Aiphoria kompaniyasi O‘zbekistonda o‘zbek tilida tabiiy muloqot qila oladigan sun’iy intellekt (SI) agentlarini taqdim etdi.
Mazkur yechim nafaqat ko‘plab murakkab til va lingvistik to‘siqlarni yengdi, balki mahalliy talablarga moslashgan yuqori sifatli nutq texnologiyasini yaratishda muhim qadam bo‘ldi. Loyiha 2024-yilda Aiphoria kompaniyasi tomonidan O‘zbekistondagi yetakchi banklardan biri bilan hamkorlikda sun’iy intellektga asoslangan, to‘liq avtomatlashgan ovozli agentlar yaratish maqsadida boshlangan edi. Buning uchun bank mutaxassislaridan iborat jamoa tuzildi va jalb qilindi.
Loyiha doirasida o‘zbek tilidagi real muloqotlar — hududiy sheva, urg‘u va rus tili aralashgan holatlar inobatga olinib, maxsus ovozni aniqlash (ASR), ovoz sintezi (Ts) va katta til modellari (LLM) asosidagi yechim ishlab chiqildi. Aniq nutqni tushunish tizimini ishlab chiqishda asosiy diqqat bankning call-markazi orqali jamlangan real, anonimlashtirilgan audio ma’lumotlarga qaratildi. Ochiq manbalar va real so‘rovlar asosida maxsus belgilash va normallashtirish ishlari olib borildi.
Belgilash jarayonida tilshunoslar, muharrirlar va call-markaz xodimlari ishtirok etdi. Ular yordamida 7000 dan ortiq normallashtirish qoidalari bazasi shakllantirildi. Leksikada bankka xos terminlar — masalan, “annuitet to‘lovlari”, “KATM” kabi atamalarga alohida e’tibor berildi.
Muloqotning real yechimiga erishish uchun aktrisalar tomonidan 100 soatdan ortiq turlicha uslubda o‘qilgan matnlar joylashtirilib, uch xil ovoz ohangi — do‘stona, neytral va qat’iy — turli muloqot vaziyatlari uchun yaratildi. So‘ngra neyron tarmoq asosidagi ovoz sintezi modellari tayyorlandi va call-markaz “veteranlari” tomonidan baholandi.
Natijada bankda Collection Agent kabi AI-xodimlar joriy etildi. Ushbu agent qo‘ng‘iroqlarning 40% gacha ulushini qayta ishlab, insonga nisbatan 10 barobar samarali faoliyat ko‘rsatmoqda. Bunday agent ish haqi talab qilmaydi, kasal bo‘lmaydi va har doim xizmatga tayyor. Eng muhimi, u yuqori samaradorlik bilan real muloqot qilish qobiliyatiga ega.
Bu loyiha nafaqat texnologik jihatdan yuqori darajadagi yechim, balki O‘zbekistonda sun’iy intellektni lokallashtirish bo‘yicha ilk muvaffaqiyatli tajribalardan biri sifatida tarixga kirishi mumkin.

News 01/06/2025 Artificial intelligence has started speaking in Uzbek dialect
Aiphoria company has introduced artificial intelligence (AI) agents in Uzbekistan that can communicate naturally in the Uzbek language.
This solution not only overcame many complex language and linguistic barriers, but also became an important step in creating high-quality speech technology adapted to local requirements. The project was launched in 2024 by Aiphoria in partnership with one of the leading banks in Uzbekistan to create fully automated voice agents based on artificial intelligence. For this purpose, a team of bank specialists was formed and involved.
Within the framework of the project, a solution based on special voice recognition (ASR), voice synthesis (Ts), and large language models (LLM) was developed, taking into account real communication in the Uzbek language - a mix of regional dialects, accent, and Russian. When developing a clear speech comprehension system, the main focus was on real, anonymized audio data collected through the bank's call center. Special marking and normalization work was carried out on the basis of open sources and real surveys.
Linguists, editors, and call center staff participated in the marking process. With their help, a database of more than 7,000 normalization rules was formed. In the lexicon, special attention was paid to banking terms - such as "annuity payments," "CATM."
To achieve a realistic solution to communication, the actresses posted texts read in different styles for more than 100 hours, creating three different voice tones - friendly, neutral, and firm - for different communication situations. Then models of voice synthesis based on neural networks were prepared and evaluated by the "veterans" of the call center.
As a result, the bank introduced AI-employees such as the Collection Agent. This agent processes up to 40% of calls, operating 10 times more efficiently than humans. Such an agent doesn't demand wages, doesn't get sick, and is always ready to serve. Most importantly, he has the ability to communicate realistically with high efficiency.
This project can go down in history not only as a high-tech solution, but also as one of the first successful experiments on the localization of artificial intelligence in Uzbekistan.