Yangiliklar 16/03/2025 O‘zlashtirish ko‘rsatkichiga qarab talabalarga grantlarni qayta taqsimlash tartibi tasdiqlandi
Hukumatning tegishli qarori bilan (№149, 10.03.2025) Oliy ta’lim tashkilotlarida talabalarga grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi. Bu haqda O‘zA xabar bermoqda.
Nizomga ko‘ra, ta’lim grantiga talabgorlardan joriy o‘quv yilida o‘zlashtirish ko‘rsatkichi bo‘yicha GPA ko‘rsatkichi 3,5 va undan yuqori bo‘lishi talab etiladi. O‘zlashtirishi ushbu ko‘rsatkichdan past bo‘lgan talabalarning ta’lim grantini tabaqalashtirilgan tarzda qayta taqsimlashda ishtirok etishiga ruxsat etilmaydi va ta’lim granti o‘rni vakant qoladi.
Ta’lim grantiga talabgorlar uchun oliy ta’lim tashkilotining rasmiy veb-saytida onlayn ro‘yxatdan o‘tish va erishgan yutuqlarini asoslovchi hujjatlarni yuklash imkoniyati yaratiladi.
Ta’lim grantiga talabgorlarning o‘zlashtirish ko‘rsatkichlari mutanosib tarzda 80 ballik mezonda baholanadi, bunda GPA ko‘rsatkichini “16” soniga ko‘paytirish orqali aniqlanadi.
Ta’lim grantiga talabgorlarning ijtimoiy faollik ko‘rsatkichi 20 ballik mezonda baholanadi, bunda baholash mezoniga asosan hisoblangan natijani “5” soniga bo‘lish orqali aniqlanadi.
Belgilangan ta’lim granti o‘rinlari doirasida tanlov chegarasida bir xil natija ko‘rsatgan talabgorlarning akademik o‘zlashtirish ko‘rsatkichiga ustuvorlik beriladi. Agar o‘zlashtirish ko‘rsatkichida ham bir xil natija aniqlangan holatda mazkur talabgorlar uchun o‘zlashtirilgan semestrlarda o‘tilgan mutaxassislik fanlaridan test sinovlari o‘tkaziladi.
Oliy ta’lim tashkiloti kengashining qaroriga asosan ta’lim grantini oluvchi talabalar ro‘yxati har yili 25-avgustga qadar oliy ta’lim tashkilotining rasmiy veb-saytida e’lon qilinadi.
Xullas, joriy yildan boshlab kontraktdagi talaba yaxshi o‘qisa, grantga o‘tadi, grantdagilarning o‘zlashtirish ko‘rsatkichi past bo‘lsa, kontraktga tushadi.
Grantdagi talabaning GPA ko‘rsatkichi 3,5 dan past bo‘lsa, avtomat ravishda kontraktga tushadi. Lekin 3,5 dan baland bo‘lsa, granti 100% davom etadi, degani emas. Bunda u har yili qaytadan tanlovda qatnashadi. Agar kontraktda o‘qiydigan ko‘pchilik talabaning natijalari yaxshi bo‘lsa, GPA 3,5 dan baland bo‘lgan grantdagi talabalar ham kontraktga tushib qolishi mumkin.
Grant uchun tanlovda GPA 3,5 dan baland bo‘lgan istalgan talaba qatnashishi mumkin. Bunda nafaqat o‘zlashtirish ko‘rsatkichiga qaraladi, balki ijtimoiy faollik ham inobatga olinadi.

Новости 16/03/2025 Утвержден порядок перераспределения грантов студентам в зависимости от показателя успеваемости
Соответствующим постановлением правительства (No149, 10.03.2025) утверждено Положение о порядке предоставления и перераспределения грантов студентам в высших образовательных организациях. Об этом сообщает УзА.
Согласно Положению, от претендентов на образовательный грант требуется показатель GPA 3,5 и выше по успеваемости в текущем учебном году. Студентам с успеваемостью ниже этого показателя не разрешается участвовать в дифференцированном перераспределении образовательного гранта, и место на образовательном гранте остается вакантным.
Для претендентов на образовательные гранты будет создана возможность зарегистрироваться онлайн на официальном сайте высшего учебного заведения и загрузить документы, подтверждающие их достижения.
Показатели успеваемости претендентов на образовательный грант оцениваются пропорционально по 80-балльной шкале, при этом балл определяется путем умножения показателя GPA на число "16."
Показатель социальной активности претендентов на образовательный грант оценивается по 20-балльной шкале, при этом результат, рассчитанный на основе критерия оценки, определяется путем деления на число "5."
В рамках установленных мест на образовательные гранты приоритет отдается показателю академической успеваемости претендентов, показавших одинаковые результаты в пределах конкурса. В случае, если по показателю успеваемости выявлен одинаковый результат, для данных претендентов проводятся тестовые испытания по профильным предметам, изученным в пройденных семестрах.
Список студентов, получающих образовательные гранты на основании решения совета высшей образовательной организации, ежегодно до 25 августа публикуется на официальном веб-сайте высшей образовательной организации.
Короче говоря, начиная с этого года, если студент, обучающийся на контрактной основе, хорошо учится, он переходит на грант, а если студенты, обучающиеся на грантовой основе, имеют низкие показатели успеваемости, они переводятся на контрактную основу.
Если GPA студента, обучающегося на гранте, ниже 3,5, он автоматически переводится на контракт. Однако если GPA выше 3,5, это не означает, что грант гарантированно сохраняется. При этом студент ежегодно участвует в конкурсе заново. Если у большинства студентов, обучающихся на контрактной основе, результаты лучше, то даже студенты, обучающиеся на гранте с GPA выше 3,5, могут быть переведены на контракт.
В конкурсе на грант может участвовать любой студент с GPA выше 3,5. При этом учитывается не только показатель успеваемости, но и общественная активность.