Мактаб ўқувчилари ўртасида бюджет саводхонлигини ошириш мақсадида "Очиқ бюджет" ахборот порталида мактаб ўқувчилари фикри асосида лойиҳаларни шакллантириш, уларни саралаш, овоз бериш йўли орқали ғолиб лойиҳаларни аниқлаш ҳамда бюджет маблағлари ҳисобидан молиялаштиришни ўз ичига олган жараён.
"Менинг мактабим" жараёнида мактабнинг барча юқори (5-11) синф ўқувчилари иштирок этиши мумкин. Жараён учун ҳар бир мактабга 50 миллион сўм маблағ ажратилади. Мазкур жараёнда мактаб ўқувчилари томонидан лойиҳа шакллантирилади. Масалан: мактаб учун электрон доска, компьютер, спорт жиҳозлари, китоблар харид қилиш ва ҳоказолар.
Шаклланган лойиҳалар саралаш босқичидан ўтказилади. Саралаш босқичидан ўтган лойиҳаларга овоз бериш босқичи ўтказилади. Ўқувчиларга калит сўз тақдим қилинади. Калит сўз орқали ўқувчилар ўзи истаган лойиҳага овоз бериши мумкин. Ҳар бир ўқувчи бир марта овоз бериши мумкин. Энг кўп овоз тўплаган бир ёки бир нечта лойиҳалар ажратилган маблағлар доирасида амалга оширилади.
"Менинг мактабим" лойиҳаси 2024-2025 ўқув йилида синов тарзида 14 та туман (шаҳар) ларда, 2025-2026 ўқув йилидан бошлаб республиканинг барча мактабларида ўтказилади.

Новости 22/12/2024 Стартовал проект "Моя школа"
В целях повышения бюджетной грамотности среди школьников на информационном портале "Открытый бюджет" осуществляется процесс, включающий формирование проектов на основе мнений школьников, их отбор, определение победивших проектов путем голосования и финансирование за счет бюджетных средств.
В процессе "Моя школа" могут участвовать все учащиеся старших (5-11) классов школы. На процесс каждой школе будет выделено 50 миллионов сумов. В этом процессе учащиеся школы формируют проект. Например: покупка электронной доски для школы, компьютера, спортивного оборудования, книг и т.д.
Сформированные проекты пройдут этап отбора. Проекты, прошедшие этап отбора, пройдут этап голосования. Учащимся предоставляется ключевое слово. С помощью ключевого слова учащиеся могут проголосовать за любой проект. Каждый учащийся может проголосовать один раз. Один или несколько проектов, набравших наибольшее количество голосов, реализуются в рамках выделенных средств.
Проект "Моя школа" будет проводиться в тестовом режиме в 14 районах (городах) в 2024-2025 учебном году, а с 2025-2026 учебного года - во всех школах республики.
Для данного проекта Министерством дошкольного и школьного образования:
• начиная с 2025-2026 учебного года в целях реализации проекта "Моя школа" во всех общеобразовательных школах в смете расходов районных (городских) отделов дошкольного и школьного образования на 2025 год выделяются средства в размере 150-кратной базовой расчетной величины;
• эти средства будут использованы в рамках проекта "Моя школа" на такие необходимые для школы товары, как электронные доски, компьютеры, спортивное оборудование, книги по выбору учащихся 5-11 классов.