Maqolalar 13/11/2024 Qaysi fanlardan daftar tekshirish uchun o‘qituvchilarga qo‘shimcha haq to‘lanadi?
2005-yil 21-dekabrdagi 275-sonli Vazirlar Mahkamasi qaroriga binoan (Hozirgi vaqtda mazkur hujjatga o‘zgartirish kiritilmoqda) umumta’lim maktablari o‘qituvchilariga daftarlar va yozma ishlarni tekshirish uchun maoshlarining 50 foizi miqdorida qo‘shimcha haq to‘lanadi. Kam komplektli (ya’ni, sinf yoki sinf-komplektdagi o‘quvchilar soni 15 nafargacha bo‘lgan) maktablarda esa bu miqdor eng kam oylik ish haqining 25 foizini tashkil etadi.
Ushbu qo‘shimcha to‘lov quyidagi fanlar uchun qo‘llaniladi:
Boshlang‘ich sinflar: Alifbe, ona tili, o‘zbek tili, rus tili, matematika va 2-4 sinflarda chet tillari (ingliz, nemis, fransuz va boshqalar).
Yuqori sinflar: Ona tili, adabiyot, o‘zbek tili, rus tili va adabiyoti, chet tillari (ingliz, nemis, fransuz va boshqalar), shuningdek, matematika, algebra va geometriya.
Shu bilan birga, sinf yoki guruhdagi o‘quvchilar soni 15 nafardan kam bo‘lganda, daftar va yozma ishlarni tekshirish uchun to‘lanadigan qo‘shimcha haq eng kam oylik ish haqining 25 foizi miqdorida amalga oshiriladi.

В соответствии с постановлением Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года No 275 (в настоящее время в данный документ вносятся изменения) учителям общеобразовательных школ выплачивается доплата за проверку тетрадей и письменных работ в размере 50 процентов от их оклада. В малокомплектных школах (т.е. с числом учащихся в классе или классе-комплекте до 15) эта сумма составляет 25% от минимальной заработной платы.
Данная доплата применяется для следующих дисциплин:
Начальные классы: азбука, родной язык, узбекский язык, русский язык, математика и иностранные языки в 2-4 классах (английский, немецкий, французский и др.).
Высшие классы: Родной язык, литература, узбекский язык, русский язык и литература, иностранные языки (английский, немецкий, французский и др.), а также математика, алгебра и геометрия.
При этом при количестве учащихся в классе или группе менее 15 человек доплата за проверку тетрадей и письменных работ производится в размере 25 процентов минимальной заработной платы.