Research in Industrial Projects for students (РИПС) — АҚШ, Лос-Ангелесдаги Калифорния Университети томонидан математика, информатика ва уларга боғлиқ йўналишларда таҳсил олаётган иқтидорли бакалавр босқичи талабалари учун мўлжалланган саноат лойиҳаларида тадқиқот дастури. Дастур талабаларга дастур ҳомийлари бўлган саноат ёки давлат сектори томонидан таклиф қилинган реал тадқиқот лойиҳаларида жамоаларда ишлаш имкониятини беради. Ҳар бир жамоа ўзининг академик ва соҳа менторлари кўмагида муаммони тадқиқ қилади ва натижаларни дастур охирида оғзаки ва ёзма равишда тақдим этади.
RIPS-LA талабалари Калифорния Университети (Лос-Анжелес) кампусидаги ётоқхоналарда яшайдилар ва Institute for Pure & Applied Mathematics (ИПАМ) да лойиҳа устида иш олиб борадилар. Дастур давомида 9та лойиҳани амалга ошириш кўзда тутилган. Лойиҳа ҳомийлари март ойида эълон қилинади.
Дастур муддати 9 ҳафта: 23.06.2025-22.08.2025.
Лойиҳалар турли соҳаларда бўлиши мумкин, лекин барчаси математика, статистика, маълумотлар таҳлили ва рақамли ҳисоблашни ўз ичига олади. Шу сабабли, дастур қатнашчиларининг математика ва ҳисоблаш бўйича билим даражаси ва тажрибаси етарлича бўлиши ва амалий қўллай олиши лозим.

Research in Industrial Projects for Students (RIPS) is a research program in industrial projects designed by the University of California, Los Angeles, USA, for gifted undergraduate students studying in mathematics, computer science, and related fields. The program provides students with the opportunity to work in teams on real research projects offered by industry or the public sector, which are the program's sponsors. Each team, with the support of its academic and industry mentors, investigates the problem and presents the results orally and in writing at the end of the program.
RIPS-LA students live in dormitories on the campus of the University of California, Los Angeles, and work on a project at the Institute for Pure & Applied Mathematics (IPAM). The program envisages the implementation of 9 projects. The project's sponsors will be announced in March.
Program duration is 9 weeks: 23.06.2025-22.08.2025.
Projects can be in various fields, but all include mathematics, statistics, data analysis, and digital computing. Therefore, the program participants should have a sufficient level of knowledge and experience in mathematics and computing and be able to apply it in practice.