O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2019-yil 19-fevral kuni Sirdaryo viloyatiga tashrifida Guliston shahrida xalq shoirasi Halima Xudoyberdiyeva nomidagi ijod maktabi tashkil etilishi bo‘yicha taklif bergandan so‘ng, o‘sha yili mart oyida bu maktabga tamal toshi qo‘yilgan.
Halima Xudoyberdiyeva nomi bilan atalgan ijod maktabi, ona tili va adabiyot fanlarini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashgan ta’lim muassasasidir.
2019-yil 18-may kuni Vazirlar Mahkamasi tomonidan “Guliston shahrida Halima Xudoyberdiyeva nomidagi ona tili va adabiyoti fanini chuqur o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktab-internatni tashkil etish to‘g‘risida”gi qaror qabul qilingan. Shundan so‘ng Halima Xudoyberdiyeva nomidagi ijod maktabi 2019-yil 26-dekabrda qurib foydalanishga topshirilishi belgilangan.
150 o‘ringa mo‘ljallangan ushbu maktab O‘zbekistonning mohir va iqtidorli yoshlarini tarbiyalash va ularning adabiyotga bo‘lgan qiziqishlarini rivojlantirish maqsadida tashkil etilgan.
Hozirgi kunda maktabda 7-sinfdan 11-sinfgacha jami 196 nafar o‘quvchilar ta’lim olmoqda. Ularga 20 nafar yuqori malakali oliy va birinchi toifali o‘qituvchilar ta’lim berishmoqda.
Halima Xudoyberdiyeva nomidagi ijod maktabi quyidagi maqsad va vazifalarni o’z oldiga qo’ygan:
2023-2024 o‘quv yilida ijod maktabining bitiruvchilari 100% natija bilan 22 nafari davlat granti asosida, qolganlari to‘lov-kontrakt asosida OTMlarga o‘qishga qabul qilingan.
Bilim va malakalarni baholash agentligining bergan ma’lumotiga ko‘ra respublikamizda mavjud 10200 dan oshiq umumta’lim maktablari va akademik litseylar, kasb-hunar ta’limi maktablari orasida oliy ta’limga kirish testlarida 3-o‘rinni, ya’ni o‘rtacha 164 ballni Halima Xudoyberdiyeva nomidagi ijod maktabi o‘quvchilari to‘plaganligi e’tirof etilgan.
Hozirgi kunda 9-11-sinf o‘quvchilarining 71 nafari chet tilini bilish hamda umumta’lim fanlaridan xalqaro va milliy sertifikatlarni qo‘lga kiritishgan.
Fan olimpiadalarining hududiy bosqichida ijod maktabining 6 nafar o‘quvchilari faxrli o‘rinlarni qo‘lga kiritib, Respublika bosqichida ishtirok etish huquqiga ega bo‘lishgan.
Halima Xudoyberdiyeva nomidagi ijod maktabi o‘quvchilarning ijod namunalari Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi homiyligida nashr etiladigan “Ijod bog‘idan guldasta” she’riy to‘plamining 4 ta sonida chop etilgan bo‘lib, ushbu she’riy to‘plamda jami 57 nafar o‘quvchilarning ijodiy ishlari chop etilgan.
Bugungi kunda ham o‘quvchilarning ilmiy maqolalari Turkiya Respublikasi, Fransiya, AQSH, Kanada davlatlarida tashkil qilinayotgan konferensiya jurnallarida chop etilmoqda.
Ijod maktabida chet tillarini o‘qitishga alohida e’tibor berilgan bo‘lib,turk tilini ikkinchi til sifatida o‘qitish yo‘lga qo‘yilganligi sababli xorijiy turk tili o‘qituvchisi Rejep Akis maktabga jalb etilgan. Shuningdek, hozirda O‘zbekiston Jahon tillari universiteti bilan hamkorlikda xitoy tili ham o‘qitilmoqda.
Ijod maktabi o‘quvchilari Respublika ma’naviyat va ma’rifat markazi, O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi, Yoshlar ishlari agentligi va ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi hamda viloyat hokimligi tomonidan o‘tkazilgan 20 dan ortiq tanlov va festivallarda faol ishtirok etib, faxrli o‘rinlarni qo‘lga kiritgan.
Maktabda o‘quvchilar uchun 5 mahal ovqat, turar joylari va bir qancha fan to‘garaklaridan tashqari quyidagi to‘garaklar ham doimiy faoliyat olib boradi.
· “Ijodiy”;
· “Jurnalistika”;
· “Telejurnalistika”;
· “Tasviriy va amaliy san’at”;
· “Dizayn”;
· “Kompyuter grafikasi”;
· “Veb dasturlash”;
· “Drama”;
· “Doira”;
· “Dutor”;
· “Raqs”;
· “Tikuvchilik”.
Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi tizimidagi
Halima Xudoyberdiyeva nomidagi ijod maktabiga 2024/2025-o‘quv yili uchun belgilangan kvota doirasida 7, 8, 9 va 10-sinflarga o‘quvchilar qabul qilinadi.
Qabul uchun hujjatlar 1-iyundan 20-iyunga qadar onlayn shaklda ariza.piima.uz sayti orqali amalga oshiriladi.
Ijod maktablariga qanday hujjatlar talab etiladi?
Talabgorning:
Imtihon bosqichlari.
📞call-markaz: 1206
Bugungi kunda Halima Xudoyberdiyeva nomidagi ijod maktabi quyidagi ijtimoiy tarmoqlarda faol faoliyat olib boradi:
Agar sizning ham farzandingizdagi ijodiy qobiliyatni aniqlasangiz yoki qo‘shimcha savollar paydo bo‘lgan bo‘lsa, quyidagi manzilga va raqamlarga murojaat qilishingiz mumkin:
Halima Xudoyberdiyeva nomidagi ijod maktabi O‘zbekistonning yosh ijodkorlarini tarbiyalashda muhim rol o‘ynaydi.

После того, как Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев во время своего визита в Сырдарьинскую область 19 февраля 2019 года предложил создать в городе Гулистане творческую школу имени народной поэтессы Халимы Худойбердиевой, в марте того же года был заложен первый камень этой школы.
Творческая школа имени Халимы Худойбердиевой - это учебное заведение, специализирующееся на углубленном изучении родного языка и литературы.
18 мая 2019 года Кабинет Министров принял постановление "О создании специализированной школы-интерната с углубленным изучением родного языка и литературы имени Халимы Худойбердиевой в городе Гулистане." После этого школа творчества имени Халимы Худойбердиевой будет построена и сдана в эксплуатацию к 26 декабря 2019 года.
Эта школа, рассчитанная на 150 мест, была создана для воспитания талантливой и одаренной молодежи Узбекистана и развития их интереса к литературе.
В настоящее время в школе обучаются 196 учащихся с 7-го по 11-й класс. Их обучают 20 высококвалифицированных преподавателей высшей и первой категории.
Творческая школа имени Халимы Худойбердиевой ставит перед собой следующие цели и задачи:
• Отбор талантливых учащихся, интересующихся художественной литературой и другими творческими областями, создание соответствующих условий для дальнейшего развития их талантов;
• Разработка и внедрение передовых педагогических технологий для воспитания творческой молодежи, обладающей современными знаниями, свободно мыслящей и способной конкурировать со своими сверстниками по всему миру;
• Воспитание учащихся творческих школ как современных личностей, обладающих знаниями, навыками и умениями во всех областях, широким кругозором;
• Обучение одаренных детей секретам родного языка и литературы, а также обеспечение их глубокого изучения мировых языков, тем самым обеспечение широкой популяризации узбекской литературы и искусства, научных достижений в мире через узбекскую литературу и журналистику в будущем.
В 2023-2024 учебном году 22 выпускника творческой школы были приняты в вузы на основе государственного гранта со 100% результатом, остальные - на платно-контрактной основе.
По данным Агентства по оценке знаний и навыков, среди более чем 10 200 общеобразовательных школ, академических лицеев и профессиональных школ в нашей республике, учащиеся творческой школы имени Халимы Худойбердиевой заняли 3-е место на вступительных тестах в высшие учебные заведения, набрав в среднем 164 балла.
В настоящее время 71 учащийся 9-11 классов получил международные и национальные сертификаты по иностранным языкам и общеобразовательным предметам.
На региональном этапе предметных олимпиад 6 учащихся творческой школы заняли почетные места и получили право участвовать в республиканском этапе.
Творческие работы учащихся творческой школы имени Халимы Худойбердиевой опубликованы в 4 номерах сборника стихов "Ижод боғидан гулдаста," издаваемого под эгидой Агентства специализированных образовательных учреждений.
Сегодня научные статьи учащихся публикуются в журналах конференций, организованных в Турецкой Республике, Франции, США и Канаде.
В Школе творчества особое внимание уделялось преподаванию иностранных языков, и преподаватель иностранного турецкого языка Реджеп Акис был привлечен в школу в связи с преподаванием турецкого языка как второго языка. Также в настоящее время в сотрудничестве с Узбекским университетом мировых языков преподается китайский язык.
Ученики творческой школы приняли активное участие в более чем 20 конкурсах и фестивалях, организованных Республиканским центром духовности и просветительства, Союзом писателей Узбекистана, Агентством по делам молодежи и Агентством специализированных образовательных учреждений, а также областной администрацией, завоевав призовые места.
Помимо пятиразового питания, проживания и нескольких предметных кружков, в школе постоянно действуют следующие кружки.
"Творческий";
"Журналистика";
"Тележурналистика";
"Изобразительное и прикладное искусство";
"Дизайн";
"Компьютерная графика";
"Веб-программирование";
"Драма";
"Круг";
"Дутар";
"Танцы";
"Швейное дело."
в системе Агентства специализированных образовательных учреждений
Школа творчества имени Халимы Худойбердиевой принимает учащихся в 7, 8, 9 и 10 классы в рамках квоты, установленной на 2024/2025 учебный год.
Документы для приема принимаются в онлайн-формате с 1 по 20 июня через сайт ariza.piima.uz.
Какие документы требуются для творческих школ?
Этапы экзамена.
📞 колл-центр: 1206
Сегодня творческая школа имени Халимы Худойбердиевой активно работает в следующих социальных сетях:
Если вы обнаружите творческие способности вашего ребенка или у вас возникнут дополнительные вопросы, вы можете обратиться по следующему адресу и номерам:
Творческая школа имени Халимы Худойбердиевой играет важную роль в воспитании молодых творческих деятелей Узбекистана.
Продолжайте следить за нами Телеканал "Таълим" всегда готов делиться с вами последними новостями в сфере образования!