Янгиликлар 15/11/2024 ССВ мактаб ошхоналарида тақиқланган озиқ-овқатлар рўйхатини эълон қилди
Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги (ССВ) мактаб ошхоналарида сотилиши тақиқланган озиқ-овқат маҳсулотларининг рўйхатини эълон қилди. Ушбу рўйхат Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) тавсияларига асосланган бўлиб, болалар саломатлигини ҳимоя қилишга қаратилган.
Тақиқланган маҳсулотлар орасида кенг тарқалган гамбургер, чизбургер, ҳот-дог, чипс, газланган ичимликлар, ва энергетик ичимликлар каби маҳсулотлар бор. ЖССТ бу турдаги маҳсулотларни кундалик таомномадан чиқаришни тавсия қилади. ССВ томонидан эълон қилинган рўйхатга кўра, ушбу маҳсулотлар Ўзбекистон мактабларидаги ошхоналарда сотилиши тақиқланган.
ССВнинг санитария қоидалари ва гигиена нормативлари асосида, мактаб ошхоналарида қуйидаги маҳсулотлар тайёрланиши ва сотилиши мумкин эмас:
1. Гўшт қўшилган, майонез, кетчуп ва сабзавотлар солинган нон маҳсулотлари (гамбургер, чизбургер, ҳот-доглар).
2. Сунъий таъм ва ҳид берувчи моддалар, бўёқлар, ароматизаторлар қўшилган қандолат маҳсулотлари. Сунъий консервантлари бўлган "кириешки", "хрустяшки", чипслар, қурт, писта ва уй шароитида тайёрланган шимиладиган ширинликлар.
3. Рангли ва рангсиз газланган ичимликлар.
4. Ветеринария назоратидан ўтмаган гўшт, балиқ, паррандалар; шунингдек, керакли санитария талабларига жавоб бермайдиган тухумлар.
5. Бомбажли, занглаган, ёки яроқлилик муддати белгиланмаган консервалар.
6. Кремли қандолат маҳсулотлари (торт ва пишириқлар).
7. Хом дудланган гўштли маҳсулотлар ва колбасалар, шу жумладан, қайнатилган колбаса.
8. Термик ишлов берилмаган сут ва сут маҳсулотлари, қимиз ва бошқа ачитилган сутли маҳсулотлар.
9. Тез тайёрланадиган қуруқ озиқ-овқат концентратлари асосидаги таомлар ва бошқа хавфли озиқ-овқат маҳсулотлари.

News 15/11/2024 The Ministry of Health has published a list of prohibited foods in school kitchens
The Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan has published a list of food products that are prohibited from being sold in school kitchens. This list is based on the recommendations of the World Health Organization (WHO) and aims to protect children's health.
Prohibited products include common products such as hamburgers, cheeseburgers, hot dogs, chips, carbonated drinks, and energy drinks. The WHO recommends removing this type of food from the daily diet. According to the list published by the Ministry of Health, the sale of these products is prohibited in the kitchens of schools in Uzbekistan.
Based on the sanitary rules and hygiene standards of the Ministry of Health, the following products cannot be prepared and sold in school kitchens:
• Bread products with meat, mayonnaise, ketchup, and vegetables (hamburgers, cheeseburgers, hot dogs).
• Confectionery products with artificial flavoring and aroma additives, paints, and flavorings.
• "Kiryeshki," "Khrustyashki" with artificial preservatives, chips, worms, pistachios, and homemade absorbable sweets.
• Colorful and colorless carbonated beverages.
• Meat, fish, poultry that have not passed veterinary control; as well as eggs that do not meet the necessary sanitary requirements.