on the basis of state grants, within the limits of the number of state grants established in the admission quotas for the corresponding academic year in higher educational institutions.
That is, if there is a grant space allocated for higher education, the student may be allowed to transfer studies on a grant basis based on the situation in the educational institution.
Students with blindness and disabilities will be allowed to transfer their studies on a grant basis.
THE GENERAL PROCESS IS:
• From December 20 to January 20 - the process of receiving a winter transfer;
• From January 25 to February 15, the results will be announced;
• From February 15 to February 25, students whose applications are satisfied are admitted to classes;
• By March 1 - an order will be issued to the student.
As mentioned above, the results (replies) of applications submitted for transfer of studies for valid reasons will be accurate until February 15.
So, where can a student find out about the "transfer result"?
Usually, for some reason, the results of the "winter transfer" are not published in the media, and we can say that this situation has not been observed. The student must learn by himself.
The fact is that the decision of VM-393 states that the student will be notified of the application result by February 15, but does not specify how. Therefore, not publishing results in the media is not illegal, as long as the student is informed in any way.