«Shurikning sarguzashtlari» filmidagi mashhur imtihon sahnasiga o‘xshash holatlarni ayni kunlarda deyarli har bir oliy ta’lim muassasalarida uchratishingiz mumkin. Talabalarni bu paytda hech narsa qiziqtirmaydi, ularning fikri imtihonlardan o‘tib olish.
Endilikda mas’uliyat ikki karra ortadi. «Semestrlarni a’lo baholarga tugat va grant egasi bo‘l» qabilidagi o‘y xayollar talabani yanada chuqur bilim olishga, o‘z-ustida tinmay ishlashga undaydi. Axir shunday ham bo‘lishi kerak emasmi? Talabani maqsadi faqat va faqat bilim olish, tanlagan mutaxassisligini puxta egallash.
Xo‘sh, bugun OTMlarda sessiya qanday o‘tmoqda? Bu borada talaba – yoshlar va o‘qituvchilar fikrlari bilan qiziqdik.
Yulduz Abdullayeva: Qarshi davlat universiteti talabasi:
– Umuman bo‘sh joyni o‘zi yo‘q! 6 oyda o‘qilmagan ma’ruza-yu, seminarlar 1 haftada o‘qiladi, yozilmagan daftarlar to‘ldiriladi, bu fursatdan unumli foydalanib ba’zi uddaburon talabalar mo‘maygina pul ham ishlab olishadi! Shu bilan barchasini tayyorlab, Ustoz yoniga bosh egib, «Domlajon…» deb keladi. Domla qaraydi, darsga to‘liq kelmagan, daftari bo‘lmagan, darslarda javob bermaganlarga «Baho qo‘ymayman» deydi. O‘qib mavzuni topshirishini aytadi. Talaba borib o‘qiydi, qaytib kelib yana topshiradi, yana qaytaradi, chunki shuncha narsani qanday bir-ikki kunda o‘zlashtirish mumkin?! Xullas yaxshiyam shu sessiya bor ekan talabalar yil davomida o‘qimaganini uch-to‘rt kun davomida o‘qiydi.
Chirchiq davlat pedagogika universiteti talabasi – Munira Baltabayeva:
– Har semestr yakunida imtihon olish yo‘lga qo‘yilgan. Lekin ba’zi ta’lim muassasalarida yakuniy nazoratlar talabalarni qiynash uchun joriy qilingan deb o‘ylayman. Aslida, sinovlar ma’lum vaqt davomida o‘tilgan mavzular yuzasidan o‘tkazilishi kerak. Biroq shunday ustozlar borki, yakuniy nazoratlar mohiyatini tushunib yetmaydi, o‘tilmagan va keraksiz mavzularda topshiriqlar beradi. Qo‘shimcha fanlar qo‘yilishi talabani o‘qishdan chalg‘itadi. Belgilangan ixtisoslik bo‘yicha ko‘proq amaliyot jarayonlari tashkil etilishi ham o‘rinli bo‘ladi. Nazariy darslarda olingan bilimlar amaliyotda mustahkamlanmasa, natijaga erishish qiyin.
Asila Bahodirovna O‘zbekiston Milliy universiteti talabasi:
Hozirgi vaqtda universitetimizda sessiya, ya’ni yakuniy imtihon jarayonlari bo‘lib o‘tmoqda. Bu biz talabalar uchun semestr boshida o‘tilgan narsalarni takrorlab olishimiz uchun bir sabab bo‘lmoqda desak mubolag‘a bo‘lmaydi. Sessiya jarayonlari shaffof tarzda olib borilmoqda va talabalarga o‘z bilimlariga to‘g‘ri keladigan baholar qo‘yilmoqda.
Sevinch Tolibjonova: Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti talabasi:
Bugungi kunda yakuniy nazoratlar shaffof tarzda olib borilmoqda. Yakuniy nazoratlar uchun juda qattiq tayyorlanyapmiz. Universitet rahbariyati tomonidan biz yoshlarni o‘ylagan holda yakuniy nazoratlar oralig‘idagi vaqt yetarli tarzda tashkillashtirilgan. Biz bundan juda xursandmiz.
Rohilabonu G‘o‘chchiyeva: Jahon tillari universiteti magistranti:
Imtihonlar qizg‘in pallada. Hozircha beshga yopdim, yana ikkita fanim qoldi. Oxirgi o‘zgarishlarni eshitib ochig‘i xursand bo‘ldim, endi imtihon o‘yin emasligini ayrim grantga o‘qishga kirvolib, bitirsam bo‘ldi deydigan talabalar uchun o‘z ustida ishlash payti kelganini bildiradi. Endi imtihonlar murakkablashadi, baho olish ham oson bo‘lmasa kerak.
Sessiya talabalar ko‘nglida «tashvish», uyg‘onadigan vaqt. Sessiyaga ham bir zumda ko‘z ochib yumguncha yakuniy nazoratlar bilan o‘tib ketadi.
Barcha talabalardan faqat imtihonga emas, ustoz jon kuydirib tushuntiradigan darslarga ham shunday diqqat bilan tayyorgarlik ko‘rishlari maqsadga muvofiq bo‘ladi. Unutmang, siz bu dargohga imtihon topshirish uchun emas, ilm olib, mutaxassis bo‘lish uchun kelgansiz!

The processes of the winter session are continuing. The exams, the final examinations, the sleepless nights.
Situations similar to the famous exam scene in the film "Shurik's Adventures" can be found in almost every higher education institution these days. Students are not interested in anything at this time, their thoughts are about passing exams.
Now the responsibility will be doubled. Ideas such as "Finish the semesters with excellent grades and become a grant holder" encourage the student to gain deeper knowledge and work tirelessly on themselves. Shouldn't that be the case? The student's goal is to acquire knowledge and thoroughly master their chosen specialty.
So, how is the session going today in universities? In this regard, we were interested in the opinions of students and teachers.
Yulduz Abdullaeva: Student of Karshi State University:
"There's no room at all!" Lectures and seminars not read in 6 months are read in 1 week, unwritten notebooks are filled, and some resourceful students make a lot of money using this opportunity! Having prepared everything, he comes to the Teacher, bowing his head and saying, "Domlajon..." The teacher looks at them, says to those who didn't come to the class completely, don't have a notebook, and don't answer in lessons: "I don't give a grade." After reading, he tells them to submit the topic. The student goes to study, returns and repeats, because how can you learn so much in one or two days?! So, it's good that there is this session, and students read for three or four days that they haven't read in a year.
Munira Baltabaeva, a student of Chirchik State Pedagogical University:
- At the end of each semester, exams are organized. But I think that in some educational institutions, final controls are introduced to torment students. In fact, the tests should be conducted on topics covered over a certain period of time. However, there are teachers who do not understand the essence of the final controls and give assignments on unstudied and unnecessary topics. Additional subjects distract the student from studying. It would also be appropriate to organize more practice processes in the established specialty. It is difficult to achieve results if the knowledge acquired in theoretical lessons is not reinforced in practice.
Asila Bakhodirovna, student of the National University of Uzbekistan:
Currently, a session, that is, the final examination process, is taking place at our university. It would not be an exaggeration to say that this is a reason for us to repeat what we have learned at the beginning of the semester. The session processes are conducted transparently, and students are given assessments that correspond to their knowledge.
Sevinch Tolibjonova: A student of Tashkent State University of Uzbek Language and Literature named after Alisher Navoi:
Currently, the final controls are carried out transparently. We are preparing very hard for the final inspections. The time between the final inspections was sufficiently organized by the university's management, taking into account our youth. We are very pleased with it.
Rohilabonu Gochchieva: Master student of the University of World Languages:
The exams are in full swing. I've closed five for now, and I've got two more subjects left. I am sincerely glad to hear about the latest changes, that the exam is no longer a game, it means that it is time to work on oneself for students who want to enroll in a separate grant and graduate. Now the exams will become more difficult, and it will probably not be easy to get grades.
The session is a time for awakening "anxiety" in the minds of students. The session also passes through with final controls in an instant.
It is advisable for all students to prepare not only for the exam, but also for lessons that the teacher will explain with great care. Remember, you came to this school not to take an exam, but to study and become a specialist!