Мақолалар 28/11/2024 Дарс соати кам ўқитувчилар диққатига...
Барча педагог ходимлар учун ҳафталик иш соати 36 соатдан ошмайди, бунда қонун чиқарувчи 1 ставка учун мазкур меёрни белгилайди.
Бунда Умумий ўрта таълим муассасаларининг педагогик мутахассисликлари бўйича намунавий йиллик иш режасини шакллантириш тартиби тўғрисидаги Йўриқномага (рўйхат рақами 3058) 4-бандига асосан умумий ўрта таълим муассасаси педагог ходимининг йиллик иш юкламаси қуйидагича ҳисоблаб чиқилади:
• 1-4-синфлар учун белгиланган бир ставка миқдоридаги иш юкламаси ҳафталик ҳажмини 1 коэффициентга кўпайтириш орқали, яъни: 18х1=18+18=36х4,3(ҳафта)=154,8х43 (ҳафта)=1548 соат;
• 5-11-синфлар учун белгиланган бир ставка миқдоридаги иш юкламаси ҳафталик ҳажмини 0,8 коэффициентга кўпайтириш орқали, яъни: 20х0,8=16+20=36х4,3(ҳафта)=154,8х43 (ҳафта)=1548 соат.
Таъкидлаш керакки, юқоридаги меёр фақат тўлиқ ставкада ишлайдиган ходимлар учун тааллуқли.
Шунга кўра сизнинг дарсингиз 7 соатни ташкил этса, сиз кун бўйи мактабда бўлишингиз талаб этилмайди. Бунда сизнинг юкламангиз ҳафтасига 12.6 соатни ташкил этади.

Статьи 28/11/2024 Вниманию учителей, у которых мало часов занятий...
Для всех педагогических работников недельный рабочий час не превышает 36 часов, при этом законодатель устанавливает данную норму для 1 ставки.
При этом согласно пункту 4 Инструкции о порядке формирования типового годового плана работы по педагогическим специальностям средних общеобразовательных учреждений (рег. No 3058) годовая нагрузка педагогического работника среднего общеобразовательного учреждения рассчитывается следующим образом
• За счет умножения еженедельного объема рабочей нагрузки в размере одной ставки, установленной для 1-4 классов, на 1 коэффициент, то есть: 18x1=18+18=36x4,3 (неделя) =154,8x43 (неделя) =1548 часов;
• За счет умножения еженедельного объема рабочей нагрузки в размере одной ставки, установленной для 5-11 классов, на коэффициент 0,8, то есть: 20х0,8=16+20=36х4,3 (неделя) =154,8х43 (неделя) =1548 часов.
Следует отметить, что вышеуказанная норма распространяется только на работников, работающих на полную ставку.
Соответственно, если ваш урок составляет 7 часов, вам не нужно быть в школе весь день. При этом ваша нагрузка составляет 12.6 часов в неделю.