✅ O‘tgan yildan buyon testgacha faqat fanlar majmuasi tanlanadigan bo‘ldi. Qolgan muhim jihatlar testdan keyin tanlanadi.
Xo‘sh, testdan keyin abituriyent nimalarni tanlaydi?
1️⃣ Birinchidan: beshtagacha yo‘nalish tanlaydi.
Bunda test topshirgan fanlar majmuasiga to‘g‘ri keladigan ISTALGAN yo‘nalishlarni va ISTALGAN OTMlarni tanlashi mumkin.
Ko‘pchilik ro‘yxatdan o‘tish chog‘ida tanlagan yo‘nalishini o‘zgartirsa bo‘ladimi, deb so‘ramoqda. Bu haqda avval ham aytgandik, UzBMB saytida fanlar majmuasini emas, yo‘nalishni tanlaydigan qilishgani uchun ko‘pchilik chalg‘ib qoldi. Lekin siz tanlagan yo‘nalish hech narsani anglatmaydi, shunchaki osonroq bo‘lishi uchun misol sifatida qo‘yilgandi xolos.
Xullas, siz ro‘yxatdan o‘tishda qaysi yo‘nalishni tanlaganingiz muhim emas, testdan keyin fanlaringizga mos keladigan ISTALGAN beshtagacha yo‘nalishni tanlay olasiz.
2️⃣ Ikkinchidan, ta’lim shaklini tanlaydi.
Bunda kvotada ajratilgan joyga qarab, kunduzgi, kechki yoki masofaviy shaklni tanlash mumkin. Yoki beshta yo‘nalish ichida aralashtirib tanlasa ham bo‘ladi. Masalan, 1 va 2-yo‘nalishga kunduzgi, 3 va 4-ga kechki va 5-ga masofaviy qilib.
Qaysi yo‘nalishda kechki va masofaviy bor-yoki yo‘qligini kvotalar chiqqach bilib olishingiz mumkin. Lekin hozircha kvotalar tasdiqlanmadi.
3️⃣ Uchinchidan, tanlov ustuvorligini tanlaydi.
Bunda tanlov ustuvorligini yoki davlat grantiga, yoki yo‘nalishga qaratish mumkin. Masalan, kimdir "menga qaysi beshta yo‘nalishdan biriga kirishimning farqi yo‘q, asosiysi davlat grantiga kirishim kerak", desa, unda ustuvorlikni grantga beradi. Kimdir esa aksincha "men birinchi tanlagan yo‘nalishimga kirishim shart, kontraktga kirsam ham roziman" desa, unda ustuvorlikni yo‘nalishga beradi.
❗️XULOSA: Demak, abituriyentlar 14-23-iyul kunlari testga kirib chiqadi. Necha ball olganini ertasi kuni bilib olishadi. Barcha testlar tugagach, yuqoridagi uchta masalani tanlash uchun 15 kun vaqt beriladi. 15 kun o‘tgach, umumiy mandat shakllantirish boshlanadi. Qoida tariqasida, yakuniy mandat 1 hafta ichida chiqishi kerak. Demak, 17-avgust atrofida mandat chiqishi mumkin.
Oliygohlarning mandati chiqib bo‘lgach, o‘qishga kira olmagan abituriyentlarga kollej va texnikumlarni tanlash uchun imkoniyat beriladi. Bunga 10 kun vaqt ajratiladi.

✅ Since last year, only the set of subjects has been selected before the test. The remaining important aspects are selected after the test.
So, what do applicants choose after the test?
1️⃣ First: they choose up to five fields of study.
In this case, they can choose ANY fields and ANY universities that correspond to the set of subjects they took the test for.
Many people are asking if it's possible to change the chosen field during registration. As we mentioned before, many people got confused because the UzBMB website was set up to choose a field rather than a set of subjects. But the field you chose doesn't mean anything; it was just given as an example to make it easier.
In short, it doesn't matter which field you chose when registering. After the test, you can choose up to ANY five fields that match your subjects.
2️⃣ Second, they choose the form of education.
In this case, depending on the places allocated in the quota, you can choose full-time, evening, or distance learning. Or you can mix and match among the five options. For example, full-time for options 1 and 2, evening for options 3 and 4, and distance learning for option 5.
You can find out which fields offer evening and distance learning programs after the quotas are released. However, the quotas have not been approved yet.
3️⃣ Third, they choose the selection priority.
In this case, the selection priority can focus on either a state grant or a specific field. For example, if someone says, "It doesn't matter which of the five fields I enter, the main thing is to get a state grant," then priority is given to the grant. On the contrary, if someone says, "I must enter the field I chose first; I agree even if I have to pay tuition," then they give priority to the field.
❗️CONCLUSION: So, applicants will take the test from July 14-23. They'll find out their scores the next day. After all tests are completed, applicants will be given 15 days to make the above three choices. After 15 days, the formation of the general admission list begins. As a rule, the final admission list should be issued within 1 week. So, the admission list may be released around August 17.
After the university admission lists are issued, applicants who were not admitted will be given the opportunity to choose colleges and technical schools. 10 days are allocated for this.