Maqolalar 14/01/2025 Dunyo maktablaridagi g‘ayrioddiy fanlar
Ko‘pgina mamlakatlar maktablarida ta’lim olayotgan bolalar an’anaviy darslardan adabiyot, matematika va jismoniy tarbiya kabi fanlar bilan bir qatorda, katta avlod vakillarining havas va hasadini keltiradigan g‘aroyib fanlarni o‘rganadilar.
Quyidagi maqolada Isroilda kiberxavfsizlik darslaridan tortib Boshqirdistonda asalarichilik va Armanistonda xalq o‘yinlari bo‘yicha kurslarga qadar dunyoning turli burchaklarida o‘qitiladigan eng noodatiy maktab fanlari haqida bilib olasiz.
ROSSIYADA MOLIYAVIY SAVODXONLIK
Top dasturlarni ilk sonini Rossiya maktablarida yuqori moliyaviy savodxonlik darslari boshlab beradi. Hozirgacha kurs bolalarga ixtiyoriy sinflar shaklida taklif etiladi. Ushbu loyiha jahon banki va Rossiya Federatsiyasi Moliya vazirligi kabi jiddiy idoralar bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan bo‘lib, unda bolalar pulni to‘g‘ri boshqarishni, oilaviy daromad va xarajatlarni rejalashtirishni o‘rganadilar. Eng muhimi, ular moliyaviy firibgarlikni farqlay olishga o‘rgatiladi. Ehtimol, bu moliyaviy o‘quv dasturi tez orada maktab jadvalida o‘zining qonuniy o‘rnini mustahkamlaydi.
ARMANISTONDA XALQ RAQSI
Armanistonda xalq raqsi xoreografiyasida maktablarda maxsus kurs bo‘lishi shart. Rasmiylar bu bilan o‘quvchilarda boy madaniy an’analarga hurmat shakllanadi, deb hisoblaydilar. Bolalar xalq raqsi tarixini o‘rganadilar, murakkab xoreografik kompozitsiyalarni o‘zlashtiradilar. Noodatiy maktab fanini mukammal o‘zlashtirish talab etiladi va qat’iy baholanadi. Agar o‘quvchi xalq raqslari imtihonidan «yiqilsa», u keyingi o‘quv yiliga qoldiriladi.
BUYUK BRITANIYADA O‘RMON MAKTABI
Ingliz bolalariga erta yoshdan boshlab o‘rmonda qanday harakatlanish qoidalari o‘rgatiladi. Maktabda «to‘g‘ri» novdalarni tanlab, olov yoqishni o‘rganish mumkin ekan. Chodir qurish qobiliyati urbanizatsiya rivojlangan shaharda yashaydigan bola uchun foydali bo‘ladimi yoki yo‘qmi, bunisi ma’lum emas, ammo, u o‘rmonda aniq jon saqlay oladi. Maktab kursi «o‘rmon maktabi»deb ataladi va bu darslar quyi sinflarda o‘tiladi.
ISROILDA KIBER O‘YINLAR VA MUHOKAMALAR
Isroil davlatidagi maktablarda bolalar kiber xavfsizlik kurslarini o‘rganishadi. Hozircha shu nomdagi kurs faqat bir necha maktablarda amalga oshirilgan. Yangi fanning kiritilishiga sabab - ota-onalar va shifokorlarni tashvishga solayotgan yosh avlodning kiber olamga qaramligi bo‘ldi. Gadjetlarning ko‘pligi va hamma joyda kompyuterlashtirish yoshlar uchun xavf tug‘diradi. Yangi kursning bir qismi sifatida bolalarga ijtimoiy tarmoqlardagi to‘g‘ri xatti-harakatlar o‘rgatiladi. Ularga izohlarda yashirin tahdidlarni sezish o‘rgatiladi. Eng katta e’tibor kiber dunyoga ruju qo‘yishning oldini olishga va "gamer" sindromi belgilarini bilishga qaratilmoqda. Boshqa maktablarda bolalarga muhokama darslari o‘rgatiladi.
BOSHQIRDISTONDA ASALARICHILIK DARSLARI
Boshqirdiston dunyoda eng yaxshi asal ishlab chiqaradigan davlat hisoblanadi. bugungi kunga kelib u yerda asalarichilar maktabdanoq ta’lim olishmoqda. Yuzdan ortiq maktab eng yangi texnologiyalar bilan jihozlangan. Shunisi diqqatga sazovorki, arilar parvarishi va asal yig‘ish bilan faqat maktab o‘quvchilari bilan shug‘ullanadi. Bundan tashqari, ularga xavfsizlik, asalarichilik biologiyasi, asalarichilik turlari va boshqalar ham o‘rgatiladi. Boshqirdiston hukumati yangi fanni joriy etish mahalliy asalarichilik sanoatiga yaxshi yordam beradi, deb hisoblaydi.
GERMANIYADA BAXT SABOQLARI
Nemis hukumati baxtni o‘rganish mumkinligiga ishonadi va ba’zi maktablarda ilk loyihani yo‘lga qo‘yishdi. Bu fan bo‘yicha ixtisoslashgan o‘qituvchilar yo‘q. Shuning uchun Geydelberg shahar maktabi mudirining o‘zi bu fandan dars beradi. Bolalar baxtli bo‘lishga, ahil yashashga, qalbiga quloq solishga o‘rgatiladi. Bu baxt imtihonlarini tasavvur qilish qiyin, shuning uchun ular yo‘q. Yil oxirida o‘quvchilarga variantlar taklif etiladi: baholash uchun «mehribon» videoroligini taqdim etish yoki xayriya ishlarida ishtirok etish.
ISPANIYADA HISSIY TA’LIM
Ushbu dastur barcha sinflar o‘quvchilari uchun mo‘ljallangan. Bolalarga suhbatdoshni tinglash, boshqa odamlar bilan muloqotda bo‘lish qoidalari o‘rgatiladi. O‘qituvchilar hissiy salohiyat - muvaffaqiyatli hayotning muhim tarkibiy qismi, deb ishonishadi. Ishonchli muhitda empatiya va o‘zaro tushunishga o‘rgatadilar, qo‘rquvni yengadilar, g‘azabni boshqaradilar va abstrakt mavzularda suhbatlar o‘tkazadilar.
YAPONIYADA TABIATNI SEVISH...
Kunchiqar mamlakati raqamli texnologiyalar bo‘yicha butun dunyoda liderdir. Keng tarqalgan kompyuterlashtirish odamlarning tabiat bilan aloqasini zaiflashtirdi. Shuning uchun Yaponiya hukumati maktab o‘quv dasturiga «tabiatni sevish» darslarini kiritdi. Mashg‘ulotlar o‘tkazishdan maqsad – o‘quvchilarni atrofdagi dunyo go‘zalligini payqashga o‘rgatishdan iborat. O‘qituvchilar bolalar e’tiborini flora va fauna o‘rtasidagi bog‘liqlikka, yovvoyi tabiat rivojlanishining o‘ziga xos xususiyatlariga qaratadilar. O‘quvchilar faqatgina tabiatni sevib qolmay, balki, buning uchun baho olishadi va imtihon topshirishadi.
AVSTRALIYADA SYORFING DARSLARI
Professional syorfingchilar Avstraliya to‘lqinlari jangchilari bilan raqobat qilish qanchalik qiyin ekanligini yaxshi bilishadi. Ularni bejizga dunyoning eng yaxshi syorfingchilari deb tan olishmagan. Yashil qit’a hukumati bu borada yetakchilikni saqlab qolishga intiladi. Buning uchun maktablarda syorfing darslari o‘tiladi. To‘lqinlarning zabt etuvchi o‘quvchilar avvalo, muvozanatni idora qilishni, doska bilan ishlash sirlarini qirg‘oqlarda o‘tiladigan mashg‘ulotlardan boshlaydilar.
Mutaxassislarning fikricha, syorfing tanani mukammal chiniqtiradi, tabiat bilan uyg‘un yashashga o‘rgatadi. Shuning uchun sayyohlar mahalliy to‘lqin jangchilarining mahoratidan o‘zib ketishga umid qilmasalar ham bo‘ladi.
To‘g‘ri hozir siz va bizda ta’lim olishimiz uchun chet eldagidek sharoit bo‘lmasligi mumkin. Ammo aynan hozir barchamizda imkoniyat bor. Sharoit va jamiyatni aynan o‘zimiz o‘zgartiramiz, shunday ekan ertadan emas bilim olishni bugundan boshlang.

Articles 14/01/2025 Extracurricular subjects in schools around the world
Children in schools in many countries learn from traditional lessons, alongside subjects such as literature, mathematics, and physical education, strange subjects that arouse the envy and envy of the older generation.
In the following article, you will learn about the most unusual school subjects taught in different parts of the world, from cybersecurity classes in Israel to courses on beekeeping in Bashkortostan and folk games in Armenia.
FINANCIAL LITERACY IN RUSSIA
The first number of top programs will be launched by high financial literacy classes in Russian schools. Currently, the course is offered to children in the form of optional classes. This project was developed in cooperation with such serious agencies as the World Bank and the Ministry of Finance of the Russian Federation, where children learn how to properly manage money, family income and spending planning. Most importantly, they are taught how to distinguish between financial fraud. It is likely that this financial curriculum will soon cement its legitimacy in the school schedule.
FOLK DANCE IN ARMENIA
In Armenia, there is a special course in choreography of folk dance in schools. Authorities believe that this fosters in students a respect for rich cultural traditions. Children learn the history of folk dance, mastering complex choreographic compositions. Perfect mastery of unusual school subjects is required and strictly assessed. If a student "fails" the folk dance exam, it will be postponed to the next academic year.
FOREST SCHOOL IN BRITAIN
English children are taught the rules of how to move in the forest from an early age. In school, it was possible to choose the "right" branches and learn to light a fire. It is not known whether the ability to build a tent will be beneficial for a child living in an urbanized city, but it can definitely survive in the forest. The school course is called "forest school" and these lessons are held in the lower grades.
CYBER GAMES AND DISCUSSIONS IN ISRAEL
In schools in Israel, children study cybersecurity courses. So far, the course with this name has been implemented only in a few schools. The reason for the introduction of the new science was the dependence of the younger generation on the cyber world, which worries parents and doctors. The abundance of gadgets and ubiquitous computerization pose a threat to young people. As part of the new course, children will be taught proper behavior on social media. They are taught to sense hidden threats in comments. The greatest attention is paid to preventing addiction to the cyber world and knowing the symptoms of "gamer" syndrome. In other schools, children are taught discussions.
BEE LESSONS IN BASHKIRDISTAN
Bashkortostan is the world's largest producer of honey, and today beekeepers are trained there from school. More than a hundred schools are equipped with the latest technologies. It is noteworthy that only schoolchildren are involved in caring for bees and gathering honey. In addition, they will be taught safety, beekeeping biology, types of beekeeping, and so on. The government of Bashkortostan believes that the introduction of the new science will help the local beekeeping industry.
LESSONS OF HAPPINESS IN GERMANY
The German government believes that happiness can be learned, and some schools have launched the first project. There are no teachers specializing in this subject. Therefore, the head of the Heidelberg City School teaches this subject himself. Children are taught to be happy, to live in harmony, to listen to their hearts. It's hard to imagine these happiness tests, so they don't exist. At the end of the year, students are offered options: to present a "kind" video for evaluation or to participate in charity work.
EMOTIONAL EDUCATION IN SPAIN
This program is intended for students of all grades. Children are taught the rules of listening to the interlocutor and communicating with other people. Teachers believe that emotional potential is an important component of a successful life. In a confidential environment, they teach empathy and mutual understanding, overcome fear, control anger, and engage in conversations on abstract topics.
THE LOVE OF NATURE IN JAPAN...
The country of the rising sun is a global leader in digital technologies. The widespread computerization has weakened people's connection to nature. Therefore, the Japanese government introduced "nature love" lessons into the school curriculum. The goal of conducting classes is to teach students to perceive the beauty of the surrounding world. Teachers draw children's attention to the connection between flora and fauna, the specific features of wildlife development. Students not only love nature, but also get grades and take exams for it.
SURFING CLASSES IN AUSTRALIA
Professional surfers are well aware of how difficult it is to compete with Australian waves fighters. It's not for nothing that they are recognized as the best surfers in the world. The Green Continent government seeks to maintain leadership in this regard. For this purpose, surfing lessons are held in schools. Students who are captivated by the waves first begin to regulate the balance, the secrets of working with a board, from the exercises on the shore.
According to experts, surfing perfectly strengthens the body, teaching it to live in harmony with nature. Therefore, tourists cannot hope to surpass the skills of local wave warriors.
Right now, you and we may not have the same conditions for education as abroad. But it is now that we all have the opportunity. We are the ones who change the environment and society, so start learning today, not tomorrow.