Вазирлар Маҳкамасининг 2025 йил 29 июлдаги тегишли қарори билан “Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги тизимидаги дам олиш масканларига дам олувчиларни қабул қилиш тартиби тўғрисида”ги Низом тасдиқланди.
Унга кўра, вазирлик тизимидаги дам олиш масканларига вазирлик тизими ходимлари, жумладан, педагог кадрлар ҳамда давлат умумий ўрта таълим ташкилотларининг (7-14 ёш) иқтидорли ўқувчиларини қабул қилиш тартиби белгиланди.
Дам олиш масканларида:
вазирлик тизими ходимлари ҳамда илғор педагоглар учун — сентябрь-май ойларида;
иқтидорли ўқувчилар учун — июнь-август ойларида 12 кунлик дам олиш кунлари белгиланади.
Йўлланмалар саралаш мезонлари асосида тақсимланади ҳамда энг юқори натижаларга эришган вазирлик тизими ходимлари, педагог кадрлар ҳамда иқтидорли ўқувчиларга кетма-кетлик асосида бепул йўлланма берилади.
Масканларда дам олувчи илғор педагоглар қуйидаги мезонлар асосида танлаб олинади:
халқаро олимпиадалар ғолибларини тайёрлаган ўқитувчилар;
ўқитувчи бўлиб фаолият юритаётган халқаро олимпиадалар ғолиблари;
хорижий тил ва STEAM фанларидан мутахассислиги бўйича халқаро сертификатларга эга ўқитувчилар (TESOL Level 5, SEFR B2, IELTS 6 ва ундан юқори, шунингдек, вазирлик томонидан белгиланадиган бошқа сертификатлар);
асосий олимпиадаларнинг республика босқичи ғолибларини тайёрлаган ўқитувчилар;
республика босқичидаги кўрик-танловларда фахрли ўринларга эга бўлган ўқитувчилар;
олий ва биринчи малака тоифасига эга бошланғич синф ўқитувчилари, мактабгача таълим ташкилотлари педагоглари;
асосий олимпиадаларнинг вилоят босқичи ғолибларини тайёрлаган ўқитувчилар.
Масканларда дам олувчи иқтидорли ўқувчилар (7-14 ёш) қуйидаги мезонлар асосида танлаб олинади:
асосий олимпиаданинг учинчи ва тўртинчи босқичларида фанлар кесимида 1-, 2-, 3-ўринларни эгаллаган ўқувчилар;
минтақавий халқаро олимпиадалар ғолиблари;
нуфузли халқаро олимпиадаларда иштирок этган ўқувчилар;
халқаро танлов, фестиваль ва мусобақа ғолиблари;
республика даражасидаги ташкилотлар томонидан ташкил этилган турли кўрик-танловлар ва мусобақаларнинг республика босқичи ғолиблари.
маънавий-маърифий, кўнгилочар, соғломлаштириш, спорт, ўқув ва илмий-тадқиқот йўналишларида;
иқтидорли ўқувчиларнинг туризм, спорт, техника, китобхонлик, маданият ва санъат йўналишларидаги қобилиятларини ривожлантириш мақсадида турли хил тадбирлар ташкил этилади.

Статьи 01/08/2025 Некоторым педагогам и учащимся будут предоставлены бесплатные путевки в зоны отдыха. Для кого направление?
Соответствующим постановлением Кабинета Министров от 29 июля 2025 года утверждено Положение "О порядке приема отдыхающих в зоны отдыха системы Министерства дошкольного и школьного образования."
Согласно документу, определен порядок приема сотрудников системы министерства, в том числе педагогических кадров и одаренных учащихся государственных организаций общего среднего образования (7-14 лет) в зоны отдыха в системе министерства.
В местах отдыха:
для работников системы министерства и передовых педагогов - в сентябре-мае;
для одаренных учащихся - 12 дней отдыха в июне-августе.
Путевки распределяются на основе критериев отбора, а сотрудники системы министерства, педагогические кадры и талантливые учащиеся, достигшие наивысших результатов, получают бесплатные путевки на основе последовательности.
Передовые педагоги, отдыхающие в местах отбора, отбираются по следующим критериям:
учителей, подготовивших победителей международных олимпиад;
победителей международных олимпиад, осуществляющих деятельность в качестве учителей;
преподаватели, имеющие международные сертификаты по иностранному языку и предметам STEAM (TESOL Level 5, SEFR B2, IELTS 6 и выше, а также другие сертификаты, определяемые министерством);
учителей, подготовивших победителей республиканского этапа основных олимпиад;
учителей, занявших почетные места на республиканском этапе смотров-конкурсов;
учителя начальных классов, педагоги дошкольных образовательных организаций, имеющие высшую и первую квалификационные категории;
учителей, подготовивших победителей областного этапа основных олимпиад.
Одаренные учащиеся (7-14 лет), отдыхающие в местах отбора, отбираются по следующим критериям:
учащиеся, занявшие 1-е, 2-е, 3-е места в разрезе предметов на третьем и четвертом этапах основной олимпиады;
победители региональных международных олимпиад;
учащиеся, принявшие участие в престижных международных олимпиадах;
победители международных конкурсов, фестивалей и соревнований;
победители республиканского этапа различных смотров-конкурсов и соревнований, организованных организациями республиканского уровня.
духовно-просветительское, развлекательное, оздоровительное, спортивное, учебное и научно-исследовательское направления;
в целях развития способностей одаренных учащихся в области туризма, спорта, техники, чтения, культуры и искусства будут организованы различные мероприятия.