Maqolalar 09/01/2025 O‘tmish va hozirgi zamondagi eng g‘aroyib kitoblar
Har qanday mitti kitob san’at asari bo‘lsa, doira shaklidagi mitti kitob – haqiqiy shedevr. Codex Rotundusning ushbu o‘ziga xos namunasi, taxminan, 1480-yilda qo‘lda tayyorlangan. Bu nasroniylarning kitobi – Breviariy bo‘lib, fransuz va lotin tillaridagi o‘rta asrlarning mashhur kitobi edi. Kitobning diametri 9 santimetrdan oshmasa-da, u 266 sahifadan iborat bo‘lgan. O‘zagining uzunligi bor-yo‘g‘i 3 santimetr, shuning uchun u  got alifbosining harflaridan foydalangan holda monogram shaklida tayyorlangan uchta qulf bilan mahkamlanadi.
Codex Rotundus’ning yaratuvchisi – Bryugge shahridan (Belgiya) bo‘lgan noma’lum illyustrator – nafaqat kitob matnini doira sahifalarga ajoyib tarzda joylashtirgan, balki 30 ta noodatiy bosh harf ham chizgan.
2. Belga taqiladigan kitob (1589)
Bu kitob kichkina tom bo‘lib, uni belga yoki tasmaga qistirib qo‘yish mumkin bo‘lgan. Kitobdagi charm muqovaning bir qismi bo‘lgan tuguncha – uni belda ushlab turilishiga xizmat qilgan. Kitob “oyog‘i osmondan” bo‘lib osilib turadi. Egasi istalgan vaqt uni qo‘lga olib, o‘qish imkoniga ega bo‘ladi.
Belga taqiladigan kitoblar 1400-1550-yillarda Germaniya va Gollandiyada keng tarqalgan. Aynan shu kitob esa 1508-yilda tayyorlangan. 1589-yilda unga ilgichli tashqi charm muqova qilingan va shu tariqa uni belga osib yurish mumkin bo‘lgan.
3. Ikki tomonli kitob
XVI-XVII asrlarda “dozado” (dos-a-dos) deb ataluvchi maxsus tikish usuli yordamida kitoblar yaratilgan. Erik Kvakkel ularni “siam egizaklari” deb ataydi. Bu eng munosib nom. Kitoblar ikkita old tarafga va bitta orqa tarafga ega. Dozado bir-birini to‘ldiruvchi ikkita kitobni birlashtirish uchun qo‘llanilgan. Masalan, Yangi ahd (ahd-injil qisimlari) bilan Eski ahdni.
4. 6 usulda o‘qisa bo‘ladigan kitob (XVI asr)
Bu noyob kitob dozado tikish usulining yana bir ko‘rinishini o‘zida namoyon qiladi. Uning o‘ziga xosligi shundaki, kitobni 6 xil usulda ochish va o‘qish mumkin. Boshqacha aytganda, tom 6 ta turli kitobdan iborat bo‘lib, ularning har biri alohida bog‘lanishga ega va o‘z mandallari bilan umumiy bog‘lanish ichida yashiringan.
Kitob Germaniyada chop etilgan. Bu diniy matnlar va Bibliyaga oid qisqa mulohazalar, jumladan, Martin Lyuterning “Qisqa katexiziz” kitobidan iborat. Kitob Strengnesdagi (Shvyetsiya) Rogge kutubxonasi kolleksiyasidan joy olgan.
5. Tutqichli bolalar kitobi (XVII asr)
Noyob va o‘ziga xos bu kitob “muguz kitob” deb ataladi. Bunday kitoblarning alifbosi hamda o‘qish malakasini rivojlantirish uchun bir nechta murakkab bo‘lmagan qisqa matnlari bo‘lgan. O‘sha paytlarda kitoblar bugungidan og‘irroq bo‘lgan. Shuning uchun ularning dastasi oson ko‘tarib yurishga yordam berish vazifasini bajargan – bola alifbeni bir qo‘li bilan osongina ko‘zining qarshisigacha ko‘tara olar edi. Nima uchun “muguz kitob”? Bunday kitoblar doimiy foydalanilishi hisobga olinib tayyorlangan. Kitoblar qog‘ozga chop etilar va yupqa muguz qavat bilan qoplanardi. Bunday kitob qo‘ldan tushib ketsa ham katta ziyon yetmasdi.
6. Elektr toki va siqilgan havo bilan ishlaydigan kitob (1949)
“Enciclopedia Mecánica” (“Mexanika ensiklopediyasi”) elektron kitoblarning “otasi” hisoblanadi. “Mexanika, elektr toki va siqilgan suv orqali ishlaydigan kitob” 1949-yilda ispan yozuvchisi va muallima Anxela Ruis Robles tomonidan patentlangan.
Kitobda uning qismlarini kattalashtirib o‘qish funksiyasi mavjud bo‘lgan. Kashfiyotchi keyinchalik o‘qish uchun lampa, kalkulyator va ovoz ham qo‘shish niyatida bo‘lgan. Kitobning yagona nusxasi La-Korunya tabiatshunoslik va texnologiyalar milliy muzeyida saqlanadi.
7. Internetga kiradigan qog‘oz kitob (2010-yil)
“Blink” abbreviaturasi “book+link” (“kitob+havola”) so‘zlaridan kelib chiqqan. Londondagi Qirollik san’at maktabidan Manolis Kelaydis tomonidan yaratilgan kitobning siri shundaki, matnning ba’zi qismlari havola yoki tugma hosil qiladigan yo‘naltiruvchi siyohlar bilan chop etilgan. Zarur so‘zga barmog‘ingizni tekkizganingizda, zanjirga signal boradi va kitob yaqinroqda joylashgan hamda Bluetooth modulga ulangan kompyuterga buyruq yuboradi. Shu tariqa, kerakli so‘zning ma’nosini yoki Wikipediyadagi maqolani topish mumkin.
8. Yirik formatli kitob (2010)
Siz ko‘rib turgan ushbu kitobning balandligi 4 metrdan ziyod, ochilgan holatdagi kengligi 7 metr, og‘irligi esa 1 452 kg. Vengriyada Bela Varga va Gabor Varga tomonidan tayyorlangan ushu kitob 2010-yil may oyida “Ginnes rekordlari kitobi”ga dunyodagi eng katta kitob sifatida kiritilgan. Uning 346 sahifasi reklama bilbordlari tayyorlashga mo‘ljallangan yirik formatli printerda chop etilgan.
9. Ipli giper-havolalari bor kitob (2010-yil)
Ushbu ajoyib kitob Mariya Fisher tomonidan Augsburg Universitetida diplom ishi sifatida tayyorlangan. “Traumgedanken” (“Tushlardagi o‘ylar”) bir-biri bilan ipda tartibli qilib ulangan ilmiy, falsafiy va nazmiy matnlarning jamlanmasidan iborat. Raqamli texnologiyalar davrida yaratilgan bu kitob nafaqat tushlar mantig‘ini ifoda etadi, balki internetning moddiy metaforasini ham aks ettiradi.
10. O‘zini o‘zi yoqib yuboruvchi kitob (2013-yil)
Bu o‘ziga xos g‘oya faqatgina bitta o‘ziga xos kitob – “Farengeyt bo‘yicha 451 daraja” kitobi uchun qo‘llanilishi mumkin edi. Kitob muqovasiga uning nomidagi bir soni o‘rniga gugurt qo‘yilgan. Kitobning “umurtqasi” gugurt qutisi qirg‘ichi ko‘rinishida tayyorlangan. Demak kitobni yoqsa ham bo‘ladi.  Bu g‘oya talaba Elizabet Perez tomonidan Austin Creative Department dizayn maktabi studiyasida ish paytida o‘ylab topilgan.
U g‘aroyibmi yoki oddiy muhimi kitoblar bizni yorug‘lik sari yetaklaydi. Shu sababli har qanday vaqtda va har qanday sharoitda o‘qishdan to‘xtamang.

Статьи 09/01/2025 Самые интересные книги прошлого и настоящего
Любая маленькая книга - это произведение искусства, а маленькая книга в форме круга - настоящий шедевр. Этот уникальный образец Codex Rotundus был изготовлен вручную примерно в 1480 году. Это была христианская книга - Бревиарий, знаменитая средневековая книга на французском и латинском языках. Хотя диаметр книги не превышал 9 сантиметров, он состоял из 266 страниц. Длина ствола всего 3 сантиметра, поэтому он крепится тремя замками, выполненными в виде монограмма с использованием букв готского алфавита.
Создатель Codex Rotundus - неизвестный иллюстратор из Брюгге (Бельгия) - не только великолепно размещал текст книги на круглых страницах, но и рисовал 30 необычных заглавных букв.
2. Книга для пояса (1589)
Это была небольшая книга, которую можно было прикрепить к поясу или к ленте. Сверток, который был частью кожаной обложки книги, служил для того, чтобы его держали на поясе. Книга висит "сверху ногами." Владелец в любой момент сможет взять его в руки и прочитать.
Поясные книги получили широкое распространение в Германии и Голландии в 1400 - 1550 годах. Именно эта книга была написана в 1508 году. В 1589 г. его обернули наружным кожаным переплетом с крючком и таким образом можно было носить на поясе.
3. Двусторонняя книга
В XVI-XVII веках книги создавались с помощью специального способа шитья, называемого "дозадо" (dos-a-dos). Эрик Кваккел называет их "сиамскими близнецами." Это самое подходящее название. Книги имеют две полосы спереди и одну спинку. Дозадо использовался для объединения двух дополняющих друг друга книг. Например, Новый завет (завет - части Евангелия) и Ветхий завет.
4. Книга, которую можно прочитать 6 способами (XVI век)
Эта уникальная книга представляет собой еще один вариант способа шитья дозадо. Его особенность заключается в том, что книгу можно открыть и прочитать 6 разными способами. Другими словами, том состоит из 6 различных книг, каждая из которых имеет отдельную связь и скрывается в общей связи со своими мандалами.
Книга издана в Германии. Это религиозные тексты и краткие комментарии к Библии, включая книгу Мартина Лютера "Краткий катехизис." Книга находится в коллекции библиотеки Рогге в Стрэнднес (Швеция).
5. Детская книга с ручками (XVII век)
Эта уникальная и своеобразная книга называется "Роговой книгой." У таких книг был алфавит, а также несколько несложных коротких текстов для развития навыков чтения. В те времена книги были тяжелее, чем сегодня. Поэтому их ручка выполняла задачу облегчить ношение - мальчик легко поднимал азбуку одной рукой прямо перед глазами. Почему "роговая книга"? Такие книги подготовлены с учетом их постоянного использования. Книги печатались на бумаге и покрывались тонким роговым слоем. Если бы такая книга ускользнула из рук, она не причинила бы большого вреда.
6. Книга, работающая с электрическим током и сжатым воздухом (1949)
"Enciclopedia Mecánica" ("Энциклопедия механики") является "отцом" электронных книг. "Книга, работающая на механике, электричестве и сжатой воде" была запатентована в 1949 году испанской писательницей и преподавателем Анхелой Руис Роблес.
В книге была функция чтения с увеличением его частей. Изобретатель намеревался впоследствии добавить для чтения лампу, калькулятор и звук. Единственный экземпляр книги хранится в Национальном музее естествознания и технологий Ла-Коруньи.
7. Бумажная книга с доступом в Интернет (2010 г.)
Аббревиатура "Blink" происходит от слов "book+link" ("книга+ссылка"). Секрет книги, созданной Манолисом Келайдис из Королевской школы искусств в Лондоне, заключается в том, что некоторые части текста напечатаны направляющими чернилами, образующими ссылку или кнопку. Когда вы прикасаетесь пальцем к нужному слову, в цепь поступает сигнал и книга отправляет команду на компьютер, расположенный поблизости и подключенный к Bluetooth-модулю. Таким образом, можно найти смысл нужного слова или статью в Википедии.
8. Крупноформатная книга (2010)
Высота этой книги более 4 метров, ширина в раскрытом состоянии 7 метров, а вес 1 452 кг. Книга, подготовленная в Венгрии Белой Варгой и Габор Варгой, была включена в Книгу рекордов Гиннесса в мае 2010 года как самая большая книга в мире. Его 346 страниц напечатаны на крупноформатном принтере, предназначенном для изготовления рекламных билбордов.
9. Книга с нитевыми гиперссылками (2010)
Эта замечательная книга была подготовлена Марией Фишером в качестве дипломной работы в Университете Аугсбурга. "Траумгеданкен" ("Мысли во сне") представляет собой сборник научных, философских и поэтических текстов, связанных между собой в порядке. Эта книга, созданная в эпоху цифровых технологий, не только отражает логику сновидений, но и отражает материальную метафору интернета.
10. Книга с самосожжением (2013)
Эта оригинальная идея могла бы применяться только к одной оригинальной книге - "451 градус по Фаренгейту." На обложке вместо номера с его именем была зажжена спичка. "Позвоночник" книги выполнен в виде спичечного скребка. Значит, можно и книгу зажечь.  Идея была придумана студентом Элизабет Перез во время работы в студии школы дизайна Austin Creative Department.
Неважно, удивительная она или простая - книги ведут нас к свету. Поэтому не прекращайте учиться в любое время и при любых обстоятельствах.