Вазирлар Маҳкамасининг тегишли қарорига мувофиқ, халқаро даражада тан олинган миллий таълим дастурларини ишлаб чиқиш ва жорий этиш бўйича биринчи навбатдаги чоралар тасдиқланди.
Хабарга кўра, Стратегик ислоҳотлар агентлиги ташаббуси билан, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги ҳамда халқаро “IQF – Integrated Qualifications Framework” компанияси ҳамкорлигида Халқаро малакалар ва баҳолаш маркази ташкил этилмоқда.
Марказнинг асосий вазифалари – халқаро стандартлар асосида интегратсиялашган дастурларни ишлаб чиқиш, жумладан қурилиш, муҳандислик, ахборот технологиялари, транспорт ва логистика, туризм, меҳмонхона хизмати ва бизнес бошқаруви йўналишларида халқаро таълим дастурларини босқичма-босқич жорий этиш, шунингдек, касбий малакаларни белгилаш ва меҳнат бозорига мос миллий малака сертификатлар тизимини яратишдан иборат.
Дастлабки босқичда марказ касбий ва олий таълимнинг интегратсиялашган дастурлари асосида таҳсил олган талабалар кредитлари ва ўқиш натижаларини “Chartered Management Institute” халқаро ташкилоти ҳамда Буюк Британиянинг етакчи олий ўқув юртлари (Gloucestershire, Hertfordshire, QA Higher Education, Northumbria, Ulster, West London, Central Lancashire, Wolverhampton) томонидан тан олинишини таъминлайди.
Таъкидланишича, марказ фаолияти маҳаллий ва халқаро мутахассислар иштирокида йўлга қўйилади ва Ўзбекистон таълим тизимини халқаро майдонга интеграция қилишда муҳим бўғинга айланади.

В соответствии с соответствующим постановлением Кабинета Министров утверждены первоочередные меры по разработке и внедрению национальных образовательных программ, признанных на международном уровне.
По сообщению, по инициативе Агентства стратегических реформ в сотрудничестве с Министерством высшего образования, науки и инноваций, Министерством по сокращению бедности и обеспечению занятости и международной компанией "IQF - Integrated Qualifications Framework" создается Международный центр квалификаций и оценки.
Основными задачами Центра являются разработка интегрированных программ на основе международных стандартов, в том числе поэтапное внедрение международных образовательных программ в области строительства, инженерии, информационных технологий, транспорта и логистики, туризма, гостиничного обслуживания и управления бизнесом, а также определение профессиональных квалификаций и создание системы национальных квалификационных сертификатов, соответствующих рынку труда.
На начальном этапе центр обеспечит признание кредитов и результатов обучения студентов, обучающихся по интегрированным программам профессионального и высшего образования, международной организацией "Chartered Management Institute" и ведущими высшими учебными заведениями Великобритании (Gloucestershire, Hertfordshire, QA Higher Education, Northumbria, Ulster, West London, Central Lancashire, Wolverhampton).
Подчеркивается, что деятельность центра будет налажена с участием местных и международных специалистов и станет важным звеном в интеграции системы образования Узбекистана в международное пространство.