Prezident Shavkat Mirziyoyev 22-yanvar kuni oliy ta’lim va ilm-fan sohasidagi ustuvor vazifalarga oid taqdimot bilan tanishdi.
Taqdimotda mutasaddilar shu borada amalga oshiriladigan ishlar haqida axborot berdi.
2024-yil 20-iyunda bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida prezident har bir hududda texnika oliygohi va ilg‘or muhandislik maktablari tashkil qilish vazifasini qo‘ygan edi. Hozirgacha Termiz, Andijon va Qarshida texnika universitetlari tashkil etilgan. Shuningdek, 8 ta muhandislik maktabi ochilgan.
Yig‘ilishda Nukus, Buxoro, Farg‘ona va Namangan texnika universitetlarini tashkil etish loyihalari taqdimot qilindi. Unga ko‘ra, yangi yo‘nalishlar ochilib, xorijiy dasturlar tatbiq qilinadi, talabalarning ilmiy-innovatsion jarayonlarda ishtiroki kengaytiriladi, oliygohlarga sanoat hamkorlari biriktiriladi.
Umuman, bu yo‘nalishdagi 35 ta muassasani yiriklashtirish hisobiga, 22 ta texnika universiteti tashkil qilinadi. Shu yil oxirigacha yana 17 ta muhandislik maktabi ochiladi.

Президент Шавкат Мирзиёев 22 января ознакомился с презентацией о приоритетных задачах в сфере высшего образования и науки.
На презентации ответственные лица представили информацию о предстоящей работе в этом направлении.
На состоявшемся 20 июня 2024 года видеоселекторном совещании президент поставил задачу создать в каждом регионе технические вузы и передовые инженерные школы. До настоящего времени в Термезе, Андижане и Карши созданы технические университеты. Также открыто 8 инженерных школ.
На совещании представлены проекты по созданию Нукусского, Бухарского, Ферганского и Наманганского технических университетов. В соответствии с ним будут открыты новые направления, внедрены зарубежные программы, расширено участие студентов в научно-инновационных процессах, закреплены за вузами промышленные партнеры.
В целом за счет укрупнения 35 учреждений в этом направлении будет создано 22 технических университета. До конца этого года будет открыто еще 17 инженерных школ.