Rossiya maktablarida o‘qish uchun rus tili imtihonidan uch marta o‘ta olmagan migrantlarning farzandlarini vataniga qaytarib yuborish taklif qilindi. Bu haqda “TASS” xabar bermoqda.
Ma’lum qilinishicha, bunday taklifni Rossiya Davlat dumasining Mehnat, ijtimoiy siyosat va faxriylar ishlari bo‘yicha qo‘mitasi raisi Yaroslav Nilov bergan.
“O‘qishga qodir bo‘lmasa, biz ularga bir marta imtihondan o‘tish, ikkinchi marta qayta topshirish imkoniyatini berib qo‘ymasdan, sonini cheklashimiz kerak. Uch marta. O‘xshamadimi — uyga borib ota-onasini kutadi. Tamom”, degan u.
Avvalroq u migrantlar farzandlarining rus tilidan imtihon topshirish muddatini ikki yil bilan cheklaydigan qonun loyihasi ishlab chiqilganini e’lon qilgan. U rus tilini bilmaydigan migrantlarning farzandlarini maktabga olishni taqiqlovchi qonun 1-apreldan kuchga kirganini, biroq bunday testdan o‘tishga urinishlarning umumiy soni cheklanmaganini aytgan.
“Mingta boladan 30 nafari imtihondan o‘tgani bo‘yicha qayg‘uli statistikani ko‘ryapmiz. Ayrimlari Rossiyada qonuniy bo‘lish huquqiga ega bo‘lmasa, ayrimlari hujjatlarni to‘ldira olmagan, boshqalari esa testdan o‘ta olmagan”, deb ta’kidlagan Nilov.
Uning fikricha, Davlat dumasi deputatlari migrantlarning farzandlarini testdan o‘tkazish bo‘yicha qonun loyihasini ishlab chiqib, qabul qilgani to‘g‘ri qaror bo‘ldi. Agar bunday qilinmaganida yaxshi o‘qimaydigan migrant bolalar maktablarda o‘qituvchilar e’tiborini ortiqcha olishi, umuman rossiyalik o‘quvchilarning ta’lim darajasini pasaytirishi mumkin edi.
Rossiyada 1-apreldan boshlab muhojirlarga oid muhim o‘zgarishlar kuchga kirdi. Unga ko‘ra, test sinovisiz migrant bolalar maktabga qabul qilinmaydi, ular rus tilidan imtihon topshirishi kerak. Birinchi sinf o‘quvchilari faqat og‘zaki suhbatdan o‘tadi. Qolganlari esa og‘zaki va yozma. O‘quvchilar 5 balldan kamida 3 ball olishi kerak. Qayta imtihon topshirish 3 oydan keyin bo‘lib o‘tadi. Migrantlarning farzandlari maktabga qabul qilinishi uchun rus tili imtihonida 90 foiz to‘g‘ri javob berishi kerak.

Репосты 20/05/2025 Предлагается отправить на родину детей-мигрантов, не сдавших экзамен по русскому языку в российских школах
Предложено отправить на родину детей мигрантов, не сдавших три экзамена по русскому языку для обучения в российских школах. Об этом сообщает ТАСС.
Сообщается, что такое предложение сделал Ярослав Нилов, председатель Комитета Госдумы по труду, социальной политике и делам ветеранов.
"Если они не могут учиться, мы должны ограничить их количество, не давая им возможность сдать экзамен один раз и пересдать его во второй раз. Три раза. Если не получится - пойдет домой и будет ждать родителей. Всё," - сказал он.
Ранее он объявил о разработке законопроекта, ограничивающего срок сдачи экзамена по русскому языку для детей мигрантов двумя годами. Он заявил, что закон, запрещающий брать в школу детей мигрантов, не владеющих русским языком, вступил в силу 1 апреля, но общее количество попыток пройти такое тестирование не ограничено.
"Мы видим печальную статистику, что 30 из тысячи детей сдали экзамен. Некоторые не имели права легально находиться в России, некоторые не смогли заполнить документы, а другие не смогли пройти тест," - подчеркнул Нилов.
По его мнению, депутаты Государственной Думы разработали и приняли законопроект о тестировании детей мигрантов, что было правильным решением. Если бы этого не сделали, дети-мигранты, которые плохо учатся, могли бы получить чрезмерное внимание учителей в школах и снизить уровень образования российских учащихся в целом.
В России с 1 апреля вступили в силу важные изменения, касающиеся мигрантов. По его словам, дети-мигранты не будут приниматься в школу без тестирования, они должны сдать экзамен по русскому языку. Первоклассники проходят только устную беседу. Остальные - устные и письменные. Учащиеся должны набрать не менее 3 баллов из 5. Повторная сдача экзамена состоится через 3 месяца. Для того, чтобы дети мигрантов были приняты в школу, они должны на 90% правильно ответить на экзамене по русскому языку.