Yangiliklar 20/11/2024 Ayrim bitiruvchilarga o‘qishga kirish uchun imtiyozli tavsiyanoma beriladi
Har bir tuman (shahar)da bitta umumiy o‘rta ta’lim maktabi negizida “Jasorat maktabi” faoliyati yo‘lga qo‘yiladi. "Jasorat maktabi”ni a’lo baholar bilan tamomlaganlarga o‘qishga kirish uchun imtiyozli tavsiyanoma beriladi.
“O‘quvchi-yoshlarni chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorlash tizimini yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi prezident qarori qabul qilindi.
Qaror bilan har bir tuman (shahar)da bitta umumiy o‘rta ta’lim maktabi negizida “Jasorat maktabi” faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.
“Jasorat maktablari"da:
- matematika, CHQBT, tarix, jismoniy tarbiya, chet tili, fizika fanlari chuqurlashtirilgan holda o‘qitiladi;
- o‘qish uchun o‘quvchilarni saralash 5-sinfdan boshlab amalga oshiriladi;
- robototexnika, kelajak o‘yinlari, tibbiy tayyorgarlik, huquqiy savodxonlik, milliy sport o‘yinlari kabi to‘garak mashg‘ulotlari o‘tkaziladi;
- o‘quv yili davomida ikki marta harbiy poligonlarda, har chorakda bir marta harbiy qismlarda amaliy mashg‘ulotlar olib boriladi.
2026-2027 o‘quv yilidan boshlab “Jasorat maktabi”ni a’lo baholar bilan tamomlagan “Vatan tayanchi” otryadining a’zosi bo‘lgan bir nafar o‘quvchiga oliy harbiy va harbiylashtirilgan hamda yuridik ta’lim muassasalariga o‘qishga kirish uchun imtiyozli tavsiyanoma beriladi.

The "Courage School" will be established in each district (city) on the basis of one general secondary school. Those who graduated from the "School of Courage" with excellent grades will be given a preferential recommendation for admission.
The presidential decree "On measures to bring the system of pre-conscription primary training of students to a new level" was adopted.
According to the decision, "School of Courage" will be established in each district (city) on the basis of one general secondary school.
"Schools of Courage":
- Mathematics, physical culture, history, physical education, foreign languages, physics are taught in-depth;
- selection of students for study is carried out from the 5th grade;
- club activities such as robotics, future games, medical training, legal literacy, national sports games;
- during the academic year, practical exercises are held twice at military training grounds and once a quarter in military units.
Starting from the 2026-2027 academic year, one student who is a member of the "Vatan tayanchi" detachment who graduated from the "School of Courage" with excellent grades will be given a preferential recommendation for admission to higher military and military-legal educational institutions.
The "Turon" school theater competition will be held in educational institutions to educate young people in the spirit of patriotism.