Quva tumanidagi maktablarning birida o‘qituvchilarning oylik maoshidan “open byudjet”da ovoz yig‘ish uchun 700 ming so‘mdan ushlab qolishni talab qilgan direktor bilan mehnat shartnomasini bekor qilindi. Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova o‘z telegram sahifasida ma’lum qildi.
Joriy yilning 11-mart kunidan boshlab “Tashabbusli byudjet” loyihalari uchun ovoz berish bosqichi boshlandi.
“Bu loyiha qisqa muddatda ochiqlik, fuqarolarning byudjet jarayonida ishtirokini oshirishga xizmat qilishi bilan e’tiborga tushgan. Bu ijobiy islohotlarga o‘qituvchi, ta’lim xodimlarini majburiy ovoz berishga jalb etish, ular maoshidan pul yig‘ishlar bilan soya solmaylik.
Pedagoglarni ularning vazifasiga kirmaydigan ishlarga jalb qilish, turli maqsadlar uchun mablag‘ yig‘ish kabi holatlar bilan hech qachon murosa qilmaymiz.
Hurmatli pedagoglar, agar siz shu kabi holatlarga duch kelsangiz vazirlikka murojaat qiling, biz har bir holatni o‘rganamiz, o‘qituvchi va MTT xodimlari manfaatini himoya qilamiz!”, — deb yozadi vazir.

In one of the schools in the Kuva district, the employment contract was terminated with the director who demanded the deduction of 700 thousand soums from the teachers' monthly salary for voting in the "open budget." The Minister of Preschool and School Education, Hilola Umarova, announced this on her Telegram channel.
From March 11 of this year, the voting stage for the "Participatory Budget" projects began.
"This project is notable for its ability to increase transparency and citizen participation in the budget process in a short period of time. Let's not overshadow these positive reforms by involving teachers and education workers in mandatory voting and collecting money from their salaries.
We will never compromise with such cases as involving teachers in work that is not part of their duties, collecting funds for various purposes.
"Dear educators, if you encounter such situations, contact the ministry, we will study each case, we will protect the interests of teachers and preschool staff!," the minister wrote.