Янгиликлар 26/05/2025 Янги ўқув йилидан бошлаб чет тили биринчи фан сифатида белгиланган таълим йўналишларига сертификат олиш мажбурий бўлади
2025/2026 ўқув йили қабулидан бошлаб фанлар мажмуасида чет тили биринчи фан сифатида белгиланган таълим йўналишларига қабул хорижий тилни билиш даражасини белгиловчи миллий ёки халқаро сертификат асосида амалга оширилади.
Яъни янги ўқув йилидан бошлаб қайси йўналишда чет тили биринчи фан (3,2 балл) бўлса, ўша йўналишга фақат сертификати борларгина ҳужжат топшира олади.
2025/2026-ўқув йили учун республика олий таълим муассасаларининг таълим йўналишлари рўйхати ва уларга мос тест синови (касбий (ижодий) имтиҳон) топшириладиган фанлар мажмуасига кўра чет тили биринчи фан сифатида белгиланган таълим йўналишлари рўйхати иловада.

News 26/05/2025 Starting from the new academic year, obtaining a certificate will be mandatory for fields of study where a foreign language is the first subject
Starting from the 2025/2026 academic year, admission to educational programs in which a foreign language is defined as the first subject in the set of subjects is carried out on the basis of a national or international certificate that determines the level of foreign language proficiency.
That is, starting from the new academic year, only those with a certificate can apply to the direction in which the first subject is a foreign language (3.2 points).
The list of areas of study of higher educational institutions of the republic for the 2025/2026 academic year and the list of areas of study in which a foreign language is defined as the first subject according to the set of subjects for which a corresponding test (professional (creative) exam) is taken is given in the appendix.