KDI School of Public Policy and Management Fall 2025 — Корея тараққиёт институти давлат сиёсати ва бошқарув мактаби магистратура дастурларига қабул эълон қилинди. Корея Тараққиёт Институти бутун Кореяда ва дунёда ривожланишни ўрганиш, ривожланиш иқтисодиёти ва давлат сиёсати соҳасида тадқиқот ва ўрганиш бўйича етакчи муассаса сифатида тан олинган.
Қуйидаги магистратура дастурларига қабул очиқ ва грант имкониятлари мавжуд:
- Давлат сиёсати магистри (Master of Public Policy);
- Ривожланиш сиёсати магистри (Master of Development Policy);
- Давлат бошқаруви магистри (Master of Public Managment).
Дастур ўқиш шакли: тўлиқ кундузги (full-time). Дастур 4 академик семестрни (тахминан 1,5 йил) ўз ичига олади:
- КТИ мактабида 3 семестр (тахминан 1 йил);
- 4-семестр: битирув тадқиқот лойиҳаси учун ўз ватанига қайтиб келади.
Дастур давомида қуйидаги соҳаларга эътибор берилади:
- Молия ва макроиқтисодий сиёсат;
- Савдо ва саноат сиёсати;
- Давлат молияси ва ижтимоий сиёсат;
- Ҳудудларни ривожлантириш ва экология сиёсати;
- Барқарор ривожланиш;
- Халқаро тараққиёт;
- Давлат бошқаруви ва етакчилик;
- Стратегик менежмент;
- Глобал бошқарув ва сиёсий иқтисод.
Дастур ҳақида батафсил расмий сайт ҳамда ушбу ҳужжат орқали танишиб чиқиш мумкин.
- Номзодлар бакалавр даражаси ёки эквивалентига эга бўлишлари лозим;
- Корея фуқаролигига эга бўлмаслиги керак;
- Номзод камида 16 йиллик таълимни тамомлаган бўлиши керак(мактаб, коллеж/лицей + бакалавр);
- Инглиз тилини етарли даражада билиши лозим.
Корея тараққиёт институти давлат сиёсати ва бошқарув мактаби магистратура дастурлари доирасида қуйидаги грантлар мавжуд:
- Global Ambassador Scholarship(GAS) — тўлиқ ўқиш тўлови ва ойлик стипендия;
- Seoul G20 Global Leaders Scholarship — тўлиқ ўқиш тўлови, ойлик стипендия ва бориш-қайтиш учун авиачипта.
Дастурга ҳужжат топшириш учун онлайн ариза порталидан рўйхатдан ўтиш лозим. Дастурга ариза топшириш жараёни 2025 йил 18 февраль Ўзбекистон вақти билан соат 05:00 дан 3 март соат 14:00 гача давом этади.
- Юқори мактаб/коллеж/лицей таълимини тамомлаганлиги ҳақида маълумот: барча академик табель баҳолари, ўтилган фанлар, қабул қилиниш ва битириш саналари ва бошқалар;
- Онлайн сўровнома. Сўровнома ариза порталининг охирги босқичида тўлдирилади.
- Бакалавриат даражасини берувчи муассасалардан (университет, институт) бакалавр (камида 3 йил) расмий сертификати/дипломи;
- Якуний (умумий) CГПАни ўз ичига олган расмий транскрипт. Транскрипт баҳолаш тизими талабларга мос келмаса, қўшимча ҳужжат талаб этилади.
- Ўқиш йиллари давомида олган курсларнинг тўлиқ рўйхати;
- 2 та тавсиянома. Тавсияномалар номзоднинг академик ёки профессионал шароитда ишлаши ҳақидаги маълумотларни ўз ичига олиши ва тавсия қилувчи шахслар томонидан порталга юкланиши лозим;
- Инглиз тилини билиш даражасини тасдиқловчи ҳужжат: TOEFL, IELTS-6, TOEIC-750 ва бошқалар;
- Иш тажрибасини тасдиқловчи ҳужжат (Расмий иш тажрибаси борларга тегишли): Ҳужжат номзоднинг ишлаган муддати ва лавозимини аниқ кўрсатиши ва муассаса ҲРи томонидан расмий тасдиқланган бўлиши керак;
- Паспорт нусхаси ва номзод расми;
- Видео (ихтиёрий). Видеода “Нима билан шуғулланасиз? Ва сизнинг фикрингизча, KTI мактабидаги таълим сизнинг қилаётган ишингизни қандай ўзгартиради?” саволларига жавоб бериш лозим.
Муҳим: Транскриптлар (жумладан, инглиз тилидан бўлмаган ҳужжатнинг таржимаси) 1) Апостил қўйилган ёки 2) Корея элчихонаси томонидан тасдиқланган бўлиши керак.

KDI School of Public Policy and Management Fall 2025 - Объявлен прием на программы магистратуры Школы государственной политики и управления Корейского института развития. Корейский институт развития признан ведущим учреждением по изучению развития, исследованиям и исследованиям в области экономики развития и государственной политики во всей Корее и в мире.
Прием на следующие программы магистратуры открыт и доступны гранты:
1. Магистр государственной политики (Master of Public Policy);
2. Магистр политики развития (Master of Development Policy);
3. Магистр государственного управления (Master of Public Management).
Форма обучения программы: полный день (full-time). Программа включает 4 академических семестра (приблизительно 1,5 года):
• 3 семестра (около 1 года) в школе КТИ;
• 4-й семестр: возвращается на родину для выпускного исследовательского проекта.
В ходе программы внимание будет уделено следующим направлениям:
• Финансы и макроэкономическая политика;
• Торгово-промышленная политика;
• Государственные финансы и социальная политика;
• Развитие регионов и экологическая политика;
• Устойчивое развитие;
• Международное развитие;
• Государственное управление и лидерство;
• Стратегический менеджмент;
• Глобальное управление и политическая экономика.
Подробнее о программе можно узнать на официальном сайте и в этом документе.
• Кандидаты должны иметь степень бакалавра или ее эквивалент;
• Не должен иметь корейское гражданство;
• Кандидат должен иметь как минимум 16-летнее образование (школа, колледж/лицей + бакалавриат);
• Должен владеть достаточным количеством английского языка.
В рамках программ магистратуры Школы государственной политики и управления Корейского института развития предусмотрены следующие гранты:
• Global Ambassador Scholarship (GAS) - полная плата за обучение и ежемесячная стипендия;
• Seoul G20 Global Leaders Scholarship - полная плата за обучение, ежемесячная стипендия и авиабилет туда и обратно.
Для подачи документов на программу необходимо зарегистрироваться на онлайн-портале заявки. Процесс подачи заявок на участие в программе продлится с 05:00 по времени Узбекистана 18 февраля 2025 года до 14:00 3 марта.
• Информация об окончании средней школы/колледжа/лицея: все академические табельные оценки, пройденные предметы, даты приема и окончания и т.д.;
• Онлайн-опрос. Анкета заполняется на последнем этапе портала заявки.
• Официальный сертификат/диплом бакалавра (не менее 3 лет) от учреждений (университета, института), присуждающих степень бакалавра;
• Официальный транскрипт, содержащий окончательный (общий) CGPA. Если система оценки транскрипта не соответствует требованиям, требуется дополнительный документ.
• Полный перечень курсов, пройденных в течение учебного года;
• 2 рекомендации. Рекомендации должны содержать информацию о работе кандидата в академических или профессиональных условиях и загружаться на портал рекомендующими лицами;
• Документ, подтверждающий уровень владения английским языком: TOEFL, IELTS-6, TOEIC-750 и другие;
• Документ, подтверждающий опыт работы (для тех, у кого есть официальный опыт работы): Документ должен четко указывать период работы и должность кандидата и должен быть официально заверен Администратором учреждения;
• Копия паспорта и фотография кандидата;
• Видео (необязательно). В видео говорится: "Чем вы занимаетесь? И как, по вашему мнению, обучение в школе КТИ изменит то, что вы делаете?"
Важно: Транскрипты (включая перевод документа с неанглийского языка) должны быть 1) апостилированы или 2) заверены Посольством Кореи.