Qozog‘istonda bolalar va o‘smirlar uchun maxsus SIM kartalarni joriy etish masalasi ko‘rib chiqilmoqda. Bu kartalar ayrim saytlar va ijtimoiy tarmoqlarga kirishni cheklaydi. Bu haqda Respublika xalq ta’limi vaziri o‘rinbosari Edil Ospan ma’lum qilgan.
Edil Ospanning aytishicha, bolalar sim-kartasi – bu bolalar va o‘smirlar uchun ishlab chiqilgan mobil aloqa uchun maxsus tarif rejasi. Amaldorning so‘zlariga ko‘ra, bu kartalar bolalar xavfsizligi uchun zarur: SIM kartalarga maxsus filtr o‘rnatiladi, bu esa bolalarga ba’zi saytlarga kirishga va internetdagi ma’lum kontentni ko‘rishga yo‘l qo‘ymaydi.
- “Hozirda SIM kartani joriy etish masalasi vakolatli davlat organlari bilan birgalikda muhokama qilinmoqda. Bolalar uchun ushbu kartani joriy etishni biz allaqachon kompleks reja loyihasiga kiritdik. Bizning fikrimizcha, operatorlar aynan bolalar foydalanishi uchun mo‘ljallangan maxsus sim-kartalarni chiqarishi kerak. Ota-onalar o‘z farzandlari uchun aynan shu sim-kartalarni sotib olishga majbur bo‘ladi. Boisi bugungi kunda operatorlar bolalar uchun maxsus tariflarni faqat ta’lim resurslariga kirish doirasida taklif qilmoqda, biroq bolalarning internetdagi xavfsiz xatti-harakatlarini nazorat qilishni ta’minlamayapti”, dedi Edil Ospan.

Новости 14/03/2025 В Казахстане планируется ввести специальные SIM-карты для детей
В Казахстане рассматривается вопрос о введении специальных SIM-карт для детей и подростков. Эти карты ограничат доступ к некоторым сайтам и социальным сетям. Об этом сообщил заместитель министра просвещения республики Эдиль Оспан.
По словам Эдиля Оспана, детская SIM-карта - это специальный тарифный план для мобильной связи, разработанный для детей и подростков. По словам чиновника, эти карты необходимы для безопасности детей: на SIM-карты устанавливается специальный фильтр, который не позволяет детям посещать определенные сайты и просматривать определенный контент в интернете.
"В настоящее время вопрос о внедрении SIM-карты обсуждается совместно с уполномоченными государственными органами. Внедрение этой карты для детей мы уже включили в проект комплексного плана. По нашему мнению, операторы должны выпускать специальные SIM-карты, предназначенные именно для использования детьми. Родители будут обязаны покупать именно эти SIM-карты для своих детей. Дело в том, что на сегодняшний день операторы предлагают специальные тарифы для детей только в рамках доступа к образовательным ресурсам, но не обеспечивают контроль над безопасным поведением детей в интернете," - сказал Эдиль Оспан.