Ўзбекистон Республикаси Президентининг 21.08.2017 йилдаги ПҚ-3231-сон "Таълим ва тиббиёт муассасаларини молиялаштириш механизмини ҳамда давлат молиявий назорати тизимини янада такомиллаштириш тўғрисида"ги қарори билан мактаблардаги бухгалтерия хизмати тугатилиб туманда марказлаштирилган молия-бухгалтерия хизматлари жорий этилган.
Молиявий ҳисоботларни тузиш ва тақдим этиш марказлашган бухгалтерия хизмати томонидан амалга оширилади.
Бундай ҳисоботлар мактаб директорининг имзоси билан чиқмайди. Туман бўлими бошлиғи имзоси билан чиқади.
Бу соҳада Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети харажатларининг самарадорлигини янада ошириш ва давлат молиявий назорати органлари фаолиятини такомиллаштириш тўғрисидаги Президент фармони ҳам мавжуд.

Статьи 28/11/2024 Можно ли оштрафовать директора школы за непредставление финансовой отчетности?
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 21.08.2017 г. No ПП-3231 "О дальнейшем совершенствовании механизма финансирования образовательных и медицинских учреждений и системы государственного финансового контроля" ликвидирована бухгалтерская служба в школах и в районе внедрены централизованные финансово-бухгалтерские службы.
Составление и представление финансовой отчетности осуществляется централизованной бухгалтерской службой.
Такие отчеты не выходят за подписью директора школы. Выходит за подписью начальника районного отдела.
В этой сфере также имеется Указ Президента Республики Узбекистан о дальнейшем повышении эффективности расходов Государственного бюджета Республики Узбекистан и совершенствовании деятельности органов государственного финансового контроля
Таким образом, директор, не представивший финансовую отчетность, не будет подвергаться никаким штрафам