Худди ёз ойидаги каби қишда ҳам ўқишни кўчириш мумкин. Фақат бир давлат ОТМидан бошқасига.
👉 талаба оила қуриши муносабати билан турмуш ўртоғи доимий яшайдиган ҳудуддаги олий таълим муассасасига ўқишини кўчириш учун;
👉 давлат органларининг ходимлари иш жойи ўзгарган тақдирда унинг турмуш ўртоғи ёки вояга етмаган фарзанди ўқишини кўчириш учун (тегишли вазирлик (идора) раҳбарининг тавсияси асосида).
Президентнинг 279-сонли қарори 7-бандига мувофиқ узрли сабабларга кўра ўқишни кўчириш тўғрисидаги аризаларни қабул қилиш бўйича ҳудудий Ишчи гуруҳлар фаолияти йўлга қўйилди.
Ҳудудий ишчи гуруҳларга қуйидаги ҳужжатлар тақдим этилади:
👉 ўқишни кўчириш бўйича ариза (ариза бланкаси ҳудудий ишчи гуруҳи томонидан берилади ва талаба томонидан жойида тўлдирилади);

Перенести учебу можно как зимой, так и летом. Только из одного штата ОТМ в другой.
👉 с целью перевода студента в высшее учебное заведение по месту постоянного проживания супруга в связи с созданием семьи;
👉 перевести на обучение супруга или несовершеннолетнего ребенка сотрудников государственных органов в случае смены места работы (по представлению руководителя соответствующего министерства (ведомства)).
В соответствии с пунктом 7 Указа Президента №279 начата деятельность региональных рабочих групп по приему заявлений о переводе образования по уважительным причинам.
Региональным рабочим группам предоставляются следующие документы:
👉 заявление на перевод обучения (форма заявления выдается региональной рабочей группой и заполняется студентом на месте);
👉 копии рейтинговой книжки студента или академической справки или транскрипта установленной формы (достаточно одной);