Yangiliklar 12/01/2025 O‘qituvchilarga Chevrolet avtomobillari imtiyozli ravishda beriladimi?
O‘zbekiston Bosh vaziri A. Aripov tomonidan “Muallim e’zozda” aksiyasi doirasida maktabgacha va maktab ta’limi tizimida faoliyat yuritayotgan pedagoglarga Chevrolet avtomobillarini imtiyozli shartlarda taqdim etish bo‘yicha topshiriq berildi.
Qaysi modeldagi mashinalar beriladi?
Aksiya doirasida Chevrolet Tracker, Malibu, Onix, Equinox va Captiva 5T modellarini tijorat banklari orqali 30 foiz boshlang‘ich to‘lov asosida, 60 oylik muddatda bo‘lib to‘lash imkoniyati yaratilmoqda. Ushbu tashabbus pedagoglarni moddiy rag‘batlantirish va ularni qo‘llab-quvvatlash maqsadida amalga oshirilmoqda.
Mazkur qarorga ko‘ra, imtiyozli shartlarni amalga oshirish uchun tegishli chora-tadbirlarni ko‘rish “O‘zavtosanoat” AJ va tijorat banklariga yuklatilgan. Amalga oshirilgan ishlar natijasi bo‘yicha Vazirlar Mahkamasiga yil yakunigacha hisobot taqdim etiladi.
UzAutoMotors sotilmagan avtomobillarni o‘qituvchilarning zimmasiga yuklamoqchimi?
Bloger Otabek Artikovning fikriga ko‘ra, UzAutoMotors o‘zining sotilmay qolgan avtomobillarini endi o‘qituvchilarga 60 oylik kredit asosida “tortiq qilish”ga urinmoqda. U bu vaziyatni tanqid qilib, kompaniya avtomobillarini “avtomobil laqabli tunuka qutilar” deb atadi va ularni taksidan boshqa maqsadga yaramaydigan transport vositalari sifatida baholadi.
Blogerning fikricha, ushbu tashabbus “UzAutoMotors”ning bozorda sotilmay qolgan avtomobillarni o‘qituvchilarning kredit zimmasiga yuklashga qaratilgan navbatdagi harakati sifatida ko‘rinmoqda.

News 12/01/2025 Will Chevrolet cars be provided to teachers on a preferential basis?
Prime Minister of Uzbekistan A. Aripov instructed educators working in the preschool and school education system to provide Chevrolet cars on preferential terms within the framework of the "Teacher in Honor" campaign.
What model of cars will be supplied?
As part of the promotion, it is possible to pay for Chevrolet Tracker, Malibu, Onix, Equinox and Captiva 5T models through commercial banks on a 30% initial payment basis, within 60 months. This initiative is being implemented to provide material incentives and support to educators.
According to this decision, Uzavtosanoat JSC and commercial banks are tasked with taking appropriate measures to implement preferential conditions. A report on the results of the work will be submitted to the Cabinet of Ministers by the end of the year.
Does UzAutoMotors want to put unrealized cars on teachers?
According to the blogger, this initiative is seen as another move by UzAutoMotors aimed at burdening teachers with loans for cars that have not been sold in the market.