Bugungi kunda raqamli texnologiyalar nafaqat dunyo iqtisodiyotining asosiy ustunlaridan biriga aylandi, balki ularning jamiyatdagi roli kundan-kunga ortib bormoqda. O‘zbekiston ham bu global tendensiyaga qo‘shilib, IT sohasidagi jadal rivojlanish yo‘lida muhim qadamlar tashlamoqda. Joriy yilning 27-fevral kuni Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan “PDP VISION 2030” taqdimoti aynan shu jarayonning ajralmas qismiga aylandi. Tadbirda nafaqat yangi loyihalar e’lon qilindi, balki O‘zbekistonning IT sohasini yangi bosqichga olib chiqish, xalqaro hamkorlikni kengaytirish va innovatsion dasturlarni ishga tushirishga qaratilgan strategiyalar taqdim etildi.
PDP EcoSystem 2017-yilda tashkil etilgan bo‘lib, o‘tgan qisqa vaqt ichida O‘zbekistonning IT hamda zamonaviy texnologiyalarga ixtisoslashgan yetakchi ta’lim platformasiga aylandi. Bugungi kunda ushbu platforma tarkibida PDP Academy, PDP Online, PDP University, PDP Unicorn, PDP School va PDP Junior kabi loyihalar faoliyat yuritmoqda.
Tadbir davomida PDP EcoSystem asoschisi, taniqli tadbirkor Odilbek Mirzayev so‘zga chiqib, O‘zbekiston IT sanoatining jadal rivoji va raqamli ekotizimni mustahkamlash yo‘lida amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berdi. U, shuningdek, "PDP VISION 2030" strategiyasining asosiy yo‘nalishlari va rejalashtirilayotgan loyihalar haqida so‘z yuritdi.
“Tadbirda taqdim etilgan “PDP VISION 2030” strategiyasi, O‘zbekistonning raqamli texnologiyalar sohasidagi yangi bosqichga o‘tishini ta’minlashga qaratilgan. Bu strategiyaning asosiy yo‘nalishlari sifatida IT ta’limini rivojlantirish, xalqaro hamkorlikni kengaytirish va innovatsion dasturlarni ishga tushirish ko‘zda tutilgan. Tadbir davomida PDP EcoSystem tomonidan e’lon qilingan quyidagi yangi loyihalar ushbu strategiyaning muvaffaqiyatli amalga oshirilishiga xizmat qiladi:
1. PDP College – Zamonaviy IT kasblarini o‘rgatuvchi innovatsion ta’lim maskani. Bu loyiha yangi avlod mutaxassislarini tayyorlashda asosiy rolni o‘ynaydi.
2. PDP Invest – IT startaplarini qo‘llab-quvvatlash va moliyalashtirish platformasi. Bu platforma, investorlar va startaplar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga xizmat qiladi.
3. PDP Synergy – IT mutaxassislarini biznes bilan bog‘lovchi tarmoq. Bu loyiha IT mutaxassislarining biznes dunyosiga integratsiyasini ta’minlashga qaratilgan.
4. PDP Elevator – Yosh iqtidorlarni rivojlantirishga qaratilgan maxsus dastur. Bu dastur orqali yosh startaperlar va iqtidorli yoshlar o‘z g‘oyalarini amalga oshirishda qo‘llab-quvvatlanadi.
Yuqorida ta’kidlab o‘tgan yangi loyihalar O‘zbekiston IT ekotizimini mustahkamlashga xizmat qiladi. Shu bilan birga, bu loyihalar raqamli texnologiyalarni rivojlantirish va malakali mutaxassislarni tayyorlash jarayonini yangi bosqichga olib chiqadi. “PDP VISION 2030” strategiyasi nafaqat O‘zbekistonning IT sohasining kelajagini belgilash, balki xalqaro miqyosda raqobatbardosh mutaxassislar tayyorlashni ham o‘z ichiga oladi.

Articles 28/02/2025 The Digital Future of Uzbekistan - PDP VISION 2030
Today, digital technologies have not only become one of the main pillars of the world economy, but their role in society is growing day by day. Uzbekistan, joining this global trend, is taking important steps towards rapid development in the IT sector. The "PDP VISION 2030" presentation, held on February 27 of this year in Tashkent, became an integral part of this process. At the event, not only new projects were announced, but also strategies aimed at taking Uzbekistan's IT sector to a new level, expanding international cooperation, and launching innovative programs were presented.
PDP EcoSystem was founded in 2017 and in a short time has become the leading educational platform in Uzbekistan specializing in IT and modern technologies. Today, such projects as PDP Academy, PDP Online, PDP University, PDP Unicorn, PDP School, and PDP Junior operate within this platform.
During the event, the founder of PDP EcoSystem, well-known entrepreneur Odilbek Mirzayev, spoke about the rapid development of the IT industry of Uzbekistan and the work being carried out to strengthen the digital ecosystem. He also spoke about the main directions of the "PDP VISION 2030" strategy and planned projects.
"The 'PDP VISION 2030' strategy presented at the event is aimed at ensuring Uzbekistan's transition to a new stage in the field of digital technologies. The main directions of this strategy are the development of IT education, the expansion of international cooperation, and the launch of innovative programs. The following new projects announced by PDP EcoSystem during the event will contribute to the successful implementation of this strategy:
1. PDP College - an innovative educational institution for training in modern IT professions. This project plays a key role in the training of a new generation of specialists.
2. PDP Invest - a platform for supporting and financing IT startups. This platform will serve to strengthen ties between investors and startups.
3. PDP Synergy - a network that connects IT specialists with business. This project is aimed at ensuring the integration of IT specialists into the business world.
4. PDP Elevator - a special program aimed at developing young talents. Through this program, young startups and talented youth are supported in implementing their ideas.
The new projects mentioned above will serve to strengthen the IT ecosystem of Uzbekistan. At the same time, these projects will take the process of developing digital technologies and training qualified specialists to a new level. The "PDP VISION 2030" strategy includes not only defining the future of Uzbekistan's IT sector, but also training internationally competitive specialists.