Aiphoria kompaniyasi O‘zbekistonda o‘zbek tilida tabiiy muloqot qila oladigan sun’iy intellekt (SI) agentlarini taqdim etdi.
Mazkur yechim nafaqat ko‘plab murakkab til va lingvistik to‘siqlarni yengdi, balki mahalliy talablarga moslashgan yuqori sifatli nutq texnologiyasini yaratishda muhim qadam bo‘ldi. Loyiha 2024-yilda Aiphoria kompaniyasi tomonidan O‘zbekistondagi yetakchi banklardan biri bilan hamkorlikda sun’iy intellektga asoslangan, to‘liq avtomatlashgan ovozli agentlar yaratish maqsadida boshlangan edi. Buning uchun bank mutaxassislaridan iborat jamoa tuzildi va jalb qilindi.
Loyiha doirasida o‘zbek tilidagi real muloqotlar — hududiy sheva, urg‘u va rus tili aralashgan holatlar inobatga olinib, maxsus ovozni aniqlash (ASR), ovoz sintezi (Ts) va katta til modellari (LLM) asosidagi yechim ishlab chiqildi. Aniq nutqni tushunish tizimini ishlab chiqishda asosiy diqqat bankning call-markazi orqali jamlangan real, anonimlashtirilgan audio ma’lumotlarga qaratildi. Ochiq manbalar va real so‘rovlar asosida maxsus belgilash va normallashtirish ishlari olib borildi.
Belgilash jarayonida tilshunoslar, muharrirlar va call-markaz xodimlari ishtirok etdi. Ular yordamida 7000 dan ortiq normallashtirish qoidalari bazasi shakllantirildi. Leksikada bankka xos terminlar — masalan, “annuitet to‘lovlari”, “KATM” kabi atamalarga alohida e’tibor berildi.
Muloqotning real yechimiga erishish uchun aktrisalar tomonidan 100 soatdan ortiq turlicha uslubda o‘qilgan matnlar joylashtirilib, uch xil ovoz ohangi — do‘stona, neytral va qat’iy — turli muloqot vaziyatlari uchun yaratildi. So‘ngra neyron tarmoq asosidagi ovoz sintezi modellari tayyorlandi va call-markaz “veteranlari” tomonidan baholandi.
Natijada bankda Collection Agent kabi AI-xodimlar joriy etildi. Ushbu agent qo‘ng‘iroqlarning 40% gacha ulushini qayta ishlab, insonga nisbatan 10 barobar samarali faoliyat ko‘rsatmoqda. Bunday agent ish haqi talab qilmaydi, kasal bo‘lmaydi va har doim xizmatga tayyor. Eng muhimi, u yuqori samaradorlik bilan real muloqot qilish qobiliyatiga ega.
Bu loyiha nafaqat texnologik jihatdan yuqori darajadagi yechim, balki O‘zbekistonda sun’iy intellektni lokallashtirish bo‘yicha ilk muvaffaqiyatli tajribalardan biri sifatida tarixga kirishi mumkin.

Компания Aiphoria представила в Узбекистане агентов искусственного интеллекта (ИИ), которые могут естественным образом общаться на узбекском языке.
Это решение не только преодолело множество сложных языковых и лингвистических барьеров, но и стало важным шагом в создании высококачественной речевой технологии, адаптированной к местным требованиям. Проект был запущен в 2024 году компанией Aiphoria в сотрудничестве с одним из ведущих банков Узбекистана с целью создания полностью автоматизированных голосовых агентов на основе искусственного интеллекта. Для этого была сформирована и привлечена команда специалистов банка.
В рамках проекта было разработано решение, основанное на специальном голосовом распознавании (ASR), голосовом синтезе (Ts) и больших языковых моделях (LLM), с учетом реальных коммуникаций на узбекском языке - региональных диалектов, ударения и русского языка. При разработке системы точного понимания речи основное внимание уделялось реальным, анонимизированным аудиоданным, собранным через колл-центр банка. На основе открытых источников и реальных запросов были проведены специальные работы по определению и нормализации.
В процессе маркировки приняли участие лингвисты, редакторы и сотрудники колл-центра. С их помощью сформирована более 7000 баз правил нормирования. В лексике особое внимание уделяется банковским терминам, таким как "аннуитетные платежи," "КАТМ."
Для достижения реального решения общения актрисами было размещено более 100 часов текстов, прочитанных в разных стилях, и созданы три разных тона голоса - дружелюбный, нейтральный и строгий - для разных ситуаций общения. Затем были подготовлены модели синтеза голоса на основе нейронной сети и оценены "ветеранами" колл-центра.
В результате в банке были внедрены такие ИИ-сотрудники, как Collection Agent. Этот агент обрабатывает до 40% звонков и работает в 10 раз эффективнее человека. Такой агент не требует заработной платы, не болеет и всегда готов служить. Самое главное, он обладает способностью к реальному общению с высокой эффективностью.
Этот проект может войти в историю не только как решение высокого технологического уровня, но и как один из первых успешных экспериментов по локализации искусственного интеллекта в Узбекистане.