Maqolalar 24/06/2025 Talabalarga chet elda ishlash uchun 15 million so‘mgacha foizsiz ssuda beriladi
“Work and Travel” dasturi nima?
Yurtimizda talabalar uchun yangi imkoniyat yaratildi. Endilikda har yili 2 000 nafar talaba rivojlangan davlatlarda ishlash va sayohat qilish imkonini beruvchi “Work and Travel” dasturida ishtirok etishi mumkin. Eng muhimi – bu jarayonda ishtirok etish uchun 15 million so‘mgacha foizsiz ssuda taqdim etiladi.
Dastur talabalarga nimalarni taklif etadi?
1. Xalqaro tajriba va ish imkoniyati
Talabalar quyidagi mamlakatlarda yozgi tatil vaqtida vaqtincha ishlash imkoniga ega bo‘ladilar:
AQSH
Buyuk Britaniya
Kanada
Janubiy Koreya
Yaponiya
Avstraliya
Yangi Zelandiya
Yevropa Ittifoqi davlatlari
Bu mamlakatlarda ishlash orqali ular nafaqat tajriba orttiradi, balki turli madaniyatlar bilan tanishish, xorijiy tilni mukammal o‘rganish imkoniga ham ega bo‘lishadi.
2. Foizsiz davlat ssudasi
Davlat tomonidan har bir talabaga borish-kelish aviachiptasi uchun 15 million so‘mgacha foizsiz qarz (ssuda) ajratiladi. Bu esa dasturda ishtirok etish istagidagi, biroq moddiy imkoniyati cheklangan yoshlar uchun katta imkoniyat yaratadi.
3. Halol mehnat evaziga daromad
Dasturda qatnashgan talabalar haftasiga 30-40 soat ishlashadi, bu orqali bir mavsumda o‘rtacha 3 000 dan 7 000 dollargacha daromad topishlari mumkin.
Kimlar qatnasha oladi?
O‘zbekiston fuqarolari;
Yoshi 16 yoshdan 30 yoshgacha bo‘lgan talabalar (kunduzgi, kechki yoki sirtqi ta’lim shaklida o‘qiyotganlar).
Ariza topshirish tartibi
Talabalar 15-maydan boshlab arizani quyidagi yo‘llar bilan topshirishlari mumkin:
Davlat xizmatlari markazlari orqali;
my.gov.uz yagona portal orqali onlayn tarzda.
“Work and Travel” dasturi O‘zbekiston yoshlariga xorijda ishlash, madaniyatlar bilan tanishish, til o‘rganish va mustaqil moliyaviy tajriba orttirish uchun ulkan imkoniyatdir. 15 million so‘mgacha foizsiz ssuda esa bu dasturni barcha uchun ochiq va imkoniyatlarga boy qiladi. Talabalar bu imkoniyatdan foydalanib, nafaqat o‘zlarini, balki mamlakat kelajagini ham boyitishlari mumkin.

Статьи 24/06/2025 Студентам предоставляется беспроцентная ссуда до 15 миллионов сумов для работы за рубежом
Что такое программа "Work and Travel"?
В нашей стране созданы новые возможности для студентов. Теперь ежегодно 2 000 студентов могут участвовать в программе "Work and Travel," которая позволяет им работать и путешествовать в развитых странах. Самое главное - для участия в этом процессе будет предоставлена беспроцентная ссуда до 15 миллионов сумов.
Что предлагает программа студентам?
1. Международный опыт и возможности работы
Студенты имеют возможность временно работать во время летних каникул в следующих странах:
США
Великобритания
Канада
Южная Корея
Япония
Австралия
Новая Зеландия
Страны ЕС
Работая в этих странах, они не только приобретают опыт, но и имеют возможность познакомиться с разными культурами, в совершенстве овладеть иностранным языком.
2. Беспроцентная государственная ссуда
Государство выделит каждому студенту беспроцентный кредит до 15 миллионов сумов на авиабилет туда и обратно. Это создаст большие возможности для молодых людей, желающих участвовать в программе, но имеющих ограниченные финансовые возможности.
3. Доход от честного труда
Студенты, участвующие в программе, работают 30-40 часов в неделю, что позволяет им зарабатывать в среднем от 3 000 до 7 000 долларов за сезон.
Кто может участвовать?
граждане Узбекистана;
Студенты в возрасте от 16 до 30 лет (очная, вечерняя или заочная форма обучения).
Порядок подачи заявления
С 15 мая студенты могут подать заявку следующими способами:
Через Центры государственных услуг;
онлайн через единый портал my.gov.uz.
Программа "Work and Travel" - это прекрасная возможность для молодежи Узбекистана работать за границей, познакомиться с культурами, выучить языки и приобрести самостоятельный финансовый опыт. Беспроцентная ссуда до 15 миллионов сумов сделает эту программу доступной и богатой возможностями для всех. Студенты могут воспользоваться этой возможностью, чтобы обогатить не только себя, но и будущее страны.