Prezident Shavkat Mirziyoyev 22-yanvar kuni oliy ta’lim va ilm-fan sohasidagi ustuvor vazifalarga oid taqdimot bilan tanishdi.
Taqdimotda mutasaddilar shu borada amalga oshiriladigan ishlar haqida axborot berdi.
2024-yil 20-iyunda bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida prezident har bir hududda texnika oliygohi va ilg‘or muhandislik maktablari tashkil qilish vazifasini qo‘ygan edi. Hozirgacha Termiz, Andijon va Qarshida texnika universitetlari tashkil etilgan. Shuningdek, 8 ta muhandislik maktabi ochilgan.
Yig‘ilishda Nukus, Buxoro, Farg‘ona va Namangan texnika universitetlarini tashkil etish loyihalari taqdimot qilindi. Unga ko‘ra, yangi yo‘nalishlar ochilib, xorijiy dasturlar tatbiq qilinadi, talabalarning ilmiy-innovatsion jarayonlarda ishtiroki kengaytiriladi, oliygohlarga sanoat hamkorlari biriktiriladi.
Umuman, bu yo‘nalishdagi 35 ta muassasani yiriklashtirish hisobiga, 22 ta texnika universiteti tashkil qilinadi. Shu yil oxirigacha yana 17 ta muhandislik maktabi ochiladi.

On January 22, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with a presentation on priority tasks in the field of higher education and science.
At the presentation, officials informed about the work to be done in this direction.
At a videoconference meeting held on June 20, 2024, the president set the task of organizing technical universities and advanced engineering schools in each region. So far, technical universities have been established in Termez, Andijan and Karshi. Eight engineering schools have also been opened.
At the meeting, projects for the establishment of Nukus, Bukhara, Fergana and Namangan technical universities were presented. According to it, new directions will be opened, foreign programs will be implemented, students' participation in scientific and innovative processes will be expanded, and industrial partners will be attached to universities.
In total, 22 technical universities will be created through the expansion of 35 institutions in this direction. By the end of this year, another 17 engineering schools will be opened.