Мақолалар 16/11/2024 Мактабгача таълим ташкилотига директор тайинлашнинг янги тартиби жорий этилади
Вазирлар Маҳкамасининг (27.08.2024 №531-сон) қарорига кўра, 2025 йил 1 январдан бошлаб, Малака ошириш институтида Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги тизимидаги давлат мактабгача таълим ташкилоти (МТТ) директори лавозимига номзодларни менежерлик ўқув курсида ўқитиш ва уларга махсус портал орқали менежерлик сертификатини электрон шаклда бериш тизими жорий этилади.
2025 йил 1 сентябрдан бошлаб, менежерлик сертификатига эга бўлган МТТ директорига ушбу сертификатнинг амал қилиш муддати давомида лавозим маошига ҳар ойлик 30 фоиз қўшимча устама тўланади.
Бундан ташқари, 2025 йил 1 январга қадар директор лавозимида ишлаб келаётган ходимларни ўқитиш ва сертификат олиш билан боғлиқ харажатлар Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қопланиши кўзда тутилган.
Ушбу янги тартиб мактабгача таълим ташкилотларида менежерлик малакасини ошириш ва бошқарув сифатини яхшилашга қаратилган муҳим қадамдир

Articles 16/11/2024 A new procedure for appointing a director of a preschool educational organization will be introduced
From 2025, a new procedure for appointing a director of a preschool educational organization will come into force
According to the Resolution of the Cabinet of Ministers (No. 531 dated August 27, 2024), starting from January 1, 2025, the Institute of Advanced Training will introduce a system of training candidates for the position of director of a state preschool educational organization (PED) in the system of the Ministry of Preschool and School Education in a management training course and issuing a management certificate in electronic form through a special portal.
Starting from September 1, 2025, the director of a preschool educational institution with a manager's certificate will be paid a 30% monthly bonus to his/her salary during the validity period of this certificate.
In addition, until January 1, 2025, it is planned to cover the costs associated with training and obtaining certificates for employees working as directors from the state budget.
This new procedure is an important step towards improving managerial skills and the quality of management in preschool educational organizations