«Shurikning sarguzashtlari» filmidagi mashhur imtihon sahnasiga o‘xshash holatlarni ayni kunlarda deyarli har bir oliy ta’lim muassasalarida uchratishingiz mumkin. Talabalarni bu paytda hech narsa qiziqtirmaydi, ularning fikri imtihonlardan o‘tib olish.
Endilikda mas’uliyat ikki karra ortadi. «Semestrlarni a’lo baholarga tugat va grant egasi bo‘l» qabilidagi o‘y xayollar talabani yanada chuqur bilim olishga, o‘z-ustida tinmay ishlashga undaydi. Axir shunday ham bo‘lishi kerak emasmi? Talabani maqsadi faqat va faqat bilim olish, tanlagan mutaxassisligini puxta egallash.
Xo‘sh, bugun OTMlarda sessiya qanday o‘tmoqda? Bu borada talaba – yoshlar va o‘qituvchilar fikrlari bilan qiziqdik.
Yulduz Abdullayeva: Qarshi davlat universiteti talabasi:
– Umuman bo‘sh joyni o‘zi yo‘q! 6 oyda o‘qilmagan ma’ruza-yu, seminarlar 1 haftada o‘qiladi, yozilmagan daftarlar to‘ldiriladi, bu fursatdan unumli foydalanib ba’zi uddaburon talabalar mo‘maygina pul ham ishlab olishadi! Shu bilan barchasini tayyorlab, Ustoz yoniga bosh egib, «Domlajon…» deb keladi. Domla qaraydi, darsga to‘liq kelmagan, daftari bo‘lmagan, darslarda javob bermaganlarga «Baho qo‘ymayman» deydi. O‘qib mavzuni topshirishini aytadi. Talaba borib o‘qiydi, qaytib kelib yana topshiradi, yana qaytaradi, chunki shuncha narsani qanday bir-ikki kunda o‘zlashtirish mumkin?! Xullas yaxshiyam shu sessiya bor ekan talabalar yil davomida o‘qimaganini uch-to‘rt kun davomida o‘qiydi.
Chirchiq davlat pedagogika universiteti talabasi – Munira Baltabayeva:
– Har semestr yakunida imtihon olish yo‘lga qo‘yilgan. Lekin ba’zi ta’lim muassasalarida yakuniy nazoratlar talabalarni qiynash uchun joriy qilingan deb o‘ylayman. Aslida, sinovlar ma’lum vaqt davomida o‘tilgan mavzular yuzasidan o‘tkazilishi kerak. Biroq shunday ustozlar borki, yakuniy nazoratlar mohiyatini tushunib yetmaydi, o‘tilmagan va keraksiz mavzularda topshiriqlar beradi. Qo‘shimcha fanlar qo‘yilishi talabani o‘qishdan chalg‘itadi. Belgilangan ixtisoslik bo‘yicha ko‘proq amaliyot jarayonlari tashkil etilishi ham o‘rinli bo‘ladi. Nazariy darslarda olingan bilimlar amaliyotda mustahkamlanmasa, natijaga erishish qiyin.
Asila Bahodirovna O‘zbekiston Milliy universiteti talabasi:
Hozirgi vaqtda universitetimizda sessiya, ya’ni yakuniy imtihon jarayonlari bo‘lib o‘tmoqda. Bu biz talabalar uchun semestr boshida o‘tilgan narsalarni takrorlab olishimiz uchun bir sabab bo‘lmoqda desak mubolag‘a bo‘lmaydi. Sessiya jarayonlari shaffof tarzda olib borilmoqda va talabalarga o‘z bilimlariga to‘g‘ri keladigan baholar qo‘yilmoqda.
Sevinch Tolibjonova: Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti talabasi:
Bugungi kunda yakuniy nazoratlar shaffof tarzda olib borilmoqda. Yakuniy nazoratlar uchun juda qattiq tayyorlanyapmiz. Universitet rahbariyati tomonidan biz yoshlarni o‘ylagan holda yakuniy nazoratlar oralig‘idagi vaqt yetarli tarzda tashkillashtirilgan. Biz bundan juda xursandmiz.
Rohilabonu G‘o‘chchiyeva: Jahon tillari universiteti magistranti:
Imtihonlar qizg‘in pallada. Hozircha beshga yopdim, yana ikkita fanim qoldi. Oxirgi o‘zgarishlarni eshitib ochig‘i xursand bo‘ldim, endi imtihon o‘yin emasligini ayrim grantga o‘qishga kirvolib, bitirsam bo‘ldi deydigan talabalar uchun o‘z ustida ishlash payti kelganini bildiradi. Endi imtihonlar murakkablashadi, baho olish ham oson bo‘lmasa kerak.
Sessiya talabalar ko‘nglida «tashvish», uyg‘onadigan vaqt. Sessiyaga ham bir zumda ko‘z ochib yumguncha yakuniy nazoratlar bilan o‘tib ketadi.
Barcha talabalardan faqat imtihonga emas, ustoz jon kuydirib tushuntiradigan darslarga ham shunday diqqat bilan tayyorgarlik ko‘rishlari maqsadga muvofiq bo‘ladi. Unutmang, siz bu dargohga imtihon topshirish uchun emas, ilm olib, mutaxassis bo‘lish uchun kelgansiz!

Статьи 17/01/2025 Как проходит сессия? Что скажут студенты?
Процессы зимней сессии продолжаются. Экзамены в его рамках, итоговые контрольные работы, бессонные ночи...
Сцена, похожая на знаменитую экзаменационную сцену в фильме "Приключения Шурика," в настоящее время можно встретить практически в каждом высшем учебном заведении. Студентов в это время ничто не интересует, их мысль - сдать экзамены.
Ответственность теперь увеличится вдвое. Мысли о том, чтобы "заканчивать семестры с отличными оценками и стать обладателем гранта," побуждают студента к более глубоким знаниям и неустанной работе над собой. Разве не так и должно быть? Целью студента является только получение знаний, тщательное овладение выбранной специальностью.
Как проходит сегодня сессия в вузах? Мы поинтересовались мнениями студентов и преподавателей.
Юлдуз Абдуллаева: Студентка Каршинского государственного университета:
- Никаких свободных мест! Не прочитанные за 6 месяцев лекции и семинары читаются за 1 неделю, не написанные тетради заполняются, и некоторые предприимчивые студенты, эффективно пользуясь этим временем, зарабатывают огромные деньги! Приготовив все, он приходит к Учителю, склоняет голову и говорит: "Домляджон..." Домла смотрит, говорит тем, кто не пришел на урок полностью, у кого нет тетради, кто не отвечает на уроках: "Я не поставлю оценку." Читает и говорит, что сдаст тему. Студент идет учиться, возвращается и снова сдает, снова возвращает, потому что как можно освоить столько в один-два дня?! Итак, хорошо, что есть эта сессия, и студенты читают в течение трех-четырех дней то, что они не читали в течение года.
Студентка Чирчикского государственного педагогического университета - Мунира Балтабаева:
- В конце каждого семестра налажено проведение экзаменов. Но я думаю, что в некоторых учебных заведениях итоговые проверки введены для того, чтобы замучить студентов. На самом деле, тесты должны проводиться по тем, которые пройдены в течение определенного периода времени. Однако есть учителя, которые не понимают сущности итогового контроля, дают задания на непрошеные и ненужные темы. Дополнительны
е предметы отвлекают студента от учебы. Также будет уместно организовать больше практических процессов по определенной специальности. Без закрепления на практике знаний, полученных на теоретических занятиях, трудно достичь результата.
Асила Баходировна, студентка Национального университета Узбекистана:
В настоящее время в нашем университете проходит сессия, то есть итоговый экзамен. Не будет преувеличением сказать, что это является одной из причин для студентов повторять то, что было пройдено в начале семестра. Процессы сессии проводятся прозрачно, и студентам даются оценки, соответствующие их знаниям.
Севинч Толибжонова: Студентка Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои:
На сегодняшний день окончательные проверки проводятся прозрачно. Мы очень тщательно готовимся к окончательному контролю. Руководством университета было достаточно организовано время между окончательными проверками с учетом нашей молодежи. Мы очень рады этому.
Рохилабону Гуччиева: Магистрант Университета мировых языков:
Экзамены в разгар. Пока я закрыл на пять, у меня осталось еще два предмета. Узнав о последних изменениях, я был очень рад, что теперь экзамены - это не игра, это означает, что для студентов, которые хотят поступить на какой-то грант и только закончить, настало время поработать над собой. Теперь экзамены будут усложняться, и получить оценку, наверное, будет нелегко.
Сессия - это время пробуждения "тревоги" в душе студентов. Сессия также мгновенно проходит с окончательным контролем.
Целесообразно, чтобы все студенты с таким вниманием готовились не только к экзаменам, но и к урокам, которые учитель старательно объясняет. Помните, что вы пришли сюда не для сдачи экзаменов, а для того, чтобы получить знания и стать специалистом!