Yangiliklar 19/04/2025 Akademik litseylar bitiruvchilarining yakuniy davlat attestatsiyasi tartibiga o‘zgartirishlar kiritildi
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining tegishli buyrug‘i bilan “O‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi tashkilotlarida yakuniy davlat attestatsiyasini o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi nizomga bir qator o‘zgartirishlar kiritildi.
✍️Jumladan:
🔴Akademik litseylarda yakuniy attestatsiyani tashkil etish va o‘tkazish tartibi bugungi kun talablariga, qonunchilik hujjatlariga moslashtirildi.
📌Yakuniy attestatsiyani o‘tkazish uchun davlat attestatsiya komissiyasi (DAK)dan tashqari davlat imtihonlari o‘tkaziladigan har bir fandan alohida imtihon komissiyalari tashkil etiladi. Imtihon komissiyalari faoliyat yuritishda DAKga bo‘ysunadi.
🔖Davlat imtihonlari barcha ta’lim yo‘nalishlarida ona tili va adabiyot, O‘zbekiston tarixi hamda ta’lim yo‘nalishining namunaviy o‘quv rejasida belgilangan yana ikkita chuqurlashtirilgan fanlardan o‘tkaziladi.
➡️ona tili va adabiyot fanidan insho;
➡️matematika fanidan yozma;
➡️O‘zbekiston tarixi fanidan test;
➡️qolgan fanlardan og‘zaki sinovlar ko‘rinishida bo‘ladi.
⭐️Ta’lim yo‘nalishlarining xususiyatlaridan kelib chiqib, ayrim yo‘nalishlarda chuqurlashtirilgan fandan davlat imtihoni ijodiy imtihon ko‘rinishida o‘tkazilishi mumkin.
✅Bundan buyon davlat imtihonlari materiallari hamda mezonlari, ijodiy imtihonni o‘tkazish tartibi Imtihon komissiyalari tomonidan ishlab chiqiladi hamda DAK tomonidan tasdiqlanadi.

News 19/04/2025 Changes have been made to the procedure for the final state attestation of graduates of academic lyceums
By the relevant order of the Minister of Higher Education, Science and Innovation, a number of amendments have been made to the Regulation "On the Procedure for Conducting Final State Attestation in Organizations of Secondary Specialized, Vocational Education" .
✍️ Including:
🔴The procedure for organizing and conducting final attestation in academic lyceums has been adapted to current requirements and legislative documents.
📌In addition to the State Attestation Commission (SAC), separate examination commissions will be formed for each subject where state exams will be held for the final attestation. Examination commissions are subordinate to the SAC in their activities.
🔹State exams will be conducted in all educational programs in native language and literature, history of Uzbekistan, and two more in-depth subjects specified in the standard curriculum of the educational program.
➡️essay in native language and literature;
➡️written in mathematics;
➡️Test in the subject of History of Uzbekistan;
➡️other subjects will be in the form of oral tests.
⭐️Depending on the specifics of educational areas, in some areas, the state exam in an in-depth subject can be conducted in the form of a creative exam.
✅From now on, state exam materials and criteria, as well as the procedure for conducting the creative exam, will be developed by the Examination Commissions and approved by the SAC.