Unga ko‘ra, umumiy o‘rta ta’lim maktablarining oliy malaka toifasiga ega o‘qituvchilari uchun pedagogika sohasida maqsadli magistratura 2025-yil dekabr oyiga qadar joriy etilishi belgilandi.
Xususan, Universitetlarda 2026/2027-o‘quv yilidan boshlab to‘lov-kontrakt asosida maqsadli magistratura tashkil etiladi.
Oliy malaka toifasiga ega o‘qituvchilarning ishdan ajralmagan holda bilim olishlari uchun ta’lim jarayonini masofaviy ta’lim shaklida tashkil etiladi.
Magistraturaga faqat xalqaro tashkilot tomonidan akkreditatsiyadan o‘tgan tizimdagi oliy malaka toifasiga ega bo‘lgan o‘qituvchilarni qabul qilinadi.
Magistraturada masofadan o‘qitish va davlat tomonidan diplom berish tartibi, to‘lov-kontrakt miqdorini belgilash hamda talabalarning bilimini baholash mezonlari ishlab chiqiladi.

Articles 29/04/2025 Targeted master's programs in the field of pedagogy will be introduced for teachers of the highest category
A Presidential Decree "On Measures for Further Improvement of the System of Training Pedagogical Personnel" has been adopted.
According to the decree, targeted master's programs in pedagogy for teachers of general secondary schools with the highest qualification category will be introduced by December 2025.
Specifically, starting from the 2026/2027 academic year, targeted master's programs will be established at universities on a paid-contract basis.
The educational process will be organized in the form of distance learning to allow teachers with the highest qualification category to study without leaving their jobs.
Only teachers with the highest qualification category from a system accredited by an international organization will be admitted to the master's program.
For the master's program, procedures for distance learning and state-issued diplomas, determination of tuition fees, and criteria for assessing students' knowledge will be developed.