Quyida mamlakatimiz qonunchiligida Ustozlarga belgilangan imtiyozlar bilan tanishitirib o‘tamiz.
1. O‘zbekiston Respublikasining 01.02.2024-yildagi O‘RQ-901-son Qonuniga asosan, bolalarga ta’lim-tarbiya beradigan barcha pedagog xodimlar doimiy ravishda bepul tibbiy ko‘rikdan o‘tkaziladi.
2. O‘zbekiston Respublikasining 01.02.2024-yildagi O‘RQ-901-son Qonuniga asosan, davlat ta’lim tashkilotlarining pedagoglar uchun 56 kunlik yillik haq to‘lanadigan uzaytirilgan ta’tillar beriladi.
3. O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodekisiga muvofiq, pedagoglar uchun ish vaqtining davomiyligi haftasiga ko‘pi bilan 36 soat qilib belgilangan.
4. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 30.09.2019-yildagi 823-son Qaroriga asosan, maktab o‘qituvchilariga faoliyatni baholash mezonlari asosida 10 foizdan 40 foizgacha, kutubxonachi va psixologlarga 10 foizdan 20 foizgacha ustama belgilangan.
5. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 09.09.2021-yildagi 562-son Qaroriga binoan, ta’lim muassasalarida o‘qituvchi bo‘lib faoliyat yuritayotgan nufuzli xalqaro olimpiadalar g‘oliblari lavozim maoshiga har oy 150 foiz, asosiy olimpiadalar respublika bosqichi g‘oliblari lavozim maoshiga har oy 100 foiz miqdorida ustama haqi to‘lanadi.
6. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining , 30.09.2019-yildagi 823-son Qaroriga muvofiq, umumta’lim muassasalari xodimlariga moddiy yordam kalendar yil davomida ikki lavozim maoshi (o‘qituvchining tarif stavkasi) miqdorigacha xodimning o‘zi va yaqin qarindoshi (otasi, onasi, turmush o‘rtog‘i, farzandi) vafot etganda, og‘ir kasallikka chalinganda, xodim tabiiy ofatdan zarar ko‘rganda ko‘rsatiladi.
7. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 11.05.2022-yildagi PF-134-son Farmoniga asosan, o‘zi dars beradigan fani bo‘yicha xalqaro tan olingan va milliy sertifikatga ega bo‘lgan o‘qituvchilarga ularning tarif stavkasiga nisbatan 50 foiz miqdorida har oylik qo‘shimcha ustama to‘lanadi.
8. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 09.09.2021-yildagi 562-son Qaroriga binoan, "Xorijiy tillarni o‘qitish bo‘yicha eng yaxshi maktab" tanlovi g‘olibi bo‘lgan maktabga yarim milliard so‘m beriladi.
9. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 12.10.2021-yildagi 638-son Qaroriga muvofiq, inklyuziv sinf o‘qituvchilariga 40 foizgacha ustama beriladi.
10. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 11.01.2021-yildagi PQ-4940-sonli Qaroriga binoan, olis hududlarda dars berayotgan o‘qituvchilarga 50 foizgacha ustama beriladi.
11. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 23.03.2023 yildagi 120-son Qaroriga asosan, pedagogik faoliyat bo‘yicha 25 yil va undan ko‘p ish stajiga ega bo‘lgan hamda yoshga doir pensiyaga chiqishi uchun 5 yildan ko‘p bo‘lmagan muddat qolgan pedagog xodimlar majburiy attestatsiyaga jalb etilmaydi.
12. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 29.09.1994-yildagi 490-son Qaroriga asosan, tibbiyot sohasi professor-o‘qituvchilariga davolash-tashxis ishlarini bajarganliklari uchun qo‘shimcha haq to‘lanadi.

Статьи 29/11/2024 Какие льготы предусмотрены законодательством для учителей и наставников?
1. В соответствии с Законом Республики Узбекистан от 01.02.2024 г. No ЗРУ-901 все педагогические работники, осуществляющие обучение и воспитание детей, проходят бесплатный медицинский осмотр на постоянной основе.
2. В соответствии с Законом Республики Узбекистан от 01.02.2024 г. No ЗРУ-901 педагогам государственных образовательных организаций предоставляются ежегодные удлиненные оплачиваемые отпуска продолжительностью 56 дней.
3. В соответствии с Трудовым кодексом Республики Узбекистан продолжительность рабочего времени для педагогов установлена не более 36 часов в неделю.
4. В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 30.09.2019 г. No 823 установлена надбавка учителям школ на основе критериев оценки деятельности от 10 до 40 процентов, библиотекарям и психологам - от 10 до 20 процентов.
5. В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 09.09.2021 г. No 562 победителям престижных международных олимпиад, работающим преподавателями в образовательных учреждениях, ежемесячно выплачивается надбавка в размере 150 процентов к должностному окладу, победителям республиканского этапа основных олимпиад - 100 процентов к должностному окладу.
6. В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 30.09.2019 г. No 823 материальная помощь работникам общеобразовательных учреждений оказывается в течение календарного года в размере до двух должностных окладов (тарифной ставки преподавателя) при смерти самого работника и близкого родственника (отца, матери, супруга, ребенка), тяжелом заболевании, ущербе работника от стихийного бедствия.
7. В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 11.05.2022 г. No УП-134 учителям, имеющим международно признанный и национальный сертификат по предмету, по которому они преподают, выплачивается ежемесячная дополнительная надбавка в размере 50 процентов от их тарифной ставки.
8. В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 09.09.2021 г. No 562 школе, ставшей победителем конкурса "Лучшая школа по обучению иностранным языкам," будет выделен полмиллиарда сумов.
9. В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12.10.2021 г. No 638 учителям инклюзивных классов выплачивается надбавка до 40 процентов.
10. В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 11.01.2021 г. No ПП-4940 учителям, преподающим в отдаленных районах, будет выплачиваться надбавка в размере до 50%.
11. В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 23.03.2023 г. No 120 педагогические работники, имеющие стаж работы по педагогической деятельности 25 лет и более и оставшиеся на пенсию по возрасту не более 5 лет, не привлекаются к обязательной аттестации.
12. В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 29.09.1994 г. No 490 профессорско-преподавательскому составу медицинской сферы выплачивается доплата за выполнение лечебно-диагностических работ.