Давлат боғчаларида соғлом овқатлантириш тартиби такомиллаштирилади. Бу ҳақда “Давлат мактабгача таълим ташкилотларида соғлом овқатлантириш тартибини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ҳукумат қарорида сўз боради.
Аутсорсинг тизимига ўтилади
Қарорга кўра, давлат мактабгача таълим ташкилотлари босқичма-босқич аутсорсинг усулида овқатлантириш тизимига ўтказилади. Шунингдек, “Ягона мавсумий таомнома” жорий этилади ҳамда озиқ-овқат харажатларининг ҳисоби “Болалар боғчаси” мактабгача таълимни бошқариш ахборот тизимида яратилган модуллар орқали юритилади.
Қолаверса, ушбу қарорда давлат боғларида тарбияланувчиларни “Ягона мавсумий таомнома” асосида республика ҳудудлари кесимида бир тарбияланувчи учун кунлик овқатлантириш харажатини белгилаш орқали овқатлантириш ҳам кўзда тутилган.
Янги марказ очилади
Қўшимча қилинишича, таълим соҳасида овқатлантиришни ташкил этиш ва назорат қилиш маркази ташкил этилади.
Шунингдек, давлат мактабгача ва умумий ўрта таълим ташкилотларида соғлом овқатлантиришни ташкил этишни мувофиқлаштириш ҳамда жараёнларни босқичма-босқич рақамлаштириш Марказнинг асосий фаолият йўналишларидан бири этиб белгиланди.
Низом тасдиқланди
Қайд этилишича, қарор билан “Давлат мактабгача таълим ташкилотларида аутсорсинг усулида соғлом овқатлантиришни ташкил этиш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланган.
Унга кўра, давлат боғчалари тарбияланувчиларнинг соғлом, хавфсиз ва сифатли овқатланишини таъминлаш мақсадида 2025 йил 1 июлгача “Ягона мавсумий таомнома” жорий этади, ушбу санагача соғлом овқатлантириш ташкил этиладиган давлат боғчаларида тадбиркорлар билан белгиланган тартибда шартномалар тузилиши ва аутсорсинг усулида соғлом овқатлантириш йўлга қўйилиши таъминланади.

Новости 12/01/2025 В государственных детских садах будет создан Центр контроля за питанием
В государственных детских садах будет усовершенствован порядок здорового питания. Об этом говорится в постановлении правительства "О мерах по совершенствованию порядка здорового питания в государственных дошкольных образовательных организациях."
Переход на систему аутсорсинга
Согласно постановлению, государственные дошкольные образовательные организации будут поэтапно переведены на систему питания методом аутсорсинга. Также будет введено "Единое сезонное меню," а учет расходов на питание будет вестись через модули, созданные в информационной системе управления дошкольным образованием "Детский сад."
Кроме того, данное постановление предусматривает питание воспитанников государственных парков на основе "Единого сезонного меню" путем определения ежедневных расходов на питание на одного воспитанника в разрезе регионов республики.
Открывается новый центр
Кроме того, будет создан Центр организации и контроля питания в сфере образования.
Также одним из основных направлений деятельности Центра определена координация организации здорового питания в государственных дошкольных и общеобразовательных организациях, а также поэтапная цифровизация процессов.
Положение утверждено
Постановлением утверждено Положение "О порядке организации здорового питания в государственных дошкольных образовательных организациях методом аутсорсинга."
Согласно документу, в целях обеспечения здорового, безопасного и качественного питания воспитанников государственных детских садов до 1 июля 2025 года внедряется "Единое сезонное питание," в государственных детских садах, где организуется здоровое питание, в установленном порядке заключаются договоры с предпринимателями и организуется здоровое питание методом аутсорсинга.