Prezident qarori bilan OTM bitiruvchilarining ishga joylashishiga ko‘maklashuvchi dastur joriy etiladi.
Unda quyidagilar nazarda tutiladi:
▪️ o‘z biznes g‘oyalarini amalga oshirish istagi bo‘lgan oliy ta’lim tashkilotlarining bitiruvchi bosqich talabalari uchun biznes g‘oyani tayyor loyihagacha olib borish jarayonida to‘liq hamrohlik qilish, shu jumladan, qulay shartlarda moliyalashtirish;
▪️ oliy ta’lim tashkilotlarining bitiruvchi va quyi bosqich talabalari o‘rtasida sohalar bo‘yicha ochiq tanlovlar o‘tkazish va g‘oliblarni ish bilan ta’minlashga ko‘maklashish.
Mazkur jarayonda:
Bundan tashqari, yoshlar tadbirkorligini rivojlantirish bo‘yicha ham Prezident qarori qabul qilindi.
Unga ko‘ra, 2025–2027-yillarda quyidagilarni nazarda tutuvchi “Yoshlar biznesi” dasturi amalga oshiriladi:
🔹dastur doirasida 350 mingta yoshni qamrab olinadi, shu jumladan, 18 yoshga to‘lgan va 30 yoshdan oshmagan shaxslar uchun kamida 100 mingta qo‘shimcha ish o‘rinlari yaratiladi;
🔹yosh tadbirkorlarga kompleks xizmatlar ko‘rsatiladi, ularning faoliyatini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash borasida AT “Aloqabank” tayanch “yoshlar banki” etib belgilanadi;
🔹zamonaviy tadbirkorlik ko‘nikmalarini shakllantirish uchun yoshlarning startap va investitsiya loyihalariga imtiyozli moliyaviy mablag‘lar ajratiladi;
🔹iqtisodiyot tarmoqlari va sohalaridagi, shu jumladan, raqamli texnologiyalar tatbiq etilgan innovatsion loyihalar hamda ijtimoiy tadbirkorlik yo‘nalishidagi qo‘llab-quvvatlash choralari joriy etiladi.
Shuningdek, “Biznesga birinchi qadam” loyihasiga muvofiq 18 yoshga to‘lgan va 30 yoshdan oshmagan ijtimoiy soliq to‘lagan o‘zini o‘zi band qilgan jismoniy shaxslarga onlayn shaklda imtiyozli davr bilan 7 yilgacha muddatga 100 mln so‘mgacha imtiyozli mikroqarz sifatida ajratiladi.
“Innovatsion yoshlar” loyihasi bo‘yicha esa venchur jamg‘armalari orqali yoshlar qo‘llab-quvvatlanadi.

Постановлением президента будет внедрена программа содействия трудоустройству выпускников вузов.
▪️ полное сопровождение студентов выпускного курса высших учебных заведений, желающих реализовать свои бизнес-идеи, в процессе доведения бизнес-идеи до готового проекта, включая финансирование на выгодных условиях;
▪️ проведение открытых конкурсов по специальностям среди выпускников и студентов младших курсов высших учебных заведений и содействие в трудоустройстве победителей.
В данном процессе:
🔹 будет налажена практика определения потребности потенциальных организаций-работодателей, в частности, крупных предприятий, в специалистах с высшим образованием и формирования требований к специалистам;
🔹 мероприятия по предварительной профессиональной подготовке победителей конкурса финансируются на основе индивидуальных программ профессионального образования по заказу потенциальных организаций-работодателей;
🔹 Будет создана возможность прохождения практики на индивидуальных программах профессионального образования, производственных объектах и участия в краткосрочных учебных курсах в зарубежных высших учебных заведениях.
Кроме того, принято постановление Президента о развитии молодежного предпринимательства.
Согласно ему, в 2025-2027 годах будет реализована программа "Молодежный бизнес," предусматривающая:
🔹в рамках программы будет охвачено 350 тысяч молодых людей, в том числе будет создано не менее 100 тысяч дополнительных рабочих мест для лиц, достигших 18 лет и не старше 30 лет;
🔹молодым предпринимателям будут оказываться комплексные услуги, в части финансовой поддержки их деятельности базовым "молодежным банком" определяется АК "Алокабанк";
🔹выделяются льготные финансовые средства на стартап-и инвестиционные проекты молодежи для формирования современных предпринимательских навыков;
🔹внедряются меры поддержки в отраслях и сферах экономики, в том числе в направлении инновационных проектов с внедрением цифровых технологий и социального предпринимательства.
Также, в соответствии с проектом "Первый шаг к бизнесу," самозанятым физическим лицам, достигшим 18-летнего возраста и не старше 30 лет, уплачивающим социальный налог, будет выделен льготный микрозайм в размере до 100 млн сумов сроком до 7 лет с льготным периодом в онлайн-формате.