Mehnat faoliyatini yoki pedagogik faoliyatni ilmiy ish bilan birga olib borayotgan shaxslarga asosiy ish joyida o‘rtacha ish haqi va lavozimi saqlangan holda quyidagi muddatlarga ijodiy ta’tillar beriladi:
✅falsafa doktori (Doctor of Philosophy (PhD) ilmiy darajasini olishga doir dissertatsiyani yakunlash uchun hamda darsliklar va o‘quv-uslubiy qo‘llanmalar qo‘lyozmalarining mualliflariga — uch oygacha;
✅fan doktori (Doctor of Science (DSc) ilmiy darajasini olishga doir doktorlik dissertatsiyani yakunlash uchun — olti oygacha.
Mualliflar jamoalari tomonidan darsliklar va o‘quv-uslubiy qo‘llanmalarini yozish chog‘ida mualliflar jamoasi a’zolaridan biriga mualliflar guruhining barcha a’zolari imzolagan yozma arizaga muvofiq ijodiy ta’til beriladi. Mualliflar ta’tilni o‘zaro taqsimlashga ham haqli.
Ilmiy daraja olishga da’vogarlarga, shuningdek darsliklarning yoki o‘quv-uslubiy qo‘llanmalarining mualliflariga navbatdagi yillik mehnat ta’tillari ular ijodiy ta’tillardan foydalanganligidan qat’i nazar beriladi.
Ijodiy ta’tillar berish tartibi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilanadi.
Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 14-noyabrdagi 758-son qarori bilan tasdiqlangan Ijodiy ta’tillar berish tartibi to‘g‘risidagi nizom.

Лицам, совмещающим трудовую или педагогическую деятельность с научной, предоставляются творческие отпуска с сохранением средней заработной платы и должности по основному месту работы на следующие сроки:
✅для завершения диссертации на соискание ученой степени доктора философии (Doctor of Philosophy (PhD) и авторам рукописей учебников и учебно-методических пособий - до трех месяцев;
✅для завершения докторской диссертации на соискание ученой степени доктора наук (Doctor of Science (DSc) - до шести месяцев.
При написании учебников и учебно-методических пособий авторским коллективом одному из членов авторского коллектива предоставляется творческий отпуск в соответствии с письменным заявлением, подписанным всеми членами авторского коллектива. Авторы также имеют право распределить отпуск между собой.
Претендентам на получение ученой степени, а также авторам учебников или учебно-методических пособий очередной ежегодный трудовой отпуск предоставляется независимо от использования ими творческих отпусков.
Порядок предоставления творческих отпусков определяется Кабинетом Министров Республики Узбекистан.
Положение о порядке предоставления творческих отпусков, утвержденное постановлением Кабинета Министров от 14 ноября 2024 года No 758.