Maqolalar 14/01/2025 Dunyo maktablaridagi g‘ayrioddiy fanlar
Ko‘pgina mamlakatlar maktablarida ta’lim olayotgan bolalar an’anaviy darslardan adabiyot, matematika va jismoniy tarbiya kabi fanlar bilan bir qatorda, katta avlod vakillarining havas va hasadini keltiradigan g‘aroyib fanlarni o‘rganadilar.
Quyidagi maqolada Isroilda kiberxavfsizlik darslaridan tortib Boshqirdistonda asalarichilik va Armanistonda xalq o‘yinlari bo‘yicha kurslarga qadar dunyoning turli burchaklarida o‘qitiladigan eng noodatiy maktab fanlari haqida bilib olasiz.
ROSSIYADA MOLIYAVIY SAVODXONLIK
Top dasturlarni ilk sonini Rossiya maktablarida yuqori moliyaviy savodxonlik darslari boshlab beradi. Hozirgacha kurs bolalarga ixtiyoriy sinflar shaklida taklif etiladi. Ushbu loyiha jahon banki va Rossiya Federatsiyasi Moliya vazirligi kabi jiddiy idoralar bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan bo‘lib, unda bolalar pulni to‘g‘ri boshqarishni, oilaviy daromad va xarajatlarni rejalashtirishni o‘rganadilar. Eng muhimi, ular moliyaviy firibgarlikni farqlay olishga o‘rgatiladi. Ehtimol, bu moliyaviy o‘quv dasturi tez orada maktab jadvalida o‘zining qonuniy o‘rnini mustahkamlaydi.
ARMANISTONDA XALQ RAQSI
Armanistonda xalq raqsi xoreografiyasida maktablarda maxsus kurs bo‘lishi shart. Rasmiylar bu bilan o‘quvchilarda boy madaniy an’analarga hurmat shakllanadi, deb hisoblaydilar. Bolalar xalq raqsi tarixini o‘rganadilar, murakkab xoreografik kompozitsiyalarni o‘zlashtiradilar. Noodatiy maktab fanini mukammal o‘zlashtirish talab etiladi va qat’iy baholanadi. Agar o‘quvchi xalq raqslari imtihonidan «yiqilsa», u keyingi o‘quv yiliga qoldiriladi.
BUYUK BRITANIYADA O‘RMON MAKTABI
Ingliz bolalariga erta yoshdan boshlab o‘rmonda qanday harakatlanish qoidalari o‘rgatiladi. Maktabda «to‘g‘ri» novdalarni tanlab, olov yoqishni o‘rganish mumkin ekan. Chodir qurish qobiliyati urbanizatsiya rivojlangan shaharda yashaydigan bola uchun foydali bo‘ladimi yoki yo‘qmi, bunisi ma’lum emas, ammo, u o‘rmonda aniq jon saqlay oladi. Maktab kursi «o‘rmon maktabi»deb ataladi va bu darslar quyi sinflarda o‘tiladi.
ISROILDA KIBER O‘YINLAR VA MUHOKAMALAR
Isroil davlatidagi maktablarda bolalar kiber xavfsizlik kurslarini o‘rganishadi. Hozircha shu nomdagi kurs faqat bir necha maktablarda amalga oshirilgan. Yangi fanning kiritilishiga sabab - ota-onalar va shifokorlarni tashvishga solayotgan yosh avlodning kiber olamga qaramligi bo‘ldi. Gadjetlarning ko‘pligi va hamma joyda kompyuterlashtirish yoshlar uchun xavf tug‘diradi. Yangi kursning bir qismi sifatida bolalarga ijtimoiy tarmoqlardagi to‘g‘ri xatti-harakatlar o‘rgatiladi. Ularga izohlarda yashirin tahdidlarni sezish o‘rgatiladi. Eng katta e’tibor kiber dunyoga ruju qo‘yishning oldini olishga va "gamer" sindromi belgilarini bilishga qaratilmoqda. Boshqa maktablarda bolalarga muhokama darslari o‘rgatiladi.
BOSHQIRDISTONDA ASALARICHILIK DARSLARI
Boshqirdiston dunyoda eng yaxshi asal ishlab chiqaradigan davlat hisoblanadi. bugungi kunga kelib u yerda asalarichilar maktabdanoq ta’lim olishmoqda. Yuzdan ortiq maktab eng yangi texnologiyalar bilan jihozlangan. Shunisi diqqatga sazovorki, arilar parvarishi va asal yig‘ish bilan faqat maktab o‘quvchilari bilan shug‘ullanadi. Bundan tashqari, ularga xavfsizlik, asalarichilik biologiyasi, asalarichilik turlari va boshqalar ham o‘rgatiladi. Boshqirdiston hukumati yangi fanni joriy etish mahalliy asalarichilik sanoatiga yaxshi yordam beradi, deb hisoblaydi.
GERMANIYADA BAXT SABOQLARI
Nemis hukumati baxtni o‘rganish mumkinligiga ishonadi va ba’zi maktablarda ilk loyihani yo‘lga qo‘yishdi. Bu fan bo‘yicha ixtisoslashgan o‘qituvchilar yo‘q. Shuning uchun Geydelberg shahar maktabi mudirining o‘zi bu fandan dars beradi. Bolalar baxtli bo‘lishga, ahil yashashga, qalbiga quloq solishga o‘rgatiladi. Bu baxt imtihonlarini tasavvur qilish qiyin, shuning uchun ular yo‘q. Yil oxirida o‘quvchilarga variantlar taklif etiladi: baholash uchun «mehribon» videoroligini taqdim etish yoki xayriya ishlarida ishtirok etish.
ISPANIYADA HISSIY TA’LIM
Ushbu dastur barcha sinflar o‘quvchilari uchun mo‘ljallangan. Bolalarga suhbatdoshni tinglash, boshqa odamlar bilan muloqotda bo‘lish qoidalari o‘rgatiladi. O‘qituvchilar hissiy salohiyat - muvaffaqiyatli hayotning muhim tarkibiy qismi, deb ishonishadi. Ishonchli muhitda empatiya va o‘zaro tushunishga o‘rgatadilar, qo‘rquvni yengadilar, g‘azabni boshqaradilar va abstrakt mavzularda suhbatlar o‘tkazadilar.
YAPONIYADA TABIATNI SEVISH...
Kunchiqar mamlakati raqamli texnologiyalar bo‘yicha butun dunyoda liderdir. Keng tarqalgan kompyuterlashtirish odamlarning tabiat bilan aloqasini zaiflashtirdi. Shuning uchun Yaponiya hukumati maktab o‘quv dasturiga «tabiatni sevish» darslarini kiritdi. Mashg‘ulotlar o‘tkazishdan maqsad – o‘quvchilarni atrofdagi dunyo go‘zalligini payqashga o‘rgatishdan iborat. O‘qituvchilar bolalar e’tiborini flora va fauna o‘rtasidagi bog‘liqlikka, yovvoyi tabiat rivojlanishining o‘ziga xos xususiyatlariga qaratadilar. O‘quvchilar faqatgina tabiatni sevib qolmay, balki, buning uchun baho olishadi va imtihon topshirishadi.
AVSTRALIYADA SYORFING DARSLARI
Professional syorfingchilar Avstraliya to‘lqinlari jangchilari bilan raqobat qilish qanchalik qiyin ekanligini yaxshi bilishadi. Ularni bejizga dunyoning eng yaxshi syorfingchilari deb tan olishmagan. Yashil qit’a hukumati bu borada yetakchilikni saqlab qolishga intiladi. Buning uchun maktablarda syorfing darslari o‘tiladi. To‘lqinlarning zabt etuvchi o‘quvchilar avvalo, muvozanatni idora qilishni, doska bilan ishlash sirlarini qirg‘oqlarda o‘tiladigan mashg‘ulotlardan boshlaydilar.
Mutaxassislarning fikricha, syorfing tanani mukammal chiniqtiradi, tabiat bilan uyg‘un yashashga o‘rgatadi. Shuning uchun sayyohlar mahalliy to‘lqin jangchilarining mahoratidan o‘zib ketishga umid qilmasalar ham bo‘ladi.
To‘g‘ri hozir siz va bizda ta’lim olishimiz uchun chet eldagidek sharoit bo‘lmasligi mumkin. Ammo aynan hozir barchamizda imkoniyat bor. Sharoit va jamiyatni aynan o‘zimiz o‘zgartiramiz, shunday ekan ertadan emas bilim olishni bugundan boshlang.

Статьи 14/01/2025 Необычные предметы в школах мира
Дети, обучающиеся в школах многих стран, наряду с такими предметами, как литература, математика и физическое воспитание, изучают на традиционных уроках удивительные предметы, которые приносят удовольствие и зависть представителям старшего поколения.
В следующей статье вы узнаете о самых необычных школьных предметах, которые преподаются в разных уголках мира, начиная с уроков кибербезопасности в Израиле и кончая курсами пчеловодства в Башкирии и народных игр в Армении.
ФИНАНСОВАЯ ГРАМОТА В РОССИИ
Первый выпуск топ-программ начнут уроки финансовой грамотности в российских школах. До сих пор курс предлагается детям в форме добровольных классов. Этот проект разработан в сотрудничестве с такими серьезными ведомствами, как Всемирный банк и Министерство финансов Российской Федерации, где дети учатся правильно управлять деньгами, планировать семейные доходы и расходы. Самое главное, они научатся отличать финансовое мошенничество. Возможно, эта финансовая учебная программа вскоре укрепит свое законное место в школьном расписании.
НАРОДНЫЙ ТАНЦ В АРМЕНИИ
В Армении в школах обязательно должен быть специальный курс хореографии народного танца. Власти считают, что этим у учащихся формируется уважение к богатым культурным традициям. Дети изучают историю народного танца, осваивают сложные хореографические композиции. Необычный школьный предмет требует совершенного усвоения и строго оценивается. Если ученик "провалится" на экзамене по народным танцам, то его откладывают на следующий учебный год.
ЛЕСНАЯ ШКОЛА В ВЕЛИКОБРИТАНИИ
Английских детей с раннего возраста обучают правилам передвижения в лесу. В школе можно научиться разводить огонь, выбирая "правильные" побеги. Неизвестно, будет ли полезна способность строить палатки ребенку, живущему в городе с развитой урбанизацией, но он может точно сохранить жизнь в лесу. Школьный курс называется "лесная школа," и эти уроки проводятся в младших классах.
КИБЕРИГИ И ДИСКУССИИ В ИЗРАИЛЕ
В школах Израиля дети изучают курсы кибербезопасности. Пока что курс с таким названием проводился только в нескольких школах. Причиной введения новой науки стала зависимость молодого поколения от киберпространства, которая беспокоит родителей и врачей. Большое количество гаджетов и повсеместная компьютеризация представляют опасность для молодежи. В рамках нового курса детей будут обучать правильному поведению в социальных сетях. Их учат замечать скрытые угрозы в комментариях. Наибольшее внимание уделяется предотвращению пристрастия к кибермиру и знанию симптомов синдрома "гемера." В других школах детям преподаются уроки обсуждения.
УРОКИ ПЧЕЛОВОДСТВА В БАШКЕРДИСТАНЕ
Башкортостан является лучшим производителем меда в мире, и сегодня пчеловоды там обучаются уже в школе. Более ста школ оснащены новейшими технологиями. Примечательно, что уходом за пчелами и сбором меда занимаются только школьники. Кроме того, им будут преподаваться безопасность, биология пчеловодства, виды пчеловодства и многое другое. Правительство Башкортостана считает, что внедрение новой науки хорошо поможет местной пчеловодческой промышленности.
УРОКИ СЧАСТЬЯ В ГЕРМАНИИ
Немецкое правительство верит, что счастье можно изучать, и в некоторых школах запустили первый проект. Специализированных преподавателей по этому предмету нет. Поэтому этот предмет преподает сам заведующий Гейдельбергской городской школой. Детей учат быть счастливыми, жить дружно, слушать свое сердце. Трудно себе представить эти экзамены счастья, поэтому их нет. В конце года учащимся предлагаются варианты: подать видеоролик "доброжелательно" для оценки или принять участие в благотворительной работе.
ЭМОЦИОНАЛЬНОЕ ОБУЧЕНИЕ В ИСПАНИИ
Данная программа предназначена для учащихся всех классов. Детей учат правилам слушания собеседника, общения с другими людьми. Учителя верят, что эмоциональный потенциал - важная составляющая успешной жизни. В доверительной среде учат эмпатии и взаимопониманию, преодолевают страх, контролируют гнев и ведут беседы на абстрактные темы.
ЛЮБОВЬ К ПРИРОДЕ В ЯПОНИИ...
Страна Востока является мировым лидером в области цифровых технологий. Широко распространенная компьютеризация ослабила связь людей с природой. Поэтому японское правительство включило в школьную программу уроки "любовь к природе." Цель проведения занятий - научить учащихся замечать красоту окружающего мира. Учителя обращают внимание детей на взаимосвязь между флорой и фауной, особенности развития дикой природы. Учащиеся не только любят природу, но и получают за это оценки и сдают экзамены.
УРОКИ СЕРФИНГА В АВСТРАЛИИ
Профессиональные серфингисты хорошо знают, как трудно соперничать с бойцами австралийских волн. Недаром их признают лучшими серфингерами мира. Правительство Зеленого континента стремится сохранить лидерство в этом отношении. Для этого в школах проводятся уроки серфинга. Учащиеся, захватывающие волны, в первую очередь начинают регулирование равновесия, секреты работы с доской с занятий на берегу.
По мнению специалистов, серфинг совершенно закаляет тело, учит жить в гармонии с природой. Поэтому туристы не могут рассчитывать превзойти мастерство местных воинов волн.
Правда, сейчас у нас и у вас могут быть не такие условия для обучения, как за рубежом. Но именно сейчас у всех есть возможность. Мы сами изменяем условия и общество, поэтому начните учиться не завтра, а сегодня.