12–13 февраль кунлари Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, “Ўзкимёсаноат” АЖ, Оила ва хотин-қизлар қўмитаси, Оила ва гендер илмий-тадқиқот институти, Ўзбекистон ихтирочи аёллар маркази, Тошкент кимё-технология институти ҳамда халқаро ҳамкор ташкилотлар иштирокида “WOMEN IN STEM” III халқаро форуми ўтказилди.
Форум аёлларнинг илм-фан ва технология соҳасидаги иштирокини кенгайтириш, STEM йўналишларида фаолият юритаётган хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш ҳамда ушбу соҳалардаги муаммоларни муҳокама қилишга қаратилган. Тадбирда Ўзбекистон ва хорижий мамлакатлардан етакчи олимлар, тадқиқотчилар ҳамда мутахассислар иштирок этди.
Форум доирасида халқаро экспертларнинг маҳорат дарслари, илмий тақдимотлар ва семинарлар ташкил этилди. Иштирокчиларга таълим ва технология ривожига ҳисса қўшган олима аёллар ҳақида тайёрланган видеоролик намойиш этилди. Шунингдек, турли мавзуларда тақдимотлар ўтказилиб, муҳим илмий натижалар муҳокама қилинди.
Тадбир доирасида миллий маданият ва илм-фанни уйғунлаштирган мусиқий чиқишлар ва миллий либослар тақдимоти хорижий меҳмонларда катта таассурот қолдирди.
Форум якунида иштирокчиларга Тошкент кимё-технология институти ҳамда “Ўзкимёсаноат” АЖ томонидан эсдалик совғалари ва сертификатлар топширилди.

12-13 февраля состоялся III Международный форум "WOMEN IN STEM" с участием Министерства высшего образования, науки и инноваций, АО "Узкимёсаноат," Комитета семьи и женщин, Научно-исследовательского института семьи и гендера, Центра женщин-изобретателей Узбекистана, Ташкентского химико-технологического института и международных организаций-партнеров.
Форум направлен на расширение участия женщин в науке и технологиях, поддержку женщин, работающих в STEM-направлениях, и обсуждение проблем в этих областях. В мероприятии приняли участие ведущие ученые, исследователи и специалисты из Узбекистана и зарубежных стран.
В рамках форума были организованы мастер-классы, научные презентации и семинары международных экспертов. Участникам был показан видеоролик о женщинах-ученых, внесших вклад в развитие образования и технологий. Также были проведены презентации по различным темам и обсуждены важные научные результаты.
В рамках мероприятия музыкальные выступления, сочетающие национальную культуру и науку, а также презентация национальных костюмов произвели большое впечатление на иностранных гостей.
По окончании форума участникам были вручены памятные подарки и сертификаты от Ташкентского химико-технологического института и АО "Узкимёсаноат".