Bu masala O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 22-fevraldagi 154-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalari va akademik litseylarning iqtidorli bitiruvchilarini oltin va kumush medallar bilan taqdirlash tartibi to‘g‘risida”gi nizomda aniq bayon qilingan.
Mazkur nizomga ko‘ra, oltin va kumush medallar bilan taqdirlanish bitiruvchilarga oliy ta’lim muassasalariga kirishda turli imtiyozlar yoki qulayliklar taqdim etmaydi. Ya’ni, bitiruvchilar medallar bilan taqdirlangan holatda ham, universitet yoki institutga kirishda umumiy talablar asosida test va qabul jarayonlaridan o‘tishlari kerak bo‘ladi.
Oltin va kumush medallar a’lo baholarga o‘qigan, namunaviy xulq-atvorga ega bo‘lgan va jamoat ishlarida faol ishtirok etgan o‘quvchilarga beriladi. Ushbu medallarning asosiy maqsadi — o‘quvchilarni ta’lim olishga qiziqtirish, ular orasida sog‘lom raqobatni shakllantirish, korrupsiya holatlarining oldini olish va iqtidorli o‘quvchilarning bilimini rag‘batlantirishdir.
Shu orqali, ta’lim jarayonida o‘quvchilarning bilimga qiziqishini kuchaytirish hamda ularning o‘quv va ijtimoiy faolligiga e’tibor qaratish ko‘zda tutilgan.

This issue is clarified in the regulation "On the procedure for awarding talented graduates of general secondary educational institutions and academic lyceums with gold and silver medals" approved by the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 154 dated February 22, 2019. stated.
According to this regulation, the awarding of gold and silver medals does not provide graduates with various benefits or facilities for entering higher education institutions. That is, even if graduates are awarded medals, they will have to pass tests and admission processes based on general requirements for admission to a university or institute.
Gold and silver medals are awarded to students with excellent grades, exemplary behavior and active participation in public affairs.
The main purpose of these medals is to make students interested in education, to create healthy competition among them, to prevent corruption and to encourage the knowledge of talented students. In this way, it is intended to increase students' interest in knowledge and pay attention to their educational and social activity during the educational process.