Репостлар 21/02/2025 Нима сабабдан магистратура босқичида ўқишни кўчириш мумкин эмас?
Олий таълим муассасалари талабалари ўқишини кўчириш, қайта тиклаш ва ўқишдан четлаштириш тартиби тўғрисидаги Низомнинг 232-бандига мувофиқ, хорижий олий таълим муассасаларининг магистратура босқичида таҳсил олаётган талабалар ўқишини Ўзбекистон Республикаси олий таълим муассасаларига кўчиришга рухсат этилмайди.
Бунинг асосий сабаби Вазирлар Маҳкамасининг 2015 йил 2 мартдаги 36-сон қарори билан тасдиқланган Магистратура тўғрисидаги Низомда белгиланганидек, магистратура талабаларига биринчи ўқув йилининг биринчи икки ойида магистрлик диссертацияси мавзуси ва илмий раҳбарлар тасдиқланади. Магистрлик диссертацияси тайёрлаш жараёни биринчи курснинг биринчи семестридан бошланади.
Ўқишни кўчириш орқали бу жараённи янгидан белгиланган талаблар даражасида тўлиқ амалга ошириш имконсиз бўлиб қолади. Шу сабабли, магистратура босқичида ўқишни кўчириш мақсадга мувофиқ эмас деб ҳисобланади.

Согласно пункту 232 Положения о порядке перевода, восстановления и отчисления студентов высших учебных заведений, студентам, обучающимся в магистратуре зарубежных высших учебных заведений, не разрешается переводиться в высшие учебные заведения Республики Узбекистан.
Основная причина этого, как указано в Положении о магистратуре, утвержденном постановлением Кабинета Министров No 36 от 2 марта 2015 года, заключается в том, что магистрантам в первые два месяца первого учебного года утверждаются тема магистерской диссертации и научные руководители. Процесс подготовки магистерской диссертации начинается с первого семестра первого курса.
Благодаря переводу обучения становится невозможным полностью реализовать этот процесс на уровне вновь установленных требований. Поэтому перевод обучения в магистратуру считается нецелесообразным.