Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 1 июндаги 295-сон қарори билан тасдиқланган “Болаларни давлат умумий ўрта таълим муассасаларига қабул қилиш ҳамда ўқувчиларни бир умумий ўрта таълим муассасасидан бошқасига ўтказиш бўйича давлат хизматлари кўрсатишнинг маъмурий регламенти”га мувофиқ, Қабул комиссияси қандай сабаблар ва ҳолатларга кўра, болаларни мактабга қабул қилишни рад этиши мумкинлиги келтириб ўтилган.
Қарорга кўра:
Бошқа ҳолатларда болаларни мактабга қабул қилишни рад этишга йўл қўйилмайди. Шундан келиб чиқадики, мактабгача тайёрлов курсларида ўқимаганлиги ёки боғчага бормагани учун болани мактабга қабул қилмаслик мумкин эмас. Агар юқоридаги санаб ўтилган камчиликлар сабабли қабул қилишга рад этилса. улар бартараф қилиниб, қайта ҳужжат топшириш мумкин.

Articles 15/04/2025 Is it possible to deny a child admission to school because they didn't attend kindergarten?
According to the "Administrative Regulations for the Provision of Public Services for Admitting Children to State General Secondary Educational Institutions and Transferring Students from One General Secondary Educational Institution to Another," approved by Resolution No. 295 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated June 1, 2022, the Admissions Committee may refuse to admit children to school for the following reasons and circumstances:
According to the decision:
• - if the medical certificate does not recommend studying at school;
• - if the child does not have basic speaking skills in the chosen language of instruction;
• - if the provided information is found to be incorrect.
In other cases, refusing to admit children to school is not permitted. Therefore, it is not possible to deny a child admission to school because they did not attend preschool preparatory courses or kindergarten. If admission is refused due to the above-mentioned reasons, these issues can be addressed and the application can be resubmitted.