O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmoniga muvofiq, 2025/2026-o‘quv yilidan boshlab barcha oliy ta’lim muassasalarida sirtqi ta’lim shakliga qabul to‘xtatildi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, ayni paytda davlat, nodavlat va xorijiy OTM filiallarida 714 045 nafar talaba sirtqi ta’lim shaklida tahsil olmoqda.
Shu asosda Bektosh Xotamov tomonidan olib borilgan hisob-kitoblarga ko‘ra, sirtqi ta’lim yopilishi oqibatida 15 mingdan ortiq ish o‘rni qisqarishi mumkin.
Mazkur ko‘rsatkichlar hozircha taxminiy bo‘lsa-da, real holatda bu raqam bir necha baravar ko‘proq bo‘lishi ehtimoli mavjud.

In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan, starting from the 2025/2026 academic year, admission to correspondence forms of education in all higher educational institutions has been suspended.
According to official data, 714,045 students are currently studying part-time at branches of state, non-state, and foreign universities.
Based on this, according to calculations by Bektosh Khotamov, more than 15,000 jobs may be lost as a result of the closure of distance learning.
Although these indicators are currently approximate, in reality, this figure is likely to be several times higher.