Yangiliklar 19/04/2025 Akademik litseylar bitiruvchilarining yakuniy davlat attestatsiyasi tartibiga o‘zgartirishlar kiritildi
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining tegishli buyrug‘i bilan “O‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi tashkilotlarida yakuniy davlat attestatsiyasini o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi nizomga bir qator o‘zgartirishlar kiritildi.
✍️Jumladan:
🔴Akademik litseylarda yakuniy attestatsiyani tashkil etish va o‘tkazish tartibi bugungi kun talablariga, qonunchilik hujjatlariga moslashtirildi.
📌Yakuniy attestatsiyani o‘tkazish uchun davlat attestatsiya komissiyasi (DAK)dan tashqari davlat imtihonlari o‘tkaziladigan har bir fandan alohida imtihon komissiyalari tashkil etiladi. Imtihon komissiyalari faoliyat yuritishda DAKga bo‘ysunadi.
🔖Davlat imtihonlari barcha ta’lim yo‘nalishlarida ona tili va adabiyot, O‘zbekiston tarixi hamda ta’lim yo‘nalishining namunaviy o‘quv rejasida belgilangan yana ikkita chuqurlashtirilgan fanlardan o‘tkaziladi.
➡️ona tili va adabiyot fanidan insho;
➡️matematika fanidan yozma;
➡️O‘zbekiston tarixi fanidan test;
➡️qolgan fanlardan og‘zaki sinovlar ko‘rinishida bo‘ladi.
⭐️Ta’lim yo‘nalishlarining xususiyatlaridan kelib chiqib, ayrim yo‘nalishlarda chuqurlashtirilgan fandan davlat imtihoni ijodiy imtihon ko‘rinishida o‘tkazilishi mumkin.
✅Bundan buyon davlat imtihonlari materiallari hamda mezonlari, ijodiy imtihonni o‘tkazish tartibi Imtihon komissiyalari tomonidan ishlab chiqiladi hamda DAK tomonidan tasdiqlanadi.

Новости 19/04/2025 Внесены изменения в порядок итоговой государственной аттестации выпускников академических лицеев
Соответствующим приказом Министра высшего образования, науки и инноваций внесен ряд изменений в Положение "О порядке проведения итоговой государственной аттестации в организациях среднего специального, профессионального образования" .
✍️В частности:
🔴Порядок организации и проведения итоговой аттестации в академических лицеях приведен в соответствие с современными требованиями и законодательными актами.
📌Для проведения итоговой аттестации, помимо Государственной аттестационной комиссии (ГАК), будут созданы отдельные экзаменационные комиссии по каждому предмету, по которому будут проводиться государственные экзамены. Экзаменационные комиссии в своей деятельности подчиняются ГАК.
🔖Государственные экзамены проводятся по всем направлениям образования по родному языку и литературе, истории Узбекистана, а также по двум другим углубленным предметам, указанным в типовом учебном плане.
➡️по родному языку и литературе - сочинение;
➡️по математике - письменный экзамен;
➡️по истории Узбекистана - тест;
➡️по остальным предметам - устные экзамены.
⭐️Исходя из особенностей направлений образования, по некоторым направлениям государственный экзамен по углубленному предмету может проводиться в форме творческого экзамена.
✅Отныне материалы и критерии оценки государственных экзаменов, а также порядок проведения творческого экзамена будут разрабатываться экзаменационными комиссиями и утверждаться ГАК.