Yangiliklar 24/03/2025 Kollej-texnikumdan OTMga to‘g‘ridan-to‘g‘ri kirish
• ➖ kollej-texnikumning 1-2 kursidagi ta’lim dasturlari, darsliklari, bilimni baholash mezonlari va muallimlarga talablar oliygohlar bilan bir xil bo‘ladi;
• ➖ texnikumlarda ham “kredit tizimi” joriy qilinib, fanni o‘zlashtirish bo‘yicha to‘plangan “kreditlar” oliygohlarda tan olinadigan tizim bo‘ladi.
Ya’ni, kollej-texnikumda ikki yil davomida yetarli “kredit” to‘plagan o‘quvchilar “2+2” yoki “2+3” dasturlari asosida oliygohlarning ikkinchi yoki uchinchi kurslarida ta’limni davom ettirish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Kollej-texnikumda o‘qib, faoliyatini ishlab chiqarishda davom ettirmoqchi bo‘lganlarni sohadagi mavqeini oshirish bo‘yicha ham yangi tizim yo‘lga qo‘yiladi. Endi, kollej-texnikumda “ishchi kasb” yo‘nalishida o‘qiganlar ikki yoki uch yil ishlab, tajriba orttirganidan keyin, imtihon topshirib, “bakalavr”ga teng malaka darajasini olishi mumkin.

News 24/03/2025 Direct admission from a college or technical school to a higher education institution
After graduating from a college or technical school, it will be possible to enter a university directly, even starting from the 3rd year!
• ➖ Educational programs, textbooks, criteria for assessing knowledge, and requirements for teachers in the 1st and 2nd years of colleges and technical schools will be the same as in universities;
• ➖ A "credit system" will be introduced in technical schools, and the accumulated "credits" for mastering subjects will be recognized by universities.
In other words, students who have accumulated sufficient "credits" in colleges and technical schools over two years will have the opportunity to continue their education in the second or third years of universities based on the "2+2" or "2+3" programs.
A new system will also be established to enhance the status of those who want to study at colleges and technical schools and continue their careers in production. Now, those who studied "working professions" in colleges and technical schools can, after working for two or three years and gaining experience, take an exam and obtain a qualification equivalent to a bachelor's degree.