Мусиқа маданияти ва жисмоний тарбия фани ўқитувчилари ҳам аттестацияда иштирок этади
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Умумий ўрта таълим мактабларида мусиқа маданияти фани ўқитилишини тубдан такомиллаштириш ҳамда ушбу фан ўқитувчиларининг касбий фаолиятини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинган эди.
Унга кўра, 2025 йил 1 мартдан бошлаб мусиқа маданияти фани ўқитувчилари учун назарий ва амалий таълим асосида малака ошириш тизими йўлга қўйилади. Бунда биринчи босқич (тест жараёнлари) Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги томонидан, иккинчи босқич (амалий (ижодий) имтиҳон Маданият вазирлиги томонидан ташкил этилиши белгиланган.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президенти 2024 йил 15 ноябрдаги “Умумий ўрта таълим мактабларида жисмоний тарбия фани ўқитилишини тубдан такомиллаштириш ҳамда ушбу фан ўқитувчиларининг касбий фаолиятини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-392-сон қарорида қуйидагилар белгиланган эди:
– Мактабгача ва мактаб вазирлиги Спорт вазирлиги билан биргаликда уч ой муддатда жисмоний тарбия фани ўқитувчиларига малака тоифалари беришнинг янги тартибини ишлаб чиқиши.
Бунда малака тоифасини бериш қуйидаги икки босқичда амалга оширилади:
Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги, Спорт вазирлиги, Билим ва малакаларни баҳолаш агентлиги 2025 йил 1 июлга қадар жисмоний тарбия фани ўқитувчиларининг билим даражаси ва касбий маҳоратини аниқлаш бўйича миллий баҳолаш тизимини ишлаб чиқсин ва амалиётга жорий этиш чорасини кўриш белгиланган.

Teachers of music culture and physical education will also participate in the certification.
The Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On Measures for the Fundamental Improvement of the Teaching of Music Culture in General Secondary Schools and the Development of the Professional Activities of Teachers of this Subject" was adopted.
According to it, from March 1, 2025, a system of advanced training based on theoretical and practical training will be established for teachers of music culture. The first stage (testing processes) is organized by the Ministry of Preschool and School Education, and the second stage (practical (creative) exam) is organized by the Ministry of Culture.
Also, in the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated November 15, 2024, No. PP-392 "On Measures for the Fundamental Improvement of the Teaching of Physical Education in General Education Schools and the Development of the Professional Activities of Teachers of this Subject," the following were defined:
- The Ministry of Preschool and School Education, together with the Ministry of Sports, shall develop a new procedure for assigning qualification categories to physical education teachers within three months.
In this case, the assignment of a qualification category is carried out in the following two stages:
The Ministry of Higher Education, Science and Innovation, the Ministry of Preschool and School Education, the Ministry of Sports, and the Agency for Assessment of Knowledge and Qualifications are instructed to develop and implement a national assessment system for determining the level of knowledge and professional skills of physical education teachers by July 1, 2025.