Yangiliklar 22/02/2025 Oʻzbekistonning boy madaniy merosi, ilm-fan va turizm salohiyati xalqaro miqyosda targʻib etilmoqda
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Madaniyat vazirligi, Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti hamda Oʻzbekiston Respublikasining Saudiya Arabistonidagi elchixonasi hamkorligida “O‘zbekiston – jahon merosining nodir o‘chog‘i” nomli muhim xalqaro madaniy-maʼrifiy tadbir oʻtkazildi.
Anjuman 2025-yilda Samarqandda boʻlib oʻtadigan YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasiga bagʻishlanib, 18-fevral kuni Oʻzbekiston Respublikasining Saudiya Arabistonidagi elchixonasida oʻtkazildi. Tadbir doirasida Oʻzbekistonning madaniy va ilmiy merosi, tarixiy obidalari va turistik imkoniyatlari taqdim etildi.
Madaniy qismda “Nurafshon” ashula va raqs ansambli tomonidan milliy kuy-qoʻshiqlar ijro etildi, shuningdek, YUNESKO Reprezentativ roʻyxatiga kiritilgan palov tayyorlash anʼanasi namoyish etildi.
Tadbir ishtirokchilarda katta taassurot qoldirdi. Saudiya Arabistonining “Rasana” xalqaro Eronshunoslik institutining Ilmiy tadqiqotlar boʻyicha direktori Ahmed al-Maymuniy Oʻzbekistonning madaniy salohiyatini yuqori baholab, bunday tadbirlar ikki mamlakat oʻrtasidagi madaniy aloqalarni rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etishini taʼkidladi.
Tadbir Oʻzbekistonning jahon madaniy merosidagi oʻrnini yana bir bor namoyon etib, xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi.

Новости 22/02/2025 На международном уровне пропагандируется богатое культурное наследие, научный и туристический потенциал Узбекистана
Совместно с Министерством высшего образования, науки и инноваций, Министерством культуры Республики Узбекистан, Ташкентским государственным университетом востоковедения и Посольством Республики Узбекистан в Саудовской Аравии было проведено важное международное культурно-просветительское мероприятие "Узбекистан - уникальный центр мирового наследия."
Конференция была посвящена 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО, которая состоится в Самарканде в 2025 году, и состоялась 18 февраля в Посольстве Республики Узбекистан в Саудовской Аравии. В рамках мероприятия были представлены культурное и научное наследие, исторические памятники и туристические возможности Узбекистана.
В культурной части ансамбль песни и танца "Нурафшон" исполнил национальные песни и мелодии, а также продемонстрировал традицию приготовления плова, включенного в Репрезентативный список ЮНЕСКО.
Мероприятие произвело большое впечатление на участников. Ахмед аль-Маймуни, директор по научным исследованиям Международного института иранистики "Расана" Саудовской Аравии, высоко оценил культурный потенциал Узбекистана и подчеркнул, что подобные мероприятия играют важную роль в развитии культурных связей между двумя странами.
Мероприятие еще раз продемонстрирует место Узбекистана в мировом культурном наследии и послужит укреплению международного сотрудничества.