Мақолалар 16/11/2024 Мактабгача таълим ташкилотига директор тайинлашнинг янги тартиби жорий этилади
Вазирлар Маҳкамасининг (27.08.2024 №531-сон) қарорига кўра, 2025 йил 1 январдан бошлаб, Малака ошириш институтида Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги тизимидаги давлат мактабгача таълим ташкилоти (МТТ) директори лавозимига номзодларни менежерлик ўқув курсида ўқитиш ва уларга махсус портал орқали менежерлик сертификатини электрон шаклда бериш тизими жорий этилади.
2025 йил 1 сентябрдан бошлаб, менежерлик сертификатига эга бўлган МТТ директорига ушбу сертификатнинг амал қилиш муддати давомида лавозим маошига ҳар ойлик 30 фоиз қўшимча устама тўланади.
Бундан ташқари, 2025 йил 1 январга қадар директор лавозимида ишлаб келаётган ходимларни ўқитиш ва сертификат олиш билан боғлиқ харажатлар Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қопланиши кўзда тутилган.
Ушбу янги тартиб мактабгача таълим ташкилотларида менежерлик малакасини ошириш ва бошқарув сифатини яхшилашга қаратилган муҳим қадамдир

Статьи 16/11/2024 Внедряется новый порядок назначения директора дошкольной образовательной организации
С 2025 года вступает в силу новый порядок назначения директора дошкольной образовательной организации
Согласно постановлению Кабинета Министров (No531 от 27.08.2024) с 1 января 2025 года в Институте повышения квалификации внедряется система обучения кандидатов на должность директора государственной дошкольной образовательной организации (ГДО) системы Министерства дошкольного и школьного образования на учебном курсе менеджмента и выдачи им сертификата менеджера в электронной форме через специальный портал.
С 1 сентября 2025 года директору ДОО, имеющему сертификат менеджера, будет выплачиваться ежемесячная 30-процентная надбавка к должностному окладу в течение срока действия этого сертификата.
Кроме того, до 1 января 2025 года расходы, связанные с обучением и получением сертификата сотрудников, работающих на должности директора, будут покрываться за счет средств Государственного бюджета.
Данный новый порядок является важным шагом, направленным на повышение квалификации менеджеров и улучшение качества управления в дошкольных образовательных организациях