Research in Industrial Projects for students (РИПС) — АҚШ, Лос-Ангелесдаги Калифорния Университети томонидан математика, информатика ва уларга боғлиқ йўналишларда таҳсил олаётган иқтидорли бакалавр босқичи талабалари учун мўлжалланган саноат лойиҳаларида тадқиқот дастури. Дастур талабаларга дастур ҳомийлари бўлган саноат ёки давлат сектори томонидан таклиф қилинган реал тадқиқот лойиҳаларида жамоаларда ишлаш имкониятини беради. Ҳар бир жамоа ўзининг академик ва соҳа менторлари кўмагида муаммони тадқиқ қилади ва натижаларни дастур охирида оғзаки ва ёзма равишда тақдим этади.
RIPS-LA талабалари Калифорния Университети (Лос-Анжелес) кампусидаги ётоқхоналарда яшайдилар ва Institute for Pure & Applied Mathematics (ИПАМ) да лойиҳа устида иш олиб борадилар. Дастур давомида 9та лойиҳани амалга ошириш кўзда тутилган. Лойиҳа ҳомийлари март ойида эълон қилинади.
Дастур муддати 9 ҳафта: 23.06.2025-22.08.2025.
Лойиҳалар турли соҳаларда бўлиши мумкин, лекин барчаси математика, статистика, маълумотлар таҳлили ва рақамли ҳисоблашни ўз ичига олади. Шу сабабли, дастур қатнашчиларининг математика ва ҳисоблаш бўйича билим даражаси ва тажрибаси етарлича бўлиши ва амалий қўллай олиши лозим.

Research in Industrial Projects for students (RIPS) - исследовательская программа по промышленным проектам, разработанная Калифорнийским университетом в Лос-Анджелесе, США, для одаренных студентов бакалавриата, обучающихся по математике, информатике и смежным направлениям. Программа позволяет студентам работать в командах над реальными исследовательскими проектами, предложенными промышленным или государственным сектором, являющимися спонсорами программы. Каждая команда с помощью своих академических и профильных менторов исследует проблему и представляет результаты в устной и письменной форме в конце программы.
Студенты RIPS-LA живут в общежитиях на кампусе Калифорнийского университета (Лос-Анджелес) и работают над проектом в Институте чистой и прикладной математики (IPAM). В рамках программы предусмотрена реализация 9 проектов. Спонсоры проекта будут объявлены в марте.
Срок программы 9 недель: 23.06.2025-22.08.2025.
Проекты могут быть в самых разных областях, но все они включают математику, статистику, анализ данных и цифровые вычисления. Поэтому участники программы должны иметь достаточный уровень знаний и опыта по математике и вычислениям и уметь применять их на практике.