Yangi tartib bo‘yicha grant ajratish va qayta taqsimlash 3 ta komissiya nazoratidan o‘tadi. “Talabaning baholari tizimga kiritiladi, ijtimoiy faollik bo‘yicha ham indekslar, indikatorlar bilan hisoblanadi va tizimdan tortib olinadi, kimdir uni ruchkada yozmaydi”, - dedi vazirlik departament boshlig‘i Abduvali Xoliqov.
Grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash jarayoni qanchalik adolatli o‘tishi haqida ma’lumot berdi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi mas’ullari OAV bilan o‘tgan matbuot anjumanida. Vazir birinchi o‘rinbosari Shohrux Daliyev grantlarni taqdim etish jarayoni shaffof bo‘lishini ta’kidladi.
Unga ko‘ra, buning uchun 9 nafardan kam bo‘lmagan a’zosi bor alohida 3 ta komissiya tuziladi va ular tarkibida jamoatchilik vakillari ham bo‘ladi. Nizomda 3 ta komissiya bo‘lishi ko‘rsatilgan. 1-akademik o‘zlashtirish ko‘rsatkichini aniqlash komissiyasi bo‘lib, u ta’lim grantiga talabgorlarning akademik o‘zlashtirish ko‘rsatkichini aniqlash uchun oliygoh rektori tomonidan o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor raisligida tuziladi.
2-komissiya ijtimoiy faollikni aniqlash bo‘yicha bo‘lib, ta’lim grantiga talabgorning ijtimoiy faolligini aniqlash uchun oliygoh rektori tomonidan va yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha prorektor raisligida tuziladi.
Maxsus komissiya bu akademik o‘zlashtirish ko‘rsatkichini aniqlash bo‘yicha komissiya hamda ijtimoiy faolligini aniqlash komissiyalarining natijalarini umumlashtirib ko‘rib chiqish uchun oliygoh rektori raisligida tashkil etiladi.
“O‘ylaymizki, hukumat tomonidan tasdiqlangan nizom asosida oliy ta’lim muassasalarida barcha jarayonlar adolatli va shaffof kechadi. Biz buni qat’iy nazoratga olamiz”, - dedi Daliyev.
Vazirlik departament boshlig‘i Abduvali Xoliqov talablarning ijtimoiy faolligini baholash aniq tizim asosida bo‘lishi va u komissiyalar ishini boshlaguncha ishga tushishini bildirdi.
“Talabalarning faollik indeksi qilinyapti, bu ham tizim orqali qilinadi. Mana HEMIS’da GPA ko‘rsatkichi aniq, uni hech kim o‘zgartira olmaydi, ijtimoiy faollik bo‘yicha ham indekslar, indikatorlar bilan hisoblanadi va tizimdan tortib olinadi, kimdir uni ruchkada yozmaydi”, - dedi u.
Eslatib o‘tamiz, hukumatning tegishli qarori bilan Oliy ta’lim tashkilotlarida talabalarga grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlangandi. Unga ko‘ra, ta’lim grantiga talabgorlardan joriy o‘quv yilida o‘zlashtirish ko‘rsatkichi bo‘yicha GPA ko‘rsatkichi 3,5 va undan yuqori bo‘lishi talab etiladi. O‘zlashtirishi ushbu ko‘rsatkichdan past bo‘lgan talabalarning ta’lim grantini tabaqalashtirilgan tarzda qayta taqsimlashda ishtirok etishiga ruxsat etilmaydi va ta’lim granti o‘rni vakant qoladi.

Согласно новому порядку, выделение и перераспределение грантов будет проходить под контролем 3 комиссий. "Оценки студента вводятся в систему, социальная активность также рассчитывается с помощью индексов и индикаторов и извлекается из системы, никто не пишет это вручную," - сказал начальник департамента министерства Абдували Холиков.
О том, насколько справедливым будет процесс предоставления и перераспределения грантов, рассказали представители Министерства высшего образования, науки и инноваций на пресс-конференции со СМИ. Первый заместитель министра Шохрух Далиев подчеркнул, что процесс предоставления грантов будет прозрачным.
Для этого будут созданы три отдельные комиссии, в каждой из которых будет не менее девяти членов, включая представителей общественности. В положении указано, что будет 3 комиссии. 1-я - Комиссия по определению академической успеваемости, создаваемая ректором вуза под председательством проректора по учебной работе для определения академической успеваемости претендентов на образовательные гранты.
2-я комиссия - по определению социальной активности, создается ректором вуза под председательством проректора по делам молодежи и духовно-просветительской работе для определения социальной активности претендента на образовательный грант.
Специальная комиссия создается под председательством ректора вуза для обобщения и рассмотрения результатов комиссии по определению академической успеваемости и комиссии по определению социальной активности.
"Мы полагаем, что все процессы в высших учебных заведениях будут проходить справедливо и прозрачно на основе положения, утвержденного правительством. Мы возьмём это под строгий контроль," - сказал Далиев.
Начальник департамента министерства Абдували Холиков заявил, что оценка социальной активности студентов будет проводиться на основе четкой системы, которая будет запущена до начала работы комиссий.
"Создается индекс активности студентов, и это тоже делается через систему. Вот в HEMIS показатель GPA точен, его никто не может изменить, показатели социальной активности также рассчитываются с помощью индексов и индикаторов и извлекаются из системы, никто не пишет их вручную," - сказал он.
Напомним, что соответствующим постановлением правительства было утверждено Положение о порядке предоставления и перераспределения грантов студентам в высших учебных заведениях. Согласно ему, от претендентов на образовательный грант требуется, чтобы показатель GPA по успеваемости в текущем учебном году был 3,5 и выше. Студентам с успеваемостью ниже этого показателя не разрешается участвовать в дифференцированном перераспределении образовательного гранта, и место на образовательном гранте остается вакантным.