Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 1 июндаги 295-сон қарори билан тасдиқланган “Болаларни давлат умумий ўрта таълим муассасаларига қабул қилиш ҳамда ўқувчиларни бир умумий ўрта таълим муассасасидан бошқасига ўтказиш бўйича давлат хизматлари кўрсатишнинг маъмурий регламенти”га мувофиқ, Қабул комиссияси қандай сабаблар ва ҳолатларга кўра, болаларни мактабга қабул қилишни рад этиши мумкинлиги келтириб ўтилган.
Қарорга кўра:
Бошқа ҳолатларда болаларни мактабга қабул қилишни рад этишга йўл қўйилмайди. Шундан келиб чиқадики, мактабгача тайёрлов курсларида ўқимаганлиги ёки боғчага бормагани учун болани мактабга қабул қилмаслик мумкин эмас. Агар юқоридаги санаб ўтилган камчиликлар сабабли қабул қилишга рад этилса. улар бартараф қилиниб, қайта ҳужжат топшириш мумкин.

Статьи 15/04/2025 Можно ли не принимать ребёнка в школу из-за того, что он не посещал детский сад?
В соответствии с "Административным регламентом оказания государственных услуг по приему детей в государственные общеобразовательные учреждения и переводу учащихся из одного общеобразовательного учреждения в другое," утвержденным постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 1 июня 2022 года No 295, указаны причины и обстоятельства, по которым Приемная комиссия может отказать в приеме детей в школу.
Согласно постановлению:
• - если в медицинской справке не рекомендовано обучение в школе;
• - если ребенок не владеет начальными навыками разговорной речи на выбранном языке обучения;
• - если выявлена недостоверность предоставленной информации.
В остальных случаях отказ в приеме детей в школу не допускается. Из этого следует, что нельзя отказать ребенку в приеме в школу только потому, что он не проходил курсы дошкольной подготовки или не посещал детский сад. Если отказано в приеме по причине вышеперечисленных недостатков, их можно устранить и повторно подать документы.