Bugungi kunda raqamli texnologiyalar nafaqat dunyo iqtisodiyotining asosiy ustunlaridan biriga aylandi, balki ularning jamiyatdagi roli kundan-kunga ortib bormoqda. O‘zbekiston ham bu global tendensiyaga qo‘shilib, IT sohasidagi jadal rivojlanish yo‘lida muhim qadamlar tashlamoqda. Joriy yilning 27-fevral kuni Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan “PDP VISION 2030” taqdimoti aynan shu jarayonning ajralmas qismiga aylandi. Tadbirda nafaqat yangi loyihalar e’lon qilindi, balki O‘zbekistonning IT sohasini yangi bosqichga olib chiqish, xalqaro hamkorlikni kengaytirish va innovatsion dasturlarni ishga tushirishga qaratilgan strategiyalar taqdim etildi.
PDP EcoSystem 2017-yilda tashkil etilgan bo‘lib, o‘tgan qisqa vaqt ichida O‘zbekistonning IT hamda zamonaviy texnologiyalarga ixtisoslashgan yetakchi ta’lim platformasiga aylandi. Bugungi kunda ushbu platforma tarkibida PDP Academy, PDP Online, PDP University, PDP Unicorn, PDP School va PDP Junior kabi loyihalar faoliyat yuritmoqda.
Tadbir davomida PDP EcoSystem asoschisi, taniqli tadbirkor Odilbek Mirzayev so‘zga chiqib, O‘zbekiston IT sanoatining jadal rivoji va raqamli ekotizimni mustahkamlash yo‘lida amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berdi. U, shuningdek, "PDP VISION 2030" strategiyasining asosiy yo‘nalishlari va rejalashtirilayotgan loyihalar haqida so‘z yuritdi.
“Tadbirda taqdim etilgan “PDP VISION 2030” strategiyasi, O‘zbekistonning raqamli texnologiyalar sohasidagi yangi bosqichga o‘tishini ta’minlashga qaratilgan. Bu strategiyaning asosiy yo‘nalishlari sifatida IT ta’limini rivojlantirish, xalqaro hamkorlikni kengaytirish va innovatsion dasturlarni ishga tushirish ko‘zda tutilgan. Tadbir davomida PDP EcoSystem tomonidan e’lon qilingan quyidagi yangi loyihalar ushbu strategiyaning muvaffaqiyatli amalga oshirilishiga xizmat qiladi:
1. PDP College – Zamonaviy IT kasblarini o‘rgatuvchi innovatsion ta’lim maskani. Bu loyiha yangi avlod mutaxassislarini tayyorlashda asosiy rolni o‘ynaydi.
2. PDP Invest – IT startaplarini qo‘llab-quvvatlash va moliyalashtirish platformasi. Bu platforma, investorlar va startaplar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga xizmat qiladi.
3. PDP Synergy – IT mutaxassislarini biznes bilan bog‘lovchi tarmoq. Bu loyiha IT mutaxassislarining biznes dunyosiga integratsiyasini ta’minlashga qaratilgan.
4. PDP Elevator – Yosh iqtidorlarni rivojlantirishga qaratilgan maxsus dastur. Bu dastur orqali yosh startaperlar va iqtidorli yoshlar o‘z g‘oyalarini amalga oshirishda qo‘llab-quvvatlanadi.
Yuqorida ta’kidlab o‘tgan yangi loyihalar O‘zbekiston IT ekotizimini mustahkamlashga xizmat qiladi. Shu bilan birga, bu loyihalar raqamli texnologiyalarni rivojlantirish va malakali mutaxassislarni tayyorlash jarayonini yangi bosqichga olib chiqadi. “PDP VISION 2030” strategiyasi nafaqat O‘zbekistonning IT sohasining kelajagini belgilash, balki xalqaro miqyosda raqobatbardosh mutaxassislar tayyorlashni ham o‘z ichiga oladi.

Сегодня цифровые технологии не только стали одним из основных столпов мировой экономики, но и их роль в обществе растет день ото дня. Узбекистан также присоединяется к этой глобальной тенденции, делая важные шаги к быстрому развитию в сфере IT. Неотъемлемой частью этого процесса стала презентация "PDP VISION 2030," состоявшаяся 27 февраля этого года в Ташкенте. На мероприятии были представлены не только новые проекты, но и стратегии, направленные на вывод IT-сектора Узбекистана на новый уровень, расширение международного сотрудничества и запуск инновационных программ.
PDP EcoSystem была основана в 2017 году и за короткое время стала ведущей образовательной платформой Узбекистана, специализирующейся на IT и современных технологиях. Сегодня в рамках этой платформы работают такие проекты, как PDP Academy, PDP Online, PDP University, PDP Unicorn, PDP School и PDP Junior.
В ходе мероприятия выступил основатель PDP EcoSystem, известный предприниматель Одилбек Мирзаев, который рассказал о быстром развитии IT-индустрии Узбекистана и проводимой работе по укреплению цифровой экосистемы. Он также рассказал об основных направлениях стратегии "PDP VISION 2030" и планируемых проектах.
"Представленная на мероприятии стратегия "PDP VISION 2030" направлена на обеспечение перехода Узбекистана на новый этап в сфере цифровых технологий. Основными направлениями этой стратегии являются развитие IT-образования, расширение международного сотрудничества и запуск инновационных программ. Следующие новые проекты, объявленные PDP EcoSystem в ходе мероприятия, будут способствовать успешной реализации этой стратегии:
1. PDP College - Инновационное учебное заведение для обучения современным IT-профессиям. Этот проект играет ключевую роль в подготовке нового поколения специалистов.
2. PDP Invest - платформа поддержки и финансирования IT-стартапов. Эта платформа служит укреплению связей между инвесторами и стартапами.
3. PDP Synergy - сеть, которая связывает IT-специалистов с бизнесом. Этот проект направлен на обеспечение интеграции IT-специалистов в мир бизнеса.
4. PDP Elevator - специальная программа, направленная на развитие молодых талантов. Благодаря этой программе молодые стартаперы и талантливая молодежь получают поддержку в реализации своих идей.
Вышеупомянутые новые проекты послужат укреплению IT-экосистемы Узбекистана. Вместе с тем эти проекты выведут на новый уровень процесс развития цифровых технологий и подготовки квалифицированных специалистов. Стратегия "PDP VISION 2030" включает в себя не только определение будущего IT-сектора Узбекистана, но и подготовку конкурентоспособных специалистов на международном уровне.