Bu haqida Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarovaning o‘qituvchilar bilan ayni damda bo‘lib o‘tayotgan muloqotida ma’lum qilindi.
Vazir o‘tgan yilda 7 mingdan ortiq davlat va 38 mingdan ortiq xususiy bog‘chalar tashkil etilganini aytib o‘tar ekan, xususiy bog‘chalar faoliyatiga berilayotgan imkoniyatlar sababli qamrov 77% ga oshganini alohida qayd etdi.
Shuningdek, aniqlanayotgan muammolarni ham sanab o‘tdi:
Natijada 32 nafar rahbar va tarbiyachi lavozimidan ozod etildi, 3 nafari javobgarlikka tortildi, 15 nafariga intizomiy chora ko‘rildi, 15 ta xususiy bog‘chaga berilgan litsenziya bekor qilingan.
Vazir o‘z nutqida bolalar bilan yomon munosabatda bo‘lmaslikka chaqirgan.
«Bir haqiqatni yaxshi anglab olishimiz zarur: bolalarga har qanday shaklda kuch ishlatish, ularni turli usullarda jazolab tarbiyalash aslo mumkin emas.
Buni tizimda ishlayotgan har bir rahbar, pedagog, tarbiyachi va yordamchi xodimlar birdek tushunishi, shu tartibga rioya etishlari shart», degan u.

This was announced during a current dialogue between the Minister of Preschool and School Education, Hilola Umarova, and teachers.
The Minister noted that over 7,000 state and over 38,000 private kindergartens were established last year, and emphasized that the coverage increased by 77% due to the opportunities provided to private kindergartens.
She also listed the identified problems:
As a result, 32 heads and educators were dismissed from their positions, 3 were held accountable, 15 were subjected to disciplinary action, and licenses for 15 private kindergartens were revoked.
In her speech, the minister urged not to mistreat children.
"We must clearly understand one truth: it is absolutely unacceptable to use force against children in any form or to discipline them through various methods of punishment.
Every manager, teacher, educator, and support staff working in the system must equally understand this and adhere to this rule," she said.