Yangiliklar 15/03/2025 O‘zlashtirish ko‘rsatkichiga qarab talabalarga grantlarni qayta taqsimlash tartibi tasdiqlandi
Hukumatning tegishli qarori bilan (№149, 10.03.2025) Oliy ta’lim tashkilotlarida talabalarga grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi.
Nizomga ko‘ra, ta’lim grantiga talabgorlardan joriy o‘quv yilida o‘zlashtirish ko‘rsatkichi bo‘yicha GPA ko‘rsatkichi 3,5 va undan yuqori bo‘lishi talab etiladi. O‘zlashtirishi ushbu ko‘rsatkichdan past bo‘lgan talabalarning ta’lim grantini tabaqalashtirilgan tarzda qayta taqsimlashda ishtirok etishiga ruxsat etilmaydi va ta’lim granti o‘rni vakant qoladi.
Ta’lim grantiga talabgorlar uchun oliy ta’lim tashkilotining rasmiy veb-saytida onlayn ro‘yxatdan o‘tish va erishgan yutuqlarini asoslovchi hujjatlarni yuklash imkoniyati yaratiladi.
Ta’lim grantiga talabgorlarning o‘zlashtirish ko‘rsatkichlari mutanosib tarzda 80 ballik mezonda baholanadi, bunda GPA ko‘rsatkichini “16” soniga ko‘paytirish orqali aniqlanadi.
Ta’lim grantiga talabgorlarning ijtimoiy faollik ko‘rsatkichi 20 ballik mezonda baholanadi, bunda baholash mezoniga asosan hisoblangan natijani “5” soniga bo‘lish orqali aniqlanadi.
Belgilangan ta’lim granti o‘rinlari doirasida tanlov chegarasida bir xil natija ko‘rsatgan talabgorlarning akademik o‘zlashtirish ko‘rsatkichiga ustuvorlik beriladi. Agar o‘zlashtirish ko‘rsatkichida ham bir xil natija aniqlangan holatda mazkur talabgorlar uchun o‘zlashtirilgan semestrlarda o‘tilgan mutaxassislik fanlaridan test sinovlari o‘tkaziladi.
Oliy ta’lim tashkiloti kengashining qaroriga asosan ta’lim grantini oluvchi talabalar ro‘yxati har yili 25-avgustga qadar oliy ta’lim tashkilotining rasmiy veb-saytida e’lon qilinadi.
Xullas, joriy yildan boshlab kontraktdagi talaba yaxshi o‘qisa, grantga o‘tadi, grantdagilarning o‘zlashtirish ko‘rsatkichi past bo‘lsa, kontraktga tushadi.
Grantdagi talabaning GPA ko‘rsatkichi 3,5 dan past bo‘lsa, avtomat ravishda kontraktga tushadi. Lekin 3,5 dan baland bo‘lsa, granti 100% davom etadi, degani emas. Bunda u har yili qaytadan tanlovda qatnashadi. Agar kontraktda o‘qiydigan ko‘pchilik talabaning natijalari yaxshi bo‘lsa, GPA 3,5 dan baland bo‘lgan grantdagi talabalar ham kontraktga tushib qolishi mumkin.
Grant uchun tanlovda GPA 3,5 dan baland bo‘lgan istalgan talaba qatnashishi mumkin. Bunda nafaqat o‘zlashtirish ko‘rsatkichiga qaraladi, balki ijtimoiy faollik ham inobatga olinadi.

Новости 15/03/2025 Утвержден порядок перераспределения грантов студентам в зависимости от показателя освоения
Соответствующим постановлением правительства (No149, 10.03.2025) утверждено Положение о порядке предоставления и перераспределения грантов студентам в высших образовательных организациях.
Согласно Положению, от претендентов на образовательный грант требуется GPA 3,5 и выше по показателю успеваемости в текущем учебном году. Студентам с успеваемостью ниже этого показателя не разрешается участвовать в дифференцированном перераспределении образовательного гранта, и место на образовательном гранте остается вакантным.
Претенденты на образовательные гранты смогут зарегистрироваться онлайн на официальном сайте высшего учебного заведения и загрузить документы, подтверждающие их достижения.
Показатели успеваемости претендентов на образовательный грант оцениваются пропорционально по 80-балльному критерию, при этом GPA определяется путем умножения на число "16."
Показатель социальной активности претендентов на образовательный грант оценивается по 20-балльному критерию, при этом результат, рассчитанный на основе критерия оценки, определяется путем деления на число 5.
В рамках установленных образовательных грантовых мест приоритет отдается показателю академической успеваемости претендентов, показавших одинаковые результаты в пределах конкурса. В случае, если по показателю усвоения выявлен одинаковый результат, для данных претендентов проводятся тестовые испытания по предметам специальности, пройденным в освоенных семестрах.
Список студентов, получающих образовательные гранты на основании решения совета высшей образовательной организации, ежегодно до 25 августа публикуется на официальном веб-сайте высшей образовательной организации.
Короче говоря, начиная с этого года, если студент, обучающийся на контрактной основе, хорошо учится, он переходит на грант, а если успеваемость студентов, обучающихся на грантовой основе, низкая, он поступает на контрактную основу.
Если GPA студента по гранту ниже 3,5, он автоматически поступает на контракт. Но если она выше 3,5, это не значит, что грант будет продолжен на 100%. При этом он ежегодно повторно участвует в конкурсе. Если у большинства студентов, обучающихся на контрактной основе, хорошие результаты, студенты, обучающиеся на гранте с GPA выше 3,5, также могут попасть на контракт.
В конкурсе на грант может принять участие любой студент с GPA выше 3,5. При этом учитывается не только показатель успеваемости, но и социальная активность.