Вазирлар Маҳкамасининг тегишли қарорига мувофиқ, халқаро даражада тан олинган миллий таълим дастурларини ишлаб чиқиш ва жорий этиш бўйича биринчи навбатдаги чоралар тасдиқланди.
Хабарга кўра, Стратегик ислоҳотлар агентлиги ташаббуси билан, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги ҳамда халқаро “IQF – Integrated Qualifications Framework” компанияси ҳамкорлигида Халқаро малакалар ва баҳолаш маркази ташкил этилмоқда.
Марказнинг асосий вазифалари – халқаро стандартлар асосида интегратсиялашган дастурларни ишлаб чиқиш, жумладан қурилиш, муҳандислик, ахборот технологиялари, транспорт ва логистика, туризм, меҳмонхона хизмати ва бизнес бошқаруви йўналишларида халқаро таълим дастурларини босқичма-босқич жорий этиш, шунингдек, касбий малакаларни белгилаш ва меҳнат бозорига мос миллий малака сертификатлар тизимини яратишдан иборат.
Дастлабки босқичда марказ касбий ва олий таълимнинг интегратсиялашган дастурлари асосида таҳсил олган талабалар кредитлари ва ўқиш натижаларини “Chartered Management Institute” халқаро ташкилоти ҳамда Буюк Британиянинг етакчи олий ўқув юртлари (Gloucestershire, Hertfordshire, QA Higher Education, Northumbria, Ulster, West London, Central Lancashire, Wolverhampton) томонидан тан олинишини таъминлайди.
Таъкидланишича, марказ фаолияти маҳаллий ва халқаро мутахассислар иштирокида йўлга қўйилади ва Ўзбекистон таълим тизимини халқаро майдонга интеграция қилишда муҳим бўғинга айланади.

In accordance with the relevant resolution of the Cabinet of Ministers, priority measures for developing and implementing internationally recognized national educational programs have been approved.
According to reports, at the initiative of the Agency for Strategic Reforms, the International Qualifications and Assessment Center is being established in cooperation with the Ministry of Higher Education, Science and Innovation, the Ministry of Poverty Reduction and Employment, and the international company "IQF - Integrated Qualifications Framework."
The main tasks of the Center are to develop integrated programs based on international standards, including the gradual implementation of international educational programs in the fields of construction, engineering, information technology, transport and logistics, tourism, hospitality services and business management, as well as to establish professional qualifications and create a system of national qualification certificates aligned with the labor market.
In the initial stage, the center will ensure the recognition of student credits and learning outcomes based on integrated vocational and higher education programs by the Chartered Management Institute international organization and leading UK universities (Gloucestershire, Hertfordshire, QA Higher Education, Northumbria, Ulster, West London, Central Lancashire, Wolverhampton).
It was emphasized that the center's activities will be implemented with the participation of local and international specialists and will become a crucial link in integrating Uzbekistan's education system into the international arena.