Андижон ва Асака туманларида мактаб директорлари ишдан бўшатилди
Ҳуқуқ-тартибот идоралари томонидан Асака туманида истиқомат қилувчи Г.Э. (аёл) ҳеч қандай махсус билимга эга бўлмаса-да, ўзининг яшаш хонадонида 2014—2016 йиллар оралиғида туғилган 5 нафар вояга етмаган ўғил болага ноқонуний равишда диний сабоқ бериб келган.
Болаларнинг 4 нафари андижонлик, 1 нафари эса Қашқадарё вилоятидан келган.
Таъкидлаш лозимки, 2016 йилда Қашқадарё вилоятида туғилган боланинг ота-онаси фарзандининг ўқишини Г.Э. орқали 2023 йилнинг ноябрь ойида Асака туманидаги умумий ўрта таълим мактабларидан бирининг 2-синфига кўчиришган.
Мактаб директори эса болани ота-онасининг аризасисиз, тегишли буйруқ чиқармасдан ўқишга қабул қилган. Шунингдек, уни “ҳужра” шароитида диний таълим олаётганидан хабардор бўлса-да, зарур чораларни кўрмаган.
Қашқадарёлик бола фуқаро Г.Э.нинг уйида яшаган ва диний сабоқ олган. Аммо мазкур аёл томонидан муттасил калтакланиши оқибатида олган жароҳатлари туфайли, у шифохонага ётқизилган.
Ҳолат юзасидан Г.Э.га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят Кодексининг 110-моддаси (қийнаш) 2-қисми “а” ва “в” бандлари билан жиноят иши қўзғатилди.
Шунингдек, мактаб директорига нисбатан хизмат текшируви ўтказилиб, эгаллаб турган лавозимидан бўшатилди.
***
Андижон туманида ҳам шу каби ҳолат аниқланди. Фуқаро А.У. (эркак) ўз уйида “ҳужра” ташкил қилиб, 2010 ва 2013 йилларда туғилган 4 нафар ўғил болага диний сабоқ бериб келган.
Болалардан бири Тошкент шаҳрида яшаса-да, ота-онасининг хоҳиши билан диний сабоқ олиши учун унинг ўқиши Андижон туманидаги умумий ўрта таълим мактабларидан бирига кўчирилган.
Афсуски, бола мактаб дарсларига қатнашмаган бўлса-да, мазкур мактаб директори уни мажбурий таълимга жалб қилиш бўйича зарур чораларни кўрмаган.

Репосты 29/12/2024 Выявлены школьники, обучающиеся в худжрах
Правоохранительные органы установили, что жительница Асакинского района Г.Э. (женщина) не имела никаких специальных знаний, но незаконно преподавала религиозные уроки 5 несовершеннолетним мальчикам, родившимся в период с 2014 по 2016 год, в своем доме.
Из них 4 - из Андижана, 1 - из Кашкадарьинской области.
Следует отметить, что родители ребенка, родившегося в 2016 году в Кашкадарьинской области, через Г.Э. в ноябре 2023 года перевели обучение своего ребенка во 2-й класс одной из общеобразовательных школ Асакинского района.
Директор школы принял ребенка на учебу без заявления родителей, без издания соответствующего приказа. Также он не принял необходимых мер, хотя знал, что он получает религиозное образование в условиях "худжры."
Мальчик из Кашкадарьи жил в доме гражданина Г.Э. и получал религиозные уроки. Однако он был госпитализирован из-за травм, полученных в результате постоянного избиения этой женщиной.
По данному факту в отношении Г.Э. возбуждено уголовное дело по пунктам "а" и "в" части 2 статьи 110 (истязания) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Также в отношении директора школы была проведена служебная проверка и он был освобожден от занимаемой должности.
***
Аналогичная ситуация выявлена и в Андижанском районе. Гражданин А.У. (мужчина) организовал в своем доме "хужру" и давал религиозные уроки 4 мальчикам, родившимся в 2010 и 2013 годах.
Хотя один из детей живет в Ташкенте, по желанию родителей его обучение было перенесено в одну из общеобразовательных школ Андижанского района для получения религиозных уроков.
К сожалению, хотя ребенок не посещал школьные занятия, директор данной школы не принял необходимых мер по привлечению его к обязательному обучению.
В отношении директора школы была проведена служебная проверка, и он был освобожден от занимаемой должности.