15 январь куни Туризм қўмитасида Тошкент давлат иқтисодиёт университети (ТДИУ) “Туризм ва меҳмонхона бизнеси” кафедраси филиали очилди.
Тантанали очилиш маросимида Туризм қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари Жамшид Абдусаломов, Тошкент давлат иқтисодиёт университети ректори Тўлқин Тешабоев, туризм соҳасининг тажрибали мутахассислари, ТДИУ профессор-ўқитувчилари ва талабалари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этдилар.
Тадбирда Президент қарорларида белгиланган вазифалар ижроси ўлароқ ташкил этилган ушбу филиал туризм ва меҳмонхона соҳасидаги юқори малакали кадрларни тайёрлаш, туризмни мамлакат иқтисодиётидаги муҳим тармоққа айлантириш учун катта ҳисса қўшиши таъкидланди.
Йиғилганлар Туризм қўмитасида профессор-ўқитувчилар ва тадқиқотчилар учун ташкил этилган илмий-тадқиқот ва ўқув хоналари ҳамда 2000 дан ортиқ китобларни ўз ичига жамлаган кутубхона фаолияти билан танишдилар.

Репосты 16/01/2025 Ускоряется сотрудничество образования и производства
15 января в Комитете по туризму открылся филиал кафедры "Туризм и гостиничный бизнес" Ташкентского государственного экономического университета (ТГЭУ).
В торжественной церемонии открытия приняли участие первый заместитель председателя Комитета по туризму Жамшид Абдусаломов, ректор Ташкентского государственного экономического университета Тулкин Тешабоев, опытные специалисты сферы туризма, преподаватели и студенты ТГЭУ, а также представители средств массовой информации.
На мероприятии отмечалось, что данный филиал, созданный во исполнение задач, определенных в постановлениях Президента, внесет большой вклад в подготовку высококвалифицированных кадров в сфере туризма и гостиниц, превращение туризма в важную отрасль экономики страны.
Собравшиеся ознакомились с деятельностью научно-исследовательских и учебных кабинетов, организованных в Комитете по туризму для профессорско-преподавательского состава и исследователей, а также библиотеки, содержащей более 2000 книг.