Абу Райҳон Беруний номидаги Урганч давлат университетининг ташкил топиши ўзига хос тарихга эга. Тарихга назар соладиган бўлсак, 1935 йилнинг 9 ноябрь санасида Урганч шаҳрида Хоразм ўқитувчилар тайёрлаш институти очилган. 1942 йилнинг биринчи сентябрь санасидан эътиборан эса бу муассаса Хоразм давлат педагогика институти сифатида фаолият юрита бошлаган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 1992 йил февраль ойида эълон қилинган фармонига асосан, Хоразм давлат педагогика институтига университет мақоми берилиб, Урганч давлат университети (УрДУ) ташкил этилган.
Ҳозирда Урганч давлат университетида 11 та факультет, магистратура ва сиртқи бўлимларда талабалар таълими йўлга қўйилган бўлиб, жами 41 та кафедраларда минг нафардан зиёд профессор-ўқитувчилар фаолият кўрсатиб келмоқда.
Университетда 76 та бакалавр таълим йўналиши, 37 та магистратура мутахассисликлари ва 8 та қўшма таълим дастурларида жами 30 минг нафардан ортиқ талабалар қуйидаги факультетларда таҳсил олишади:
Урганч давлат университети хорижий олий таълим муассасалари билан таълим ва илмий соҳада ҳамкорлик алоқалар географиясини кенгайтириш мақсадида 30 та мамлакатнинг нуфузли 80 дан ортиқ олий таълим муассасалари билан шартнома имзолаб, ҳамкорлик қилиб келмоқда. Ўқув жараёнларига Россия, АҚШ, Украина, Полша, Словения, Корея, Эрон ва Белорус Республикаси каби қатор давлатларнинг олий таълим муассасалари профессор-ўқитувчилари жалб қилинмоқда.
Бугунги кунда университетда 7 та талабалар турар жойлари мавжуд бўлиб, 3 100 ўринга мўлжалланган. Ётоқхонанинг ҳар бир қавати 1 та телевизор, 4 та совутгич, 4 та электр плита, 2 та кир ювиш машиналари билан жиҳозланган. Ушбу ётоқхонада талабаларнинг яшаши билан биргаликда, бўш вақтини мазмунли ташкил қилиш, уларни касб-ҳунар ва тадбиркорликка ўқитишни ташкил қилиш учун барча шарт-шароитлар яратилган.
Университетда ёшлар бандлигини таъминлаш, уларни касб-ҳунарга ўргатиш мақсадида coworking (коворкинг), ахборот ресурс ва ҳунармандчилик марказлари фаолияти ҳам йўлга қўйилган.

Создание Ургенчского государственного университета имени Абу Райхана Беруни имеет свою уникальную историю. Обращаясь к прошлому, мы видим, что 9 ноября 1935 года в городе Ургенче был открыт Хорезмский институт подготовки учителей. С 1 сентября 1942 года это учреждение начало свою деятельность как Хорезмский государственный педагогический институт.
Согласно указу Президента Республики Узбекистан, обнародованному в феврале 1992 года, Хорезмскому государственному педагогическому институту был присвоен статус университета, в результате чего был образован Ургенчский государственный университет (УрГУ).
В настоящее время в Ургенчском государственном университете обучение студентов организовано на 11 факультетах, в магистратуре и на заочных отделениях. В общей сложности на 41 кафедре работают более тысячи профессоров и преподавателей.
В университете обучается более 30 тысяч студентов по 76 направлениям бакалавриата, 37 специальностям магистратуры и 8 совместным образовательным программам на следующих факультетах:
С целью расширения географии сотрудничества с зарубежными высшими учебными заведениями в сфере образования и науки Ургенчский государственный университет заключил договоры и ведет сотрудничество с более чем 80 престижными высшими учебными заведениями из 30 стран. К учебному процессу привлекаются профессора и преподаватели высших учебных заведений из ряда стран, таких как Россия, США, Украина, Польша, Словения, Корея, Иран и Республика Беларусь.
На сегодняшний день в университете имеется 7 студенческих общежитий, рассчитанных на 3 100 мест. Каждый этаж общежития оснащен 1 телевизором, 4 холодильниками, 4 электроплитами и 2 стиральными машинами. В этих общежитиях созданы все необходимые условия не только для проживания студентов, но и для содержательной организации их досуга, а также для обучения их профессиональным навыкам и основам предпринимательства.
В целях обеспечения занятости молодежи в университете и обучения их профессиям и ремеслам, в вузе также организована деятельность коворкинг-центров, информационно-ресурсных центров и центров ремесленничества.