Yangiliklar 16/03/2025 O‘zlashtirish ko‘rsatkichiga qarab talabalarga grantlarni qayta taqsimlash tartibi tasdiqlandi
Hukumatning tegishli qarori bilan (№149, 10.03.2025) Oliy ta’lim tashkilotlarida talabalarga grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi. Bu haqda O‘zA xabar bermoqda.
Nizomga ko‘ra, ta’lim grantiga talabgorlardan joriy o‘quv yilida o‘zlashtirish ko‘rsatkichi bo‘yicha GPA ko‘rsatkichi 3,5 va undan yuqori bo‘lishi talab etiladi. O‘zlashtirishi ushbu ko‘rsatkichdan past bo‘lgan talabalarning ta’lim grantini tabaqalashtirilgan tarzda qayta taqsimlashda ishtirok etishiga ruxsat etilmaydi va ta’lim granti o‘rni vakant qoladi.
Ta’lim grantiga talabgorlar uchun oliy ta’lim tashkilotining rasmiy veb-saytida onlayn ro‘yxatdan o‘tish va erishgan yutuqlarini asoslovchi hujjatlarni yuklash imkoniyati yaratiladi.
Ta’lim grantiga talabgorlarning o‘zlashtirish ko‘rsatkichlari mutanosib tarzda 80 ballik mezonda baholanadi, bunda GPA ko‘rsatkichini “16” soniga ko‘paytirish orqali aniqlanadi.
Ta’lim grantiga talabgorlarning ijtimoiy faollik ko‘rsatkichi 20 ballik mezonda baholanadi, bunda baholash mezoniga asosan hisoblangan natijani “5” soniga bo‘lish orqali aniqlanadi.
Belgilangan ta’lim granti o‘rinlari doirasida tanlov chegarasida bir xil natija ko‘rsatgan talabgorlarning akademik o‘zlashtirish ko‘rsatkichiga ustuvorlik beriladi. Agar o‘zlashtirish ko‘rsatkichida ham bir xil natija aniqlangan holatda mazkur talabgorlar uchun o‘zlashtirilgan semestrlarda o‘tilgan mutaxassislik fanlaridan test sinovlari o‘tkaziladi.
Oliy ta’lim tashkiloti kengashining qaroriga asosan ta’lim grantini oluvchi talabalar ro‘yxati har yili 25-avgustga qadar oliy ta’lim tashkilotining rasmiy veb-saytida e’lon qilinadi.
Xullas, joriy yildan boshlab kontraktdagi talaba yaxshi o‘qisa, grantga o‘tadi, grantdagilarning o‘zlashtirish ko‘rsatkichi past bo‘lsa, kontraktga tushadi.
Grantdagi talabaning GPA ko‘rsatkichi 3,5 dan past bo‘lsa, avtomat ravishda kontraktga tushadi. Lekin 3,5 dan baland bo‘lsa, granti 100% davom etadi, degani emas. Bunda u har yili qaytadan tanlovda qatnashadi. Agar kontraktda o‘qiydigan ko‘pchilik talabaning natijalari yaxshi bo‘lsa, GPA 3,5 dan baland bo‘lgan grantdagi talabalar ham kontraktga tushib qolishi mumkin.
Grant uchun tanlovda GPA 3,5 dan baland bo‘lgan istalgan talaba qatnashishi mumkin. Bunda nafaqat o‘zlashtirish ko‘rsatkichiga qaraladi, balki ijtimoiy faollik ham inobatga olinadi.

The government has approved a relevant decree (No. 149, 10.03.2025) on the Regulation for Granting and Redistributing Grants to Students in Higher Education Institutions. This was reported by UzA.
According to the regulation, applicants for educational grants are required to have a GPA of 3.5 or higher for the current academic year. Students whose academic performance is below this threshold will not be allowed to participate in the differentiated redistribution of educational grants, and the grant position will remain vacant.
Applicants for educational grants will be able to register online on the official website of the higher education institution and upload documents supporting their achievements.
The academic performance of applicants for educational grants is assessed on an 80-point scale, which is calculated by multiplying the GPA by 16.
The social activity of applicants for educational grants is assessed on a 20-point scale, which is determined by dividing the result calculated based on the evaluation criteria by 5.
Within the established educational grant positions, priority is given to the academic performance of applicants who have shown equal results within the competitive framework. If applicants have the same academic performance, test trials are conducted for these applicants in the specialty subjects covered in the completed semesters.
The list of students receiving educational grants, based on the decision of the higher education institution's council, is published annually by August 25 on the official website of the higher education institution.
In short, starting this year, if a student on a contract-based program performs well academically, they will be transferred to a state-funded grant program, while those on grants with poor academic performance will be moved to contract-based studies.
If a grant student's GPA falls below 3.5, they will automatically be transferred to a contract-based program. However, having a GPA above 3.5 doesn't guarantee the continuation of the grant. In this case, the student must participate in the selection process annually. If many contract-based students perform well academically, even grant students with GPAs above 3.5 may end up being transferred to contract-based studies.
Any student with a GPA above 3.5 can participate in the grant selection process. In this evaluation, not only academic performance is considered, but social engagement is also taken into account.